18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baterie kuchenne w kosmicznej technologii

Irena Grek
Otwarcie aneksów kuchennych na przestrzeń dzienną zwiększyło wymagania, jakie mają użytkownicy baterii.
Otwarcie aneksów kuchennych na przestrzeń dzienną zwiększyło wymagania, jakie mają użytkownicy baterii. fot. materiały prasowe
Armatura kuchenna należy do najbardziej eksploatowanych urządzeń w kuchni. W przeciętnej rodzinie, która gotuje w domu i zmywa w sposób tradycyjny, baterie odkręcamy w ciągu roku przynajmniej 40 tys. razy! Muszą więc spełniać najsurowsze wymagania techniczne. Dlatego wybierając baterię, należy zwrócić uwagę na jakość materiałów i precyzję wykończenia. Coraz większym wymaganiom starają się więc sprostać konstruktorzy.

W procesie produkcji baterii wykorzystuje się dzisiaj technologie... kosmiczne. Prosto z laboratoriów NASA trafił do fabryk jeden z najtwardszych materiałów technicznych - tlenek glinu. Materiał ten, wcześniej stosowany w produkcji powłok promów kosmicznych, został przeniesiony i wykorzystany we wnętrzu głowicy instalowanej w baterii.

Ważne są również zawory - spełniają podobne funkcje jak głowice i są gwarancją, że urządzenie będzie szczelne i bezawaryjne. Największy komfort użytkowania zapewniają ceramiczne. Takie zawory bez trudu znoszą ponad 500 tys. cykli użytkowania i gwałtowne zmiany ciśnienia nawet do 50 barów.

Kuchnie od wielu sezonów otwierają się na część dzienną mieszkania, dlatego coraz większą wagę przykłada się do wyglądu sprzętów praktycznych. Gwarancją doskonałej stylistyki baterii kuchennych są ich światowej sławy projektanci, tacy jak Antonio Bullo, Ramon Benedito, Roland Schmidt czy Klause Lackner. I choć głównym ich zadaniem jest dostarczenie wody do zmywania, mycia produktów i gotowania, to wciąż zaskakują nas ozdobną funkcją - nowymi kształtami i wymyślnymi detalami. Ważne są również design i detal. To właśnie one sprawiają, że baterie pasują (lub nie!) do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze.

Wnętrze retro to strefa mosiądzu, miedzi, naturalnego kamienia i malowanej ceramiki. Styl ten pachnie przeszłością. Tak naprawdę prawdziwą atmosferę retro w kuchni tworzą dodatki (uchwyty, baterie, stare przedmioty). Systematycznie gromadzone, sprawiają, że klimat wnętrza staje się niepowtarzalny i zabiera nas w sentymentalną podróż.

W kuchni nowoczesnej idealnie sprawdzą się baterie o oryginalnym designie i funkcjonalnych dodatkach. Nowinką na rynku są np. baterie ze światłem, które może podświetlać całą baterię lub sam strumień wody. Często w nowoczesnej kuchni to właśnie armatura jako pierwsza przyciąga uwagę ciekawym, niestandardowym wzornictwem.

Pomysłów na aranżację wnętrz jest wiele. Warto jednak odszukać tę odpowiednią baterię - idealną do wymarzonej kuchni. Z nią kuchenne wnętrze nabierze indywidualnego charakteru.

Warto inwestować w wynalazki, które usprawnią ci pracę i pozwolą ograniczyć wydatki
Na przełomie ostatnich kilku lat baterie kuchenne przeszły ogromną przemianę, która pozwoliła dostosować je do kuchennych wnętrz. Nie trzeba już montować niewygodnych zaworów odcinających dopływ wody do zmywarki czy pralki - wystarczy wygodny przycisk na baterii. Nie trzeba się też gimnastykować, aby napełnić wysokie naczynie wodą - wyciągana wylewka ułatwia nam to zadanie.
To niezwykle istotne, ponieważ po raz kolejny uderzyły w nas podwyżki cen wody. Wprawdzie pomorskie samorządy nie zaakceptowały wszystkich żądań dostawców, ale ci zapowiadają, że w kolejnych latach musimy się liczyć z dalszym, systematycznym wzrostem cen. Dlatego wybierając nową baterię do kuchni, trzeba zwrócić uwagę na możliwości ograniczania wypływu wody oraz na wygodę wykonywanych na mokro prac. Im większej ekwilibrystyki przy zlewozmywaku będzie od nas wymagało wymycie dużego gara czy blachy do ciasta - tym więcej wody spłynie niepotrzebnie do kanalizacji. Wyciągana, elastyczna wylewka prysznicowa - jej zasięg pozwala na znacznie szersze wykorzystanie baterii, np. do mycia blatu, ociekacza lub napełniania wyjątkowo dużych naczyń.
Baterie z wylewką prysznicową dają także możliwość ustawienia rodzaju strumienia wody i dostosowania jego siły do wykonywanej pracy. Możemy więc zastosować wąski intensywny, np. do spłukiwania resztek z talerzy i usuwania tłuszczu, albo szeroki delikatny, np. płucząc warzywa i owoce. Stosując przy tej czynności szeroki i łagodny strumień wody, dodatkowo napowietrzany i "zmiękczony" przez perlator, uzyskujemy dwa efekty jednocześnie - dokładnie i sprawnie obmywamy produkty, nie uszkadzając równocześnie powierzchni.
To nie jedyne rozwiązania, które pozwalają na modyfikowanie strumienia wypływającej z kranu wody. Natomiast w serii Targa bateria jest dodatkowo wyposażona w wyciągany perlator (długości do 80 cm).
Coraz częściej spotkać można specjalny system oszczędnościowy, oparty na dwóch innowacyjnych rozwiązaniach:
- ecodisk pozwala na ustalenie maksymalnej temperatury wody wypływającej z baterii i tym samym na ograniczenie zużycia wody ciepłej
- system "click" umożliwia kontrolę przepływu - lekkie uniesienie rączki baterii powoduje uruchomienie ekonomicznej strefy wypływu wody, dopiero mocniejszy ruch ręki i pokonanie delikatnego oporu systemu "click" umożliwia przejście w strefę komfortową wypływu.
Zastosowanie tego systemu przynosi oszczędności wody nawet do 50 proc. w porównaniu z tradycyjną baterią, a także sprzyja środowisku naturalnemu.

Jakie i gdzie?
Jarosław Matys, Franke Polska
Najpopularniejsze są baterie sztorcowe, montowane w otworze na obrzeżu zlewozmywaka lub obok, w blacie, podłączone specjalnymi elastycznymi wężykami. Niektóre modele można umieszczać pod oknem. Mają one specjalne wylewki, które w prosty sposób mogą być opuszczane lub przesuwane w bok. Możliwość zamontowania ich w taki sposób sprawia, że nie przeszkadzają podczas jego otwierania.

Jaka wylewka?
Kupując baterie do kuchni, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na długość wylewki! W bateriach kuchennych musi być ona dużo dłuższa niż w umywalkowych, mieć większy zasięg i się obracać wokół osi.
Część nowoczesnych modeli ma wylewkę wyciąganą, co jest pomocne przy spłukaniu lub napełnianiu wysokich naczyń. Końcówka wylewki jest umocowana na długim wężu (120-150 mm), który się chowa w korpusie baterii.

Ile uchwytów?
Najbardziej oszczędna jest bateria jednouchwytowa. Wodę o żądanej temperaturze uzyskuje się z niej w krótszym czasie niż z baterii o dwóch pokrętłach. Uruchomienie baterii jedną dźwignią pozwala ustawić zarówno siłę strumienia, jak i jego temperaturę, przy tym jest znacznie prostsze i trwa o wiele krócej. Ponadto baterie jednouchwytowe pozwalają oszczędnie gospodarować wodą (mniej zużycia wody nawet do 30 proc. w stosunku do dwuuchwytowych).

Niezawodność
Intensywność eksploatacji baterii kuchennych sprawia, że ich niezawodność staje się kwestią kluczową. Głównym elementem decydującym o jakości baterii jest jej "serce", czyli głowica sterująca. Jednouchwytowe baterie wyposażone są w głowice ceramiczne o wyjątkowej wytrzymałości - ich twardość porównywana jest do diamentu - odporne na odkształcenia i zmęczenie, wytrzymują ponad milion cykli otwierania i zamykania.

Jak oszczędzać?
Większość markowych baterii kuchennych jest wyposażona w ogranicznik wypływu wody do maksymalnej ilości - dobry standard to 9 l na minutę, 12 l na minutę spotykamy w seriach najtańszych, ale można kupić ekstrabaterie, w których wypływ wody ograniczono już do 5 l na minutę. Warto również zainwestować w perlator, który napowietrzając wodę, sprawia, że zmiana natężenia strumienia jest niezauważalna, a jej oszczędzanie staje się faktem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto