Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arkady Kubickiego. Koncerty, wystawy i warsztaty w Zamku Królewskim

kf
Arkady Kubickiego. Koncerty, wystawy i warsztaty w Zamku Królewskim
Arkady Kubickiego. Koncerty, wystawy i warsztaty w Zamku Królewskim 5stancja/facebook
Przez wiele lat Arkady Kubickiego niszczały. Po remoncie, który został zakończony w 2009 roku, w Arkadach dzieje się coraz więcej ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Arkady Kubickiego. Koncerty, wystawy i warsztaty w Zamku Królewskim

Arkady Kubickiego swoją nazwę wzięły od polskiego architekta Jakuba Kubickiego, który stworzył projekt budowli. Arkady zostały wzniesione w 1821 roku. Przez prawie dwa stulecia budowla miała wiele zastosowań. W 1831 roku po upadku Powstania Listopadowego Zamek Królewski przestał pełnić funkcje królewskie, co zmieniło również zastosowanie arkad. W tym czasie armia rosyjska zamurowała otwarte przestrzenie i Arkady Kubickiego pełniły funkcję między innymi stajni. Po 1918 również był wykorzystywany przez wojsko. Rolę militarną zabudowania pełniły aż od lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtej pory budowla popadała w ruinę.

Odnowiony został dopiero w 2009 roku. - Początkowo arkady były używane głównie w celach komercyjnych, jednak z czasem to się zmieniło - mówi Elżbieta Tararuj z Zamku Królewskiego, która jest zaangażowana w organizację projektów artystycznych w tym miejscu. Jednym z nich jest seria koncertów "Piąta Stancja".
- Pierwszy koncert odbył się w październiku 2013 roku - informuje pracownica Zamku. Projekt wziął swoją nazwę od stancji, które kiedyś był zamieszkiwane przez służbę pałacu. Dzisiaj również same stancje można zwiedzać. Co ważne, wstęp do Arkad Kubickiego, o ile nie odbywa się w nich impreza zamknięta, jest darmowy.

Zobacz też: Warszawskie Spotkania Teatralne. Zbliża się wielkie święto teatru w stolicy

Scena koncertowa jest ustawiona właśnie na wysokości piątej stancji. Organizatorzy koncertów stawiają na różnorodność. Podczas wydarzeń na scenie pojawił się między innymi zespół grający industrial metal Oberschlesien, nazywany polskim Rammsteinem. Arkady Kubickiego gościły też Marka Dyjaka, Smolika, Feela, czy hip-hopowego Eldo. W ostatni piątek koncertował Marek Piekarczyk znany niegdyś z zespołu TSA, dzisiaj kojarzony raczej z jednym z talent shows.

Najbliższym koncertem, na który będzie można przyjść do Arkad Kubickiego, będzie występ zespołu Plug&Play, który odbędzie się 20 marca.

Arkady Kubickiego cechują się świetną akustyką. Właśnie dlatego jest to bardzo dobre miejsce na organizację koncertów. Jednak nie cała przestrzeń arkad jest używana podczas muzycznych wydarzeń. Warto wspomnieć, że budowla ciągnie się na prawie 200 metrów. Taka przestrzeń jest zdecydowanie zbyt wielka, żeby stać się przestrzenią koncertową. Nawet jak na Elda, który pobił rekord frekwencji i zgromadził ponad 750-osobową publiczność. Ceny biletów na koncerty wahają się od 30 do 45 zł.

195-metrowa przestrzeń Arkad Kubickiego dzielona jest na części przez specjalne kotary, które są rozwieszane między ożebrowaniem olbrzymiej budowli. Kiedy mamy okazję rzucić okiem na nieosłoniętą przestrzeń wydaje się, że nie jesteśmy w budynku, tylko na ulicy. Nic dziwnego - i taką funkcję Arkady Kubickiego pełniły. Okazałość budowli można podziwiać między innymi podczas organizowanych cyklicznie Targów Książki Historycznej. Wtedy cała przestrzeń jest dostępna dla odwiedzających.

Arkady Kubickiego od 2010 roku służą również jako miejsce Targowiska Sztuki, targu na którym można kupić prace studentów i absolwentów ASP. Imprezy z tego cyklu odbywają się w przedostatnią lub ostatnią niedzielę miesiąca.

Targowisko Sztuki w tym roku odbędzie się:
26 kwietnia 2015 r.
21 czerwca 2015 r.
25 października 2015 r.
22 listopada 2015 r.
13 grudnia 2015 r.

Wydarzenie Targowisko Sztuki goszczące w Arkadach Kubickiego skupia się na malarstwie i grafice.
- Różnorodność naszych osobowości przekłada się na różnorodność w naszej twórczości. Każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie - informują na stronie internetowej organizatorzy wydarzenia.

Zobacz też: Targowisko Sztuki. Kup dzieło młodego artysty z ASP

Arkady Kubickiego mają również swoją własną kawiarnię, w której można zjeść smaczny posiłek, wypić kawę, czy herbatę. Budowla organizuje również zamknięte imprezy komercyjne. Najważniejszym gościem, jakie Arkady Kubickiego gościły w ostatnim czasie, a być może i w całej swojej historii, był prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

W okresie letnim organizowany jest również projekt Królewskie Arkady Sztuki. Arkady Kubickiego w ramach wydarzenia skupiają imprezy z pogranicza sztuki, tańca i teatru. Wydarzenia spod tego znaku odbywają się od 2010 roku.

Arkady Kubickiego starają się organizować wydarzenia kulturalne raczej w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym. Choć wyjątkiem tutaj są między innymi Królewskie Arkady Sztuki. - Nie chcemy w lato konkurować z tym co się dzieje na zewnątrz, z wielkimi festiwalami, czy z tym, co proponują nieodległe nadwiślańskie klubokawiarnie - mówi Elżbieta Tararuj. - W arkadach wciąż bardzo wiele się zmienia. Akady Kubickiego przeszły sporą metamorfozę. Początkowo było to zaplecze, w którym odbywały się konferencje, imprezy biznesowe, spotkania polityczne. Ale stwierdziliśmy, że fajnie byłoby to udostępnić dla zwykłych ludzi. I to staramy się od kilku lat robić - stwierdza Elżbieta Tararuj.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto