18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy ostatecznie potwierdzili, że Reduta Ordona znajdowała się na Ochocie, a nie na Woli

Redakcja
W czasie wykopalisk znaleziono wiele ciekawych eksponatów
W czasie wykopalisk znaleziono wiele ciekawych eksponatów Fot. archiwum
Badania archeologiczne potwierdziły lokalizację reduty słynnej z poematu Adama Mickiewicza.

Guziki wojskowych mundurów, pociski artyleryjskie i kule armatnie znaleźli archeolodzy w miejscu, gdzie na Ochocie znajdowała się legendarna Reduta Ordona. Znalezisko ostatecznie potwierdza lokalizację reduty.

Świadectwa obrony reduty w czasie powstania listopadowego w 1831 roku, którą opisał w słynnym wierszu Adam Mickiewicz, wykopane przy ulicy o wdzięcznej nazwie Na Bateryjce, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym.

Czytaj też: Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo (MAPA)

Naukowcom pracującym na Ochocie udało się wykopać ponad 600 przedmiotów. Poza amunicją odkryli fragmenty ubioru - okucia od czapek oraz guziki rosyjskiego munduru z numerem 17 - jak wynika z dokumentów, to numer pułku nieprzyjaciela, który zdobywał redutę. W ziemi zakopane były też medalik i skałka do karabinu skałkowego. Chociaż już rok temu, podczas wykopów sondażowych, archeolodzy dowiedli, że legendarna reduta znajdowała się na Ochocie, a nie - jak dotychczas sądzono - przy ul. Mszczonowskiej na Woli, niezbitych dowodów dostarczyło dopiero tegoroczne znalezisko.

W tym roku udało się zidentyfikować wały reduty, której boki mierzyły 60 na 50 metrów. W wykopie odkryto też jasne okrągłe plamy, stanowiące ślad po tzw. wilczych dołach mających zatrzymać atak rosyjskiej piechoty. Nie wiadomo, czy prace wykopaliskowe wokół reduty będą kontynuowane na tak wielką skalę. Wymagałoby to bowiem dodatkowych funduszy.

Dotychczas prace finansowane były przez Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz dzielnicę Ochota, której burmistrz Wojciech Komorowski osobiście zaangażował się w sprawę. Zaznaczył, że będzie walczył o upamiętnienie w przyszłości obszaru przy ul. Na Bateryjce. To jednak kwestia kolejnych 4-5 lat. Dopiero wtedy bowiem - po tym jak w okolicy powstanie osiedle mieszkaniowe - zgodnie z planem zagospodarowania terenu powstanie tu plac przeznaczony na cele reprezentacyjne.

Reduty broniło prawdopodobnie rankiem 3 lub 4 września 1831 r. 200 polskich żołnierzy uzbrojonych w sześć dział. Dowodził nimi major Ignacy Dobrzelewski, a nie Julian Konstanty Ordon, jak napisał Mickiewicz w wierszu pt. "Reduta Ordona". W wyniku walk i wybuchu prochowni poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy.

Jedyną pamiątką po reducie jest obelisk Reduta Ordona (na rogu ulic Włochowskiej i Mszczonowskiej) oraz nazwa centrum handlowego Reduta. Nie jest to jednak właściwa lokalizacja. W rzeczywistości w miejscu tym znajdowała się nieobsadzona przez żołnierzy reduta nr 55. Następnie w roku 1847 wzniesiono tam obelisk upamiętniający zwycięski szturm Warszawy przez Rosjan w roku 1831. Na jego miejscu w 1937 r. postawiono zwieńczony krzyżem głaz pamiątkowy ku czci Reduty Ordona.

W miejscu, w którym znajdowała się reduta, budowany jest meczet Ligi Muzułmańskiej RP, co budzi kontrowersje związane z żądaniami traktowania zaniedbanej dotąd okolicy jak miejsca spoczynku żołnierzy.

Dodatkowo badania musiały się odbywać szybko, bo z kilku stron napierali na okolicę deweloperzy, a historyczne miejsce nie jest chronione planem zagospodarowania. Obecny wczoraj na reducie burmistrz Ochoty oświadczył, że trzeba to zmienić. W ubiegłym roku zapowiedział starania o zbudowanie na sąsiedniej działce Muzeum Powstania Listopadowego.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto