Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynastu polskich "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata"

Karolina Kowalska
Trzynastu Polaków odebrało w czwartek z rąk ambasadora Izraela w Polsce Zvi Rav-Nera medale "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Swoje drzewka w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu "Yad Vashem" w Jerozolimie będzie miało kilkoro warszawiaków.

Wyniesiona w plecaku

W imieniu swoich nieżyjących rodziców Agnieszki i Józefa Ślązaków medale odebrała Danuta Ślązak, sama również odznaczona. Ślązakowie, rodzina tramwajarza z warszawskiej Pragi, podczas okupacji ukrywali półtoraroczną dziewczynkę wyniesioną z getta w plecaku. Gizela Alterwajn, która dziś mieszka z rodziną w Urugwaju, tak mówiła o swoich wybawcach: - Państwo Ślązakowie mieli sześcioro własnych dzieci, ratując mnie, podejmowali więc ogromne ryzyko. Ich najstarsza córka Danusia troszczyła się o mnie jak o własną siostrę. Po latach dowiedziałam się, że uczestniczyła też w polskim ruchu oporu.

Swoje drzewka w Yad Vashem będą mieli też warszawiacy Magdalena i Józef Jakubowscy, którzy podczas okupacji ukrywali w swoim domu Celinę Frumkin, oraz Leokadia i Michał Jaskułowscy z Czerska pod Górą Kalwarią, którzy udzielili schronienia uciekinierce z warszawskiego getta, dwunastolatce Hanie Goldstein.

Drzewko Ireny Sendlerowej

- Spośród 23 tys. uhonorowanych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" największa grupa - 6,3 tys. osób - to Polacy. Wiemy, że niestety nie wszyscy pomagali i ratowali Żydów. To jest prawda i trzeba o tym rozmawiać. Ale dla nas, dla przyszłości najważniejsze jest honorowanie tych, którzy w trudnych czasach okazali się bohaterami - mówił ambasador Zvi Rav-Ner .

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne. Przyznawane jest za ratowanie Żydów przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu "Yad Vashem" od 1963 roku. Odznaczonych upamiętniają też drzewka zasadzone na terenie instytutu. Od drzewek zaczęła się historia medalu. W 1962 r. na wzgórzu w Jerozolimie stworzono aleję drzewek upamiętniających takie osoby. Dopiero rok później rozpoczęła prace komisja analizująca wszystkie zgłoszone przypadki ratowania Żydów z Holokaustu.

Jedną z najsłynniejszych odznaczonych jest zmarła w 2008 r. Irena Sendlerowa, która wyprowadziła z getta ponad 2,5 tys. dzieci, umieszczając je w podwarszawskich sierocińcach franciszkanek.

Czytaj także:
Order Orła Białego dla Wajdy. Prezydent odznaczy reżysera w poniedziałek
Atlantic pokaże film hitlerowców o warszawskim getcie

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynastu polskich "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto