Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anoreksja i bulimia

[email protected]
Z Lucyną Borzyszkowską, psychoterapeutką z Chojnic, o otyłości, anoreksji i bulimii, rozmawia Agnieszka Wirkus - Wśród chorób związanych z zaburzeniami w jedzeniu, otyłość jest najczęściej spotykana.

Z Lucyną Borzyszkowską, psychoterapeutką z Chojnic, o otyłości, anoreksji i bulimii, rozmawia Agnieszka Wirkus

- Wśród chorób związanych z zaburzeniami w jedzeniu, otyłość jest najczęściej spotykana. Jakie są jej przyczyny?

- To prawda, że otyłość występuje najczęściej. Jednocześnie jest ona też najbardziej akceptowana. "Grubaski" kojarzą nam się bowiem jako sympatyczne, mięciutkie i ciepłe osoby. Otyłość łączy się z obżarstwem. Za pomocą jedzenia chore osoby chcą rozwiązać swoje problemy. Przykładowo, przejadając się doprowadzają do zniekształcania swojego ciała, tym samym powodując, że zwraca się na nie mniejszą uwagę. Jedząc zaś dużą ilość słodyczy, zaspokajają swoje potrzeby seksualne.

- Gdzie osoby otyłe mogą znaleźć pomoc?

- Powinny się zgłosić do dietetyka, który zmieni ich sposób odżywiania. Pomocy udzieli im też psychoterapeuta. Może on dotrzeć do konfliktów emocjonalnych chorego, których istnienia jest on często nieświadomy. Osoby cierpiące na zaburzenia w żywieniu powinny zgłosić się też do poradni psychologicznej lub zdrowia psychicznego oraz gabinetu psychoterapeutycznego. W leczeniu bulimii i anoreksji potrzebna jest psychoterapia i kontrola psychiatryczna.

- Bardzo łatwo jest zauważyć, że ktoś jest otyły. Czy podobnie jest w przypadku anoreksji? Jakie są symptomy tej choroby?

- Anoreksja dotyka bardzo często dziewczyn w okresie dojrzewanie. To czas kiedy zaczynają one akceptować swoją kobiecość. Popadając w anoreksję chcą temu zapobiec. Nie godzą się i boją bowiem ukazać się w swojej roli kobiety. Niektórzy specjaliści uważają, że anoreksja związana jest z wizerunkiem matki. Dziewczyna może go nie akceptować. Problem może mieć jednak też głębsze podłoże. Agresja zaś wobec matki odwraca się przeciwko chorej. To ona bowiem cierpi z powodu głodzenia się.

- Czy można stwierdzić ilu Polaków choruje na anoreksję?

- Jest to bardzo trudne. W małych miejscowościach chorzy nie zwracają się bowiem o pomoc do poradni, które to prowadzą statystyki osób cierpiących na anoreksję. Tacy chorzy obawiają się napiętnowania, wstydu i nieakceptowania ich ludzkich słabości. Anorektykami, bardzo rzadko ale także, mogą być mężczyźni. Według hipotezy choroba u tej płci związana jest z pełnieniem roli kobiecej w związku homoseksualnym.

- Jaka jest różnica między anoreksją a bulimią?

- Anoreksja to głodzenie się, zaś bulimia obżeranie i następnie powodowanie wymiotów. Obie choroby są karaniem i męczeniem własnego ciała. Bardzo rzadko jednak można spotkać typową anorektyczkę. Chore osoby mają zazwyczaj taki moment w życiu, że pochłaniają duże ilości jedzenia, które następnie zwracają. Anorektyczki nie widzą swojej choroby i bardzo łatwo potrafią też „zamydlić oczy” rodzicom. Dlatego na zachowanie i wygląd młodzieży uwagę powinni zwrócić ich nauczyciele i wychowawcy. Sami nie mogą pomóc, mają jednak możliwość skierowania ucznia do specjalisty.

- Jakie symptomy powinny zwrócić uwagę nauczycieli?

- Znaczny spadek wagi w krótkim okresie czasu, senność na lekcjach, zmiany w nauce, wypadanie włosów, bierność lub też przesadna aktywność podczas zajęć wychowania fizycznego.

- Jak mogą chorym pomoc ich rówieśnicy?

- O problemie trzeba rozmawiać, a nie udawać, że nic się nie dzieje. Nie można kogoś pozostawić samemu sobie lub odrzucać. Ważne jest wsparcie w szukaniu pomocy i akceptowanie problemów chorego. Z drugiej strony nie można popadać w gloryfikację chorego. Głodzenie się grozi przecież śmiercią.

- Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto