Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na szczycie Świątyni Opatrzności Bożej ustawiono pieciometrowy krzyż

Rafał Konieczny
Krzyż na Świątyni Opatrzności Bożej sprawił, że stała się ona najwyższym kościołem w Warszawie
Krzyż na Świątyni Opatrzności Bożej sprawił, że stała się ona najwyższym kościołem w Warszawie mat. prasowe
Dziś szczyt kopuły Świątyni Opatrzności Bożej został wzbogacony o pięciometrowy krzyż. Od teraz Świątynia jest najwyższym kościołem w Warszawie, mającym 75 metrów.

- Są momenty na budowie każdej świątyni, kiedy dzieje się coś szczególnego. Zwieńczenie kopuły przez postawienie krzyża na szczycie Świątyni Opatrzności Bożej ma wymowę architektoniczną, ale przede wszystkim głęboki wymiar duchowy. Krzyż, symbolizujący Chrystusa stanowi centralny punkt projektowanej Świątyni – mówi Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. – Wyrażam wielką wdzięczność wszystkim tym, którzy uczestniczą w budowie Świątyni. Dziękuję zwłaszcza darczyńcom, budowniczym i wszystkim wspierającym to dzieło – dodaje Metropolita.

Czytaj też: Wilanów: Zamontują krzyż w Świątyni Opatrzności Bożej

- Ustawienie krzyża na kopule oznacza zakończenie tzw. stanu surowego otwartego. To sygnał, że budowa przygotowuje się do kolejnego etapu – mówi Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. - Cieszymy się, że zgodnie z planem zakończyliśmy tę część inwestycji.

Całość kompleksu Centrum Opatrzności Bożej ma łączną wysokość 75 metrów. W jego obrębie znajduje się Świątynia Opatrzności Bożej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Krzyż, umieszczony na szczycie Świątyni jest wykonany ze stali nierdzewnej (waży 465 kg!). Wewnątrz krzyża znajduje się pozłacana szczelina, która przepuszcza światło symbolizujące Chrystusa Zmartwychwstałego. Krzyż został zaprojektowany według zaleceń papieża Benedykta XVI.

Czytaj też: Kościół św. Anny może runąć. Woda musi być odprowadzona ze skarpy

- Wyniesienie krzyża i złoty kolor odwołuje się do Boskiej doskonałości i wieczności. Pan Bóg ukazany symbolicznie w światłości Taboru prowadzi nas do misterium zmartwychwstania. Promienie światła odnoszą się do Opatrzności Bożej rozświetlającej umysły – mówią poetycko Wojciech i Lech Szymborscy, architekci.

To nie koniec prac nad kopułą. Trzeba ją jeszcze ocieplić oraz wykonać świetlik. Zamknięcie tego etapu budowy umożliwi rozpoczęcie prac nad przygotowaniem ekspozycji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Czytaj też: Nowa galeria handlowa na Kabatach. Zastąpi supermarket Tesco

- Każdy zakończony element na budowie jest dla nas wielką radością i nadzieją, że po ponad dwustu latach dopełnimy obietnic naszych praojców, a krzyż na szczycie Świątyni Opatrzności Bożej to kolejny powód do radości - mówi Kardynał Nycz.

W lipcu 2010 roku zakończono budowę żelbetowej części kopuły, a w styczniu br. stalowej. Podstawową konstrukcję kopuły stanowią 32 żebra żelbetowe. Kopuła będzie stanowiła tło dla słupów pochyłych, biegnących od posadzki do świetlika. Sama bryła kopuły ma wysokość 28 metrów.

Świątynia Opatrzności Bożej jest od dziś najwyższym kościołem w Warszawie, symbolicznie kończąc Trakt Królewski. Z jej szczytów rozciąga się niezwykły widok na panoramę całej stolicy i pobliski Pałac w Wilanowie.

mat. prasowe

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto