18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy na Śląsku: Gdzie szukali śladów przeszłości?

red
Średniowieczny gródek stożkowy nad rzeką Kochłówką w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach powstały w połowie XIII wieku. Od kwietnia 2009 roku status społecznego opiekuna zabytków, decyzją Prezydenta Miasta Ruda Śląska, posiada Stowarzyszenie Genius Loci − Duch Miejsca.

Grodzisko znajduje się w widłach rzeki Kochłówki (Potok Bielszowicki) oraz cieku płynącego od strony Bykowiny, w źródłach występującego pod nazwą Złoty Potok. Obecnie zachowana jest topografia terenu: fosa, stożek właściwy, na którym w średniowieczu istniała drewniana wieża, oraz podgrodzie. Nie zachował się żaden element drewniany, choć badania archeologiczne potwierdziły tu istenie zarówno wieży jak i palisady.

Jacek Pierzak datuje grodzisko na XIII - XV wiek. Przypuszczenia te mają poparcie w źródłach archeologicznych. Źródła pisane są natomiast bardzo skromne. W dokumencie spisanym w Bytomiu 29 czerwca 1467 roku Stanisław Rudzki sprzedał chłopu z Kochłowic Pawłowi Litawa folwark koło kopca przy stawie młyńskim („forbergczisko u kopcza kochlowskiego wedle stawu mlynskeho”). Z treści dokumentu wynika, że w połowie XV wieku gród już nie funkcjonował, a u jego podnóża istniał młyn.
Średniowieczny gródek stożkowy nad rzeką Kochłówką w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach powstały w połowie XIII wieku. Od kwietnia 2009 roku status społecznego opiekuna zabytków, decyzją Prezydenta Miasta Ruda Śląska, posiada Stowarzyszenie Genius Loci − Duch Miejsca. Grodzisko znajduje się w widłach rzeki Kochłówki (Potok Bielszowicki) oraz cieku płynącego od strony Bykowiny, w źródłach występującego pod nazwą Złoty Potok. Obecnie zachowana jest topografia terenu: fosa, stożek właściwy, na którym w średniowieczu istniała drewniana wieża, oraz podgrodzie. Nie zachował się żaden element drewniany, choć badania archeologiczne potwierdziły tu istenie zarówno wieży jak i palisady. Jacek Pierzak datuje grodzisko na XIII - XV wiek. Przypuszczenia te mają poparcie w źródłach archeologicznych. Źródła pisane są natomiast bardzo skromne. W dokumencie spisanym w Bytomiu 29 czerwca 1467 roku Stanisław Rudzki sprzedał chłopu z Kochłowic Pawłowi Litawa folwark koło kopca przy stawie młyńskim („forbergczisko u kopcza kochlowskiego wedle stawu mlynskeho”). Z treści dokumentu wynika, że w połowie XV wieku gród już nie funkcjonował, a u jego podnóża istniał młyn. wikipedia.org
Gdzie na terenie województwa śląskiego archeolodzy szukali śladów naszych przodków i co ciekawego znaleźli?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto