Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje Gdyni. Planetarium

(bj)
Gwiazdy pod kopułą Siedzimy w okrągłej sali. Ze sklepienia kopuły mrugają do nas gwiazdy. - Nad nami Wielki Wóz - płynie z głośnika głos lektora. - Gwiazdy Merak i Dubhe, czyli tylne koła Wielkiego Wozu, wskazują nam ...

Gwiazdy pod kopułą
Siedzimy w okrągłej sali. Ze sklepienia kopuły mrugają do nas gwiazdy.
- Nad nami Wielki Wóz - płynie z głośnika głos lektora. - Gwiazdy Merak i Dubhe, czyli tylne koła Wielkiego Wozu, wskazują nam Gwiazdę Polarną. Natrafimy na nią, jeżeli linię łączącą obie te gwiazdy przedłużymy czterokrotnie. Widać ją świetnie, choć dzieli ją od nas aż...1087 lat świetlnych. Gwiazda Polarna jest końcem dyszla Małego Wozu, który jedzie dokładnie w odwrotnym kierunku niż Wielki Wóz. Gdy spojrzymy w lewo zobaczymy Krzyż Południa, najmniejszy gwiazdozbiór nieba, leżący w obrębie Drogi Mlecznej i niewidoczny z Europy. A Droga Mleczna, zwana też Galaktyką, zawiera od 200 do 400 miliardów gwiazd i ma średnicę około 100 tysięcy lat świetlnych. Starożytni Grecy wierzyli, że powstała z kropel rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.
Seans w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego przy Wydziale Nawigacji Akademii Morskiej trwa około pół godziny. To krótko, ale nauczyć się można więcej niż przez kilka godzin lekcji astronomii. Choć planetarium istnieje w Gdyni już od 27 lat, dopiero od początku maja dostępne jest dla wszystkich. Wybudowano je w 1979 roku, głównie z myślą o utworzeniu laboratorium astronawigacji dla studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej i przede wszystkim im do tej pory służyło.
Sala projekcyjna z fotelami dla 44 osób, urządzona jest pod kopułą o średnicy 8 m. Na obrzeżach kopuły naniesiono sylwetki charakterystycznych budowli Trójmiasta widoczne ze środka Zatoki Gdańskiej. 36 rzutników nieba pozwala oglądać aż 4850 gwiazd, 6 kół wielkich: południk lokalny, równik niebieski, ekliptykę, horyzont, koło godzinowe, koło wierzchołkowe, a także Drogę Mleczną, ruch satelity po dowolnej orbicie, 38 konturów gwiazdozbiorów, Słońce, Księżyc oraz 5 planet naszego Układu Słonecznego. Można dowiedzieć się na czym polega noc polarna, czy też ocenić różnicę w trwaniu świtu i zmierzchu dla różnych szerokości geograficznych.
Gdyńskie planetarium współpracuje z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii i z podobnymi planetariami w Polsce, w szczególności z planetarium w Toruniu i Chorzowie.

Odwiedź planetarium
Planetarium przy al. Jana Pawła II (przedłużenie Skweru Kościuszki) zaprasza codziennie w godz. 11 i 12.30 na seanse popularne. Bilety kosztują 3 zł dla dzieci, młodzieży szkolnej i zorganizowanych grup oraz 5 zł dla wszystkich pozostałych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto