Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74. rocznica Powstania Warszawskiego. Tym razem pod znakiem szlagierów Fogga [ZDJĘCIA]

Kacper owo
Wielkimi krokami zbliża się 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Trzeba przyznać, że tegoroczny program jest naprawdę bogaty. Najmocniej czekamy chyba na premierę płyty Fogg – pieśniarz Warszawy, na której znajdzie się 14 piosenek Mieczysława Fogga w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Tego samego dnia, 27 lipca odbędzie się także koncert prezentujący materiał. Dalsza część artykułu poniżej.

Przed nami 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Na brak wydarzeń na pewno nie będziemy narzekać. Koncerty, akcje społeczne, spektakle, marsz pamięci. Imprezy dla dorosłych i dla dzieci. Każdy może uczcić pamięć o bohaterach.

- Hitler nie tylko chciał zrównać Warszawę z ziemią i zamordować wszystkich jej mieszkańców. Chciał, aby świat zapomniał o dzielnie walczących Polakach. Właśnie dlatego my robimy teraz wszystko, aby tak się nie stało- podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Już w piątek, 27 lipca będzie miała premierę płyta Fogg – pieśniarz Warszawy, na której znajdzie się 14 piosenek Mieczysława Fogga w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis. Na albumie usłyszymy m.in. Agatę Kuleszę, Joannę Kulig czy Szymona Komasę. W dniu premiery odbędzie się także koncert prezentujący materiał. Artystów usłyszymy o godz. 21:00 w Parku Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Obowiązują bilety wstępu.

Dzień później o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie edukacyjne dla dzieci od 5 roku życia: "Powstańcy z całego świata". Rodziny z dziećmi poznają sylwetki obcokrajowców, którzy przyłączyli się do powstańców w walce poprzez różne gry i zabawy.

"Będzie stanowisko ze znaną grą pamięciową memo, będziemy poznawali trudne słówka węgierskie, zapoznamy sie z kuchnią włoską, zbudujemy stanowisko przeciwlotnicze, skompletujemy powstańczą apteczkę, nauczymy się rozpoznawać alianckie samoloty" - zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny.

Wielka akcja społeczna

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego , 1 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się akcja społeczna w miejscach pamięci na terenie całego miasta "Wolność łączy." Poznamy fakty dotyczące wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku Otrzymamy też wpinki z symbolem Polski Walczącej.

O godz. 20:00 będzie miało miejsce wydarzenie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy odbędzie się na Placu Piłsudskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Od 2 do 5 sierpnia (czwartek-niedziela) o godz. 20:00 obejrzymy spektakl teatralny 'Ajas Maszyna". Ewa Błaszczyk, Tomasz Nosiński, Halina Rasikówna, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński oraz Krzysztof Zarzecki wystąpią w spektaklu na motywach tekstów: "Ajas" Sofoklesa i "Mówca Ajasa" Michała Bajera. Wyreżyserowała go Natalia Korczakowska. Sztukę obejrzymy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obowiązują bilety.

Gra miejska: "Twoja klisza z powstania - Historie nieistniejącego miasta" rozpocznie się 4 sierpnia o godz 15:00. 12. już edycja wydarzenia w tym roku odbędzie się na terenie Śródmieścia Północnego. "Graczy po przedwojennej Warszawie poprowadzi życiorys jednej z powstańczych sanitariuszek. Wspomnienia kobiety, która Powstanie Warszawskie spędziła w Śródmieściu, przeniosą uczestników w nieistniejące zakątki stolicy"- zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny po rejestracji.

Tropem bohaterów

Co więcej, 4 sierpnia o godz. 17:00 warszawscy rowerzyści z Masy Powstańczej przemierzą stolicę, podążając szlakiem batalionów "Miłosz" i 'Ruczaj". Wstęp wolny po rejestracji.

Dzień później o godz. 19:00 odbędzie się Marsz Pamięci. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego robi wrażenie ze każdym razem.

Rozpoczęcie: pomnik Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Zakończenie: Park Powstańców Warszawy na Woli, aleja główna. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym niemieckiego okupanta.

Dodatkowo, od 23 lipca do 5 sierpnia w godz. 10:00 -18:00 działało będzie Centrum Informacyjne. Każdego dnia będzie tam można spotkać Powstańców, porozmawiać z nimi czy posłuchać wspomnień.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto