Atrium na Woli do wyburzenia. W zamian 135-metrowa wieża? Biurowiec, który powstał 20 lat temu jest już za stary

Piotr WróblewskiZaktualizowano 
Atrium na Woli do wyburzenia. W zamian 135-metrowa wieża? Biurowiec, który powstał 20 lat temu jest już za stary mat. pras.
Atrium na Woli, budynek z lat 90. przy al. Jana Pawła II, zostanie wyburzony. Biurowiec zakupiła firma Strabag. W tym miejscu może postawić nawet 135-metrową wieżę. Szczegóły poniżej.

Nowoczesny w swoim czasie biurowiec – Atrium International – powstał w 1998 roku. Wtedy przy al. Jana Pawła II nie stało jeszcze Rondo 1, Q22 czy Złote Tarasy. Dziś jest to niezwykle cenny kawałek miasta. Ceny gruntów poszybowały w górę, a deweloperzy nie mają tu wolnych przestrzeni, więc decydują się na wyburzenia.

Atrium, zakupione przez Strabag, zostanie zburzone. Obiekt ma „jedynie“ siedem kondygnacji (25 metrów wysokości) i 12 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na tej samej działce zgodnie z miejscowym planem może stanąć ponad pięć razy wyższa wieża. Zapisy umożliwiają budowę drapacza chmur sięgającego 135 metrów. Ten potencjał będzie starał się wykorzystać deweloper.

- Nieruchomość położona w tak prestiżowej lokalizacji to inwestycja z wysokim potencjałem, znakomicie wpisująca się w plany firmy. Zakup jest kontynuacją strategii ekspansji spółki SRE w Polsce. Bardzo cieszymy się z tego zakupu dziękując jednocześnie wszystkim zaangażowanym partnerom biorącym udział w tej transakcji – mówi Bogdan Zasada, dyrektor Strabag Real Estate w Polsce.

Wkrótce możemy spodziewać się konkursu na wygląd nowej wieży na Woli. Architekci będą musieli zmierzyć się z problemem dostępu do światła. Tuż za Atrium znajduje się Osiedle Za Żelazną Bramą. Potężne bloki mieszkalne muszą być odpowiednio nasłonecznione. Przypomnijmy, że z podobnym problemem zmagali się projektanci hotelu InterContinental. Tam, żeby zapewnić światło, konieczne było postawienie wieżowca na charakterystycznej nodze.

Informacja: Pierwotnie w artykule znalazła się błędna nazwa budynku - Atrium Plaza. Transakcja przeprowadzona przez firmę Strabag dotyczy budynku - Atrium International. Za pomyłkę przepraszamy.


Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.03.27 18:05:37

bardzo dobrze! paskudny budynek

2019.03.27 08:11:25

Do "Nie Warsiawiak"



Pod Wa-wą podczas zimy zanieczyszczenie powietrza jest 2 - 3 wyższe niż w Warszawie.

Tylko po sezonie grzewczym jest lepiej geniuszu

2019.03.27 07:52:56

Szkoda. To b sympatyczny kompleks. Ale na tym polega prawo własności. Ktoś może sprzedać. ktoś może kupić i zrobić z tym co może zrobić. Mnie przeraża tłok w centrum który wraz z wieżowcami będzie narastał. PS. A właśnie mieliśmy tam planowaną siedzibę ;)

2019.03.26 21:53:26

Do Krzysiek - według twojej teorii to cały Paryż i Rzym należy wyburzyć i same biurowce tylko stawiać. 😅

2019.03.26 21:00:15

Do Macieja, identyczny pierwowzór PKiN stoi w centrum Cleveland w USA i nikomu tam nie przeszkadza.

2019.03.26 20:12:26

Budujcie drapacze chmur a zdechniecie od smogu.

2019.03.26 19:52:29

PKiN też do kruszarek. Takie ohydztwo nie powinno być w ogóle zbudowane. Szkoda też takiego ładnego miejsca w centrum.

2019.03.26 19:11:37

Ale wy jesteście glu... Naprawdę!!! A jak ten kraj się ma rozwijać?? Powinno być jak w stanach stare do wyburzenia i na jego miejsce nowe i tak się gospodarka będzie krecila inaczej będzie u nas jak na Bialorusi!

2019.03.26 18:45:39

To miasto jest chore od dziesięcioleci... Zamiast odbudowywać zabytki, ewentualnie budować coś w miarę zgodnego z otoczeniem, to burzy się całkiem nieźle wpisujące się w otoczenie budowle aby stawiać kolejne szklane wieże. Ohyda.

2019.03.26 18:42:17

Głupota nie zna granic .............i wszystko w temacie

2019.03.26 18:39:08

To jednak mozna tam, gdzie nie ma wiezowcow budowac wiezowiec, a na Srebrnej gdzie pelno wiezowcow nie mozna budowac wiezowca. Dodatkowo ta ziemia pod atrium ma spadkobiercow, co znaczy, ze ktos ja kupil. To jakas lichwa.

2019.03.26 18:39:06

To żałosne ze podcina sie skrzydlła inwestorom ktorzy chcą podniść rangę prestiż kilkusetmetrowymi wieżami naszą reprezentacyjna stolicę tylko po to by dzieci mialy gdzie się bawic i aby cienia nie było . W centrum ??

2019.03.26 17:50:17

Rozwalają pasujące do ogólnej zabudowy budynki (wcale nie takie stare) i stawiają kretyńskie wieżowce. Tylko na doprowadzenie ciepłej wody do tych z 1950 roku pieniędzy nie ma. Nadal w nich straszą Junkersy.

2019.03.26 16:49:03

Co za idiotyzm, tam mieszkań rodziny z dziećmi, wiem bo mieszkam akurat w tym bloku za atrium, tylko na szczęście okna mam na drugą stronę, ale co z tego jak zaczną burzyć i budować hałas nie samowity będą pracować i do 2 w nocy. Tak było jak budowali atrium

2019.03.26 16:48:29

Na Srebrnej nie można wydać warunków zabudowy czyli budować bo są roszczenia spadkobierców do tej działki i najpierw trzeba te sprawy rozstrzygnąć

2019.03.26 16:35:20

Najbardziej idiotyczne to budowanie na 20 lat!!!

I burzyć, i budować, i burzyć, i budować - przecież to jest zwyczajnie chore...

2019.03.26 16:33:20

Wieża ?👀 przecież to miasto nie wsrownua 🤢

2019.03.26 16:22:52

Najbardziej idiotyczne w tym wszystkim , że akurat "tutaj" można wybudować wieżę na 135 m. przy Towarowej też jakąś na 150 m. ale przy Srebrnej - o co to to NIE ! Przecież z takich "decyzji" POlitycznych to nawet przedszkolaki się śmieją , a co dopiero warszawiacy ! Na marginesie - nie jestem zwolennikiem PiS-u , tylko racjonalnie myślącym człowiekiem ....

2019.03.26 16:12:51

W tym samym praktycznie miejscu, po drugiej stronie Jana Pawła (na skos skrzyżowania) stał Hotel Mercure zbudowany chyba w latach 90. Już go ze 3 lata nie ma. Został zburzony i w jego miejsce powstał wieżowiec. W tej okolicy to się staje normą. Tak samo będzie z nieodległym budynkiem przy Rondzie ONZ (z charakterystycznym logiem Mercedesa). Już stoi pusty od jakiegoś czasu i będzie wyburzony.

2019.03.26 15:15:58

pamiętam jak była tam giełda komputerowa

2019.03.26 13:04:53

Vona,



to nie władza. Jeżeli nowy budynek jest zgodny z mpzp to nie powodu, aby się przeciwstawiać woli właściciela.

2019.03.26 12:54:12

Wszystko zabudują a po klimacie takich miejsc można zapomnieć szklane klocki bez duszy masakra:((

2019.03.26 12:52:03

Atrium Plaza niczym się nie wyróżnia, choć to kwestia gustu i każdy ma inne zdanie.

Co do wysokości. Po sąsiedzku stoją dużo wyższe budynki wybudowane 60 lat temu niż obecny Atrium Plaza, więc nowy wieżowiec będzie dobrze wkomponowany w otoczenie.

2019.03.26 10:53:38

Kolejny idiotyczny pomysł - Atrium Plaza było wybudowane w sposób nawiązujący do otoczenia, miało się wtapiać w istniejącą pierzeję ulicy. Wywalenie tu gigantycznej wieży kompletnie rozbije wizję urbanistyczną i przytłoczy otoczenie. Czy w tym mieście nikt nie myśli o czymś więcej, niż kasa? Dlaczego nie dba się o jego wygląd, tylko wtyka kolejne wieżowce, kompletnie nie licujące z dzielnicą?

Mam wrażenie, że władze leczą jakieś swoje kompleksy, więc proponuję uzmysłowić sobie, że Warszawa nigdy nie będzie drugim Manhattanem.