Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka na żywo na warszawskich ulicach - powstaje Kwartał Muzyczny

Elżbieta Tolkach/Wiadomości24.pl
Jednym z boków Kwartału Muzycznego będzie Nowy Świat
Jednym z boków Kwartału Muzycznego będzie Nowy Świat Fot. Julia Sheveloff
Idea Warszawskiego Kwartału Muzycznego narodziła się w Stowarzyszeniu Mieszkańców Ulicy Smolnej. To oni organizują różne imprezy artystyczne, koncerty, przedstawienia, święto podwórkowe, śpiewanie kolęd. Między Nowym Światem, Alejami Jerozolimskimi, Tamką i aleją Na Skarpie muzyka będzie najważniejsza.

Kwartał Muzyczny nawiązuje do doświadczeń innych stolic, w których muzyka stała się ważnym elementem krajobrazu. Przyciągnie słuchaczy i odmieni charakter miasta. - Nad tym pomysłem pracowaliśmy od dwóch lat, chcemy, aby powstała przestrzeń, w której muzyka będzie dominować - mówi Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej.

Plan jest gotowy i został zaprezentowany miastu. - Byli zachwyceni. Chcą pomysł promować w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Jarosław Chołodecki. - Muzyka jest świetnym sposobem, aby ludzie lepiej funkcjonowali w środowisku, ma tworzyć dobry klimat, aby ludzie rozmawiali i bawili się. Przekonujemy również restauratorów, aby muzyki było więcej, żeby była również w przestrzeniach prywatnych - dodaje

Muzyka nie ma być tłem, ma być grana na żywo, uwodzić przechodniów i zapraszać, ma charakteryzować miasto, ma być dedykowana osobom słuchającym. Pierwsze koncerty, tak na próbę, już się odbyły, m.in. w Café Blikle. Pomysł przypadł też do gustu dr. Janowi Jabłkowskiemu. W Domu Braci Jabłkowskich przed wojną w kawiarni na trzecim piętrze program artystyczny obecny był stale. Często występował Mieczysław Fogg i inni popularni piosenkarze. Kwartał Muzyczny ma być miejscem spotkania muzyków, słuchaczy i przedsiębiorców.

- To nasze działanie obywatelskie, w dialogu z instytucjami i przedsiębiorcami, którzy działają na tym obszarze, z miastem. Chodzi o to, jak z muzyki uczynić nową tożsamość śródmieścia Warszawy, jak do niego przyciągnąć ludzi. Bierzmy przykład z innych stolic europejskich takich jak Praga i Wiedeń. Warszawa nie ma wiele do zaproponowania turystom, natomiast muzyka zawsze łączy. Mamy Paderewskiego, Chopina, mamy do czego się odwołać. Nie robiąc tego, popełniamy błąd - twierdzi Chołodecki.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto