(© Bartek Kosiński/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Podróż autobusem czy tramwajem nie musi być nudna. Wystarczy wziąć w rękę telefon komórkowy i nagrać ciekawy film. Za takie kręcenie możemy dostać nagrodę od Zarządu Transportu Miejskiego. Urzędnicy ogłosili konkurs na "dzieło" poświęcone stołecznej komunikacji publicznej.

- Nie musi to być film w formie newsa - tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik ZTM. - Filmów z wypadków mamy zdecydowanie za dużo. Chodzi nam raczej o film pokazujący ciekawe czy śmieszne sytuacje związane z warszawską komunikacją miejską - wyjaśnia. - Zdarzenia takie powinny być łatwe w uchwyceniu, bo dziś każdy z nas ma przecież komórkę.

Wystarczy chwycić w dłoń telefon komórkowy, wsiąść do tramwaju, autobusu czy metra i puścić wodze fantazji. Kamerą umieszczoną w aparacie możemy nagrać zachowanie ludzi, przejeżdżające pojazdy czy nietypowe wydarzenia.

Całość może być nakręcona np. w formie dokumentu czy sceny według z góry zaplanowanego scenariusza. Jest jednak jeden podstawowy warunek - film nie może trwać dłużej niż trzy minuty. A na co warto zwrócić uwagę podczas jego kręcenia?

Cezary Ciszewski, twórca projektu "Miasto w komie", radzi opracować plan i wybrać sobie punkty, za którymi komórka powinna podążać, ale przede wszystkim być otwartym na innych. - Jeżeli sam nie jesteś ciekawy drugiego człowieka, jego problemów i spraw bez różnicy, czy jest w autobusie, czy na Mount Evereście to nie zrobisz ciekawego reportażu komórką ani czymkolwiek innym - przekonuje Ciszewski. - Tylko ludzie, którzy nie będą mieli lęku przed rozmową z drugim człowiekiem, są w stanie zrobić dobry reportaż - dodaje.

O tym, który film jest najlepszy, zadecyduje specjalna komisja, w której skład wchodzą między innymi pracownicy akademii sztuk pięknych. A warto się starać, bo do wygrania są m.in. cyfrowa kamera, telefony komórkowe czy zestawy podróżne. - Nie wykluczone, że filmy zostaną później wykorzystany do promocji stołecznej komunikacji - mówi Krajnow.

Konkurs potrwa do 23 października, a najpóźniej 17 listopada poznamy jego wyniki.

Reportaże powinny być nagrane na płytę CD lub DVD. Należy dołączyć podpisane oświadczenie o posiadaniu praw do filmu i określić model telefonu, którym film był kręcony. Taki "pakiet" należy przesłać na adres: Zarząd Transportu Miejskiego, ul. Senatorska 37, 00-099 Warszawa z dopiskiem "konkurs". Filmy można też wysyłać na adres: warszawskie.podroze@ztm.waw.pl.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!