Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zostanie odbudowany Pałac Karasia na Krakowskim Przedmieściu?

Karolina Lange
fot. Matriały prasowe
Kolejny projekt odbudowy Pałacu Karasia. Czy ze względu na biurokrację znowu będzie musiał poczekać?

Ponownie powrócił temat zagospodarowania kwartału znajdującego się pomiędzy ulicami Karasia, Oboźnej, Kopernika i Krakowskiego Przemieścia. Tym razem swoją wizję wykorzystania placu przedstawili przed Radą Dzielnicy Śródmieście architekci z RKW Rhode Kellermann Warowsky.

Udział w spotkaniu wziął również mecenas Andrzej Muszyński, reprezentujący spadkobierców nieruchomości. Od marca 2010 roku, architekci z pracowni RKW na podstawie otrzymanych od miast ST. Warszawa warunków zabudowy, uzgodnionych uprzednio ze stołecznym konserwatorem zabytków, pracowali nad planem zagospodarowania placu. Zakłada on budowę obiektu przypominającego istniejący do 1912 roku Pałac Karasia, ale stylem pełniej wpisujący się w nowoczesną Warszawę i odnowiony Trakt Królewski.

Czytaj również:**Przebudowa przystanku przy Starym Mieście wstrzymana**

Pałac Karasia został wybudowany w latach 1769-1792. Reprezentował stylem architektonicznym wczesny klasycyzm. Za autora projektu uznawany jest Jakub Fontana. W latach 1912-1913 pałac został rozebrany. W jego miejsce miał powstać dom czynszowy, który z powodu wybuchu I wojny światowej nigdy nie został wybudowany. Autorzy projektu proponują budowę trzy lub cztero kondygnacyjnego obiektu nawiązującego do Pałacu Karasia. W szczególności trzy równorzędne elewacje i strome dachy miałby przywoływać skojarzenie z dawnym pałacem.

Kwartał ma być zagospodarowany w sposób nowoczesny i użytkowy. Projekt zakłada utworzenie przez środek kwartały ogólnodostępnego pasażu ze szklanym dachem. Parter i pierwsze piętro miałby zostać przeznaczone na eleganckie sklepy. W wyższych partiach miałby powstać biura. Natomiast dla wszystkich zmotoryzowanych utworzony byłby trzykondygnacyjny parking. Projekt jednak będzie musiała poczekać na wykonanie.

Z informacji uzyskanych z Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy wynika, że sprawa stanęła na wydaniu przez miasto wytycznych. Jak na razie nie wpłynął żaden wniosek o pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę może zostać wydane dopiero po wystawieniu działek na przetarg. - Nie ma w planach ani na ten rok, ani na przyszły na wyprzedawanie nieruchomości – komentuje urzędniczka z Biura Gospodarki Nieruchomościami.- Jeszcze daleka droga do zagospodarowania tego terenu - dodaje. Sytuację tym bardziej komplikują roszczenia byłych właścicieli do gruntów. Sprawa stanęła na przyznaniu im prawa do pierwszeństwa wykupu działek po cenie wywoławczej. To również może opóźnić zagospodarowanie tego terenu i wprowadzenie w życie projektu firmy RKW. Takie przedsięwzięcie wymaga odpowiedzialnego inwestora. Jak na razie nie wiadomo, czy byli spadkobiercy byliby zainteresowani zainwestować w odbudowę Pałacu Karasia.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto