Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko coraz bliżej

UM Radom
Na zdjęciu: Czesław Jarosz prezes Spółki
Port Lotniczy Radom S.A. oraz Andrzej
Kosztowniak prezydent Radomia.
Na zdjęciu: Czesław Jarosz prezes Spółki Port Lotniczy Radom S.A. oraz Andrzej Kosztowniak prezydent Radomia. UM Radom
Gmina Miasta Radomia 4 listopada 2009 r. otrzymała długo oczekiwane pozytywne opinie Ministra Infrastruktury i Obrony Narodowej określające warunki przekazania w drodze darowizny 22,5905 ha na lotnisku Radom-Sadków pod budowę cywilnego portu lotniczego.

Warunki te zostały ogólnie zaakceptowane przez Wnioskodawcę - Gminę Miasta Radomia, a także przyszłego zarządzającego częścią cywilną lotniska - Port Lotniczy „RADOM” S.A., co znalazło swój wyraz w piśmie skierowanym do Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2009 r.

Istotny jest fakt, iż dopuszczona została możliwość zwiększenia powierzchni darowanej nieruchomości w przypadku pojawienia się okoliczności przemawiających za taką zmianą np. spowodowanych wzrostem ruchu lotniczego.

W opinii Ministra Infrastruktury, Gmina Miasta Radomia, a także Województwo Mazowieckie, powinny powiązać rozwój Portu Lotniczego RADOM z inwestycjami w zakresie komunikacji naziemnej lotniska w Radomiu z Warszawą, a także innymi miastami leżącymi w pobliżu naszego miasta.

Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego oraz o zmianie innych ustaw wniosek Gminy Radomia wraz z opiniami Ministrów zostanie skierowany do Ministra Skarbu Państwa w celu wyrażenia zgody na dokonanie darowizny. Po wyrażeniu zgody Prezydent jako Starosta Grodzki w terminie 7 dni wygasi trwały zarząd, ustanowiony na rzecz jednostki podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej. W przypadku Sadkowa jest to Stołeczny Zarząd Infrastruktury.

Po zakończeniu tych działań Wojewoda Mazowiecki oraz Gmina Miasta Radomia zawrą umowę darowizny. Nastąpi to w ciągu 2 miesięcy. - Zawarcie umowy darowizny w przypadku 22,5 ha będzie o tyle proste, że już dzisiaj spełnionych jest większość warunków wyrażonych w opiniach Ministrów. Zarządzający częścią cywilną – czyli nasza spółka – ma już zawartą umowę operacyjną z wojskowym użytkownikiem lotniska, która reguluje zasady wspólnej i bezpiecznej jego eksploatacji. Teren, o którym mowa został geodezyjnie wydzielony, dzięki czemu możliwe jest jego szybkie udostępnienie – mówi Czesław Jarosz prezes Spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Natomiast w przypadku obszaru o pow. ok. 135 ha przeznaczonego do udostępnienia w formie użyczenia, który będzie współużytkowany z wojskiem (wspólna droga startowa, drogi kołowania) Spółka Port Lotniczy „RADOM” S.A. na swój koszt zleciła, zgodnie z otrzymanymi od Ministra Infrastruktury oraz Obrony Narodowej warunkami jego udostępnienia, wykonanie podziału geodezyjnego mającego na celu precyzyjne określenie przebiegu granic i powierzchni nowopowstałych działek przez uprawnionego geodetę.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto