Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank pytań: Odpowiada Katarzyna Wencel, Kierownik Wydziału Lecznictwa Uzdrowiskowego.

[email protected]
Kto decyduje o tym, gdzie i kiedy odbędzie się kuracja? O miejscu oraz terminie leczenia uzdrowiskowego decyduje Kasa Chorych. Miejsce leczenia wyznacza lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej zgodnie z ...

Kto decyduje o tym, gdzie i kiedy odbędzie się kuracja?
O miejscu oraz terminie leczenia uzdrowiskowego decyduje Kasa Chorych. Miejsce leczenia wyznacza lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej zgodnie z profilami leczniczymi, czyli kierunkami leczenia uzdrowiskowego. Każde uzdrowisko, sanatorium, szpital uzdrowiskowy bowiem specjalizuje się w leczeniu określonych schorzeń. Lekarze konsultanci Kasy Chorych, opierając się na wiedzy medycznej, kierują osoby ubezpieczone do najlepszych ośrodków, w których leczy się schorzenia stanowiące podstawę wystawienia skierowania danemu pacjentowi na leczenie uzdrowiskowe. Oczywiście przy tym bierze się pod uwagę również schorzenia współistniejące. Rodzaje schorzeń, jakie leczone są w poszczególnych uzdrowiskach, określane są przez ministra zdrowia na podstawie opinii krajowego konsultanta w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej. Profil uzdrowiska zależy od jego położenia geograficznego, klimatu oraz dostępnych tworzyw naturalnych.
O czasie leczenia uzdrowiskowego decyduje przede wszystkim kolejność zgłoszeń, czyli data wpływu skierowania do Kasy Chorych. Kasa Chorych rozpatruje skierowania w ciągu miesiąca, licząc od dnia wpływu. Termin kuracji uzdrowiskowej zostaje wyznaczany do pół roku, czyli w okresie ważności skierowania.

Jaka jest różnica między leczeniem w sanatorium a w szpitalu uzdrowiskowym?
Lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, pracownik ŚRKCh, określa rodzaj, miejsce i czas leczenia uzdrowiskowego. Do szpitala uzdrowiskowego kieruje się osoby ubezpieczone, którym skierowanie wystawiono w szpitalu stacjonarnym w czasie pobytu w nim - do ostatniego dnia leczenia w tym szpitalu, w zależności, oczywiście, od schorzenia, wskazań leczniczych do leczenia w szpitalu uzdrowiskowym - a nie w sanatorium. Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym przeznaczone jest dla osób, które wymagają rehabilitacji po ostrych, ciężkich zachorowaniach, np.: zawał mięśnia sercowego, operacje neurochirurgiczne czy kardiochirurgiczne, urazy wielonarządowe. Do szpitala uzdrowiskowego kieruje się osoby, które wymagają szczególnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w trakcie pobytu w uzdrowisku. Ze względu na stan zdrowia ubezpieczonych kierowanych do szpitala uzdrowiskowego, mają oni zapewniony całodobowy dyżur lekarski, większą liczbę zabiegów.
Natomiast w sanatorium leczą się pacjenci przewlekle chorzy, którym skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wypisał lekarz ubezpieczenia zdrowotnego w poradni lub szpitalu. Ostatecznie lekarz balneolog, kierując się wiedzą medyczną, określa sposób leczenia uzdrowiskowego ubezpieczonego.

Czy po otrzymaniu potwierdzonego skierowania jest możliwa zmiana miejsca i czasu kuracji?
Nie ma takiej możliwości. Do Wydziału Lecznictwa Uzdrowiskowego codziennie wpływają setki skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Na bieżąco są rejestrowane i wpisywane do komputerowej bazy osobowej przez pracowników Wydziału. Lekarze balneolodzy także codziennie kwalifikują i przydzielają miejsca leczenia uzdrowiskowego w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. Jeżeli osobie ubezpieczonej potwierdzono skierowanie do realizacji w określonym miejscu i czasie, to ta osoba może jedynie skierowanie przyjąć lub zrezygnować z leczenia uzdrowiskowego - odesłać potwierdzone skierowanie do Kasy Chorych. Jeżeli nie chce, bądź nie może, skorzystać z leczenia uzdrowiskowego - jak najszybciej dokonuje zwrotu skierowania. Na kolejne leczenie uzdrowiskowe skierowanie tej osoby może wpłynąć do Kasy Chorych po 12 miesiącach, licząc od daty określającej początek poprzedniej kuracji. W przypadkach szczególnie uzasadnionych, np. nagłe zachorowanie osoby z potwierdzonym do realizacji skierowaniem na kurację lub niewyrażenie przez pracodawcę zgody na urlop, ten okres oczekiwania na możliwość ponownej rejestracji skierowania w Kasie Chorych skraca się do 6 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto