Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antykwariat Klub Bareja. Na Pradze-Północ przeniesiemy się do świata PRL [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sylwia Arlak
Takich miejsc próżno szukać na współczesnej mapie Warszawy. W samym centrum Pragi-Północ znajduje się Antykwariat Klub Bareja. Miejsce z duszą. Prawdziwe wehikuł czasu. Wspomnienie o czasach PRL i hołd dla twórczości Stanisława Barei. Zajrzeliśmy do środka i porozmawialiśmy z jego właścicielem. Efekt? Zobaczcie sami.

Perełka na mapie Warszawy

Jeszcze kilka lat temu Pragę-Północ omijaliśmy szerokim łukiem. Narzekaliśmy na to, że jest szara i zaniedbana. Baliśmy się o swoje bezpieczeństwo. Teraz dzielnica staje się coraz bardziej modna. Wielu warszawiaków (i nie tylko) właśnie tę część stolicy uważa za najbardziej klimatyczną. To właśnie tutaj, przy ul.Środkowej 7, dokładnie róg Stalowej działa Bareja Klub Tomasza Barei, kuzyna słynnego reżysera, Stanisława.

-Działamy od czterech lat. Chciałem stworzyć miejsce związane z pamięcią Stanisława Barei. Mocno zastanawiałem się, jak miałoby to wyglądać. Nie chciałem tworzyć kolejnego muzeum czy izby pamięci. Miejsca, które w pewnym sensie byłoby martwe. Tam nie czuć byłoby klimatu, który reżyser uwieczniał w swoich filmach. A był on przede wszytkim dokumentalistą. Pokazał nam nie tylko jak wyglądało życie w PRL-u, ale i cały świat w tamtych czasach - mówi nam właściciel Antykwariatu Klub Bareja.

Antykwariat Klub Bareja. Na Pradze-Północ przeniesiemy się d...

Jak mówi nam pan Tomasz, antykwariat to miejsce, w którym można wszystkiego dotknąć i kupić. Takie, w którym poczuje się jak w dawnej i już trochę zapomnianej epoce. -Znajdziecie tu wszystko, co z PRL-em było związane. Rzeczy dizajnerskie, vintage, codziennego użytku. Zebraliśmy też aż 16 tys. książek - dopowiada. Mamy zabytkowe syfony, pochodzące z ubiegłego wieku butelki, stare magazyny czy szafę odtwarzająca słynne „Łubudubu” trenera Jarząbka z kultowego "Misia" Barei.

Miejsce, które łączy pokolenia

Jesteśmy ciekawi czy antykwariat odwiedzają młodzi czy raczej starci klienci, którzy pamiętają tę epokę? - I młodzi i starsi. Młodsi cieszą się dawnymi sprzętami, pytają często, gdzie włożyć baterie do aparatu analogowego i o co chodzi z igłą w adapterze. Starsi chcą poczuć klimat dawnych czasów. Wszyscy cieszą się, że mogą wejść w świat Barei - tłumaczy kuzyn słynnego reżysera.

Pan Tomasz, mieszkaniec Mokotowa, pokochał specyficzny klimat Pragi-Północ. Cieszy się, że zyskuje coraz większą popularność. - Ta dzielnica w sobie moc dawnej Warszawy, prawdziwości miasta, kamienic - podkreśla.

Tomasz Bareja otworzył w okolicy jeszcze dwa sklepy: Szuflandię na rogu z Czynszową oraz lokal przy ul. Stalowej 34. Podobnie jak w Antykwariacie Klub Bareja znajdziemy tam bibeloty i drobiazgu w cenie od dwóch do kilkudziesięciu złotych.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto