18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Raciążku

red.
Leszek Lubicki
Ruiny zamku w Raciążku najczęściej odwiedzają kuracjusze. Z Ciechocinka można wybrać się tutaj na dłuższy spacer. W obie strony jest ok. 6 km.

Relikty zamku znajdziemy na zachodnim skraju miejscowości. Położone są na wzgórzu wcinającym się w dolinę Wisły. Trwała i zabezpieczona w latach 80. ubiegłego stulecia ruina, dziś upstrzona napisami o treściach miłosnych i niecenzuralnych, stanowi dość zaciszne miejsce. Przed wiekami klimat biskupiej warowni służył pertraktacjom Władysława Jagiełły z wielkimi mistrzami. Bywała w tym murach także królowa Jadwiga. Historyczna rola zamku w Raciążku skończyła się wraz z upadkiem zakonu.

Zobacz zamek: Bobrowniki

W kolejnych wiekach rezydencja biskupów kujawskich rozbudowywała się lub podupadała – zależnie od zasobności biskupiej kasy. Na początku XVIII wieku stan zamkowych murów i dachów był tak zły, że biskup musiał pomieszkiwać w drewnianym dworku na podzamczu. Prowadzony w tym czasie remont budynku głównego (tzw. kamienicy wielkiej) przemienił budowle w barokowy pałac. Po sekularyzacji majątków biskupich, na początku XIX wieku władze pruskie nakazały rozbiórkę dawnego zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto