Na poboczu drogi leży potrącony pies. Żyje, choć połamane biodra muszą go bardzo boleć. Nad cierpiącym zwierzęciem lituje się jeden z przechodniów. Dzwoni do Straży dla Zwierząt.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na poboczu drogi leży potrącony pies. Żyje, choć połamane biodra muszą go bardzo boleć. Nad cierpiącym zwierzęciem lituje się jeden z przechodniów.

Dzwoni do Straży dla Zwierząt. Na miejsce przyjeżdża specjalne pogotowie i zawozi rannego psa do kliniki przy ul. Młocińskiej. Tak może być już w styczniu, bo stołeczna Straż chce powołać do życia lecznicę, w której nie tylko działałoby pogotowie dla czworonogów, ale też bezpłatna klinika dla zwierząt bezpańskich i podopiecznych ludzi biednych.

- Nie każdego stać na leczenie swojego czworonoga - mówi Zbigniew Gruda, rzecznik prasowy Straży. - Zwierzę nie musi cierpieć tylko dlatego, że nie ma zamożnego właściciela - dodaje. Ulubieńcy biednych osób byliby tu leczeni za darmo lub też za symboliczną opłatą. - Zastanawiamy się też ewentualnie nad możliwością odpracowania kosztów leczenia - zapowiada Gruda.

Klinika udzielałaby również porad ulubieńcom osób, które mają z czego opłacić leczenie. - Taka standardowa wizyta nie byłaby droga. Wstępna cena to około 45 zł. - Pięć złotych szłoby właśnie na pokrycie kosztów leczenia zwierząt przyjmowanych nieodpłatnie - wyjaśnia Gruda.

Aby przychodnia przyciągnęła klientów, początkowo porad udzielaliby również znani lekarze weterynarii, w tym m.in. Dorota Sumińska, autorka programów telewizyjnych, radiowych oraz książek poświęconych opiece nad zwierzętami. - Tak jak powinno się zapewnić bezpłatne leczenie niezamożnym osobom, tak też powinno się pomagać zwierzętom. Dlatego zdecydowałam się na wsparcie tego przedsięwzięcia - mówi Sumińska. Jej zdaniem wciąż jest za mało tego typu inicjatyw.

- Mam nadzieję, że to początek czegoś na wzór angielskiego niebieskiego krzyża. Ta instytucja w Wielkiej Brytanii jest świetnie wyposażona i modna - stwierdza Sumińska. Swoje zwierzęta leczą tam nawet brytyjskie gwiazdy. - Wiedzą, że w ten sposób pomagają też innym zwierzętom - mówi Sumińska. Przykładem jest choćby los Reksa. Jego właściciele nie mieli pieniędzy na operację nowotworu oka. Chcieli go uśpić. Operację umożliwiła Straż dla Zwierząt, a za zabieg zapłaciła piosenkarka Kasia Kowalska.

Oprócz lecznicy Straż chce powołać również pogotowie. Z jego pomocy korzystałyby np. zwierzęta ranne w wypadkach samochodowych. - Sam ostatnio zabierałem z ulicy potrąconego psa. Nie miałem się do kogo zwrócić. Bo lecznice weterynaryjne nie chcą leczyć za darmo, a osoby przynoszące poranione czworonogi niekoniecznie chcą płacić za nieswojego pupila - mówi Grad.

Klinika mieściłaby się przy ul. Młocińskiej 13, gdzie obecnie w zrujnowanym, opuszczonym baraku przesiadują bezdomni. - Chcemy wyremontować budynek lub też zburzyć go i postawić nowy - mówi Gruda. Koszt inwestycji to około pół miliona złotych. Pieniądze mają pochodzić z darowizn na rzecz Straży, która liczy, że miasto wydzierżawi pomieszczenia za niewielką cenę. - Trwają rozmowy. Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - stwierdza rzecznik. Strażnicy liczą też, że dzierżawa obiektu będzie podpisana na dłużej niż trzy lata.

- Zainwestujemy w budynek spore pieniądze i nie chcielibyśmy ich stracić - stwierdza Gruda. Dzielnica Wola, której podlega nieruchomość, pozytywnie zapatruje się na inicjatywę. - Z naszej strony udzielimy jej wszelkiego wsparcia. Pamiętać jednak należy, że obowiązują nas pewne przepisy, których nie będziemy mogli ominąć - tłumaczy Anna Fiszer-Nowacka, rzeczniczka dzielnicy.

Strażnicy chcą też stworzyć schronisko dla uratowanych zwierząt - w tym tych dużych, jak konie czy krowy. Na razie szukają kilkuhektarowej działki pod Warszawą.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!