Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazar Różyckiego czekają spore zmiany. Czy nowy projekt spodoba się mieszkańcom?

Justyna Koszewska
Fot. Bartłomiej Ryży/Polskapresse
Różyc to obecnie najstarsze warszawskie targowisko, działające nieprzerwanie od początku XX wieku. Niebawem jednak bazar Różyckiego czekają spore zmiany. Władze miasta i kupcy planują ożywić to miejsce i dać mu drugie życie. Jakie zmiany czekają praskie targowisko i czy nowy projekt spodoba się mieszkańcom?

Jest już prawie pewne, że Różyc będzie musiał zostać znacznie zmniejszony. Około 60 proc. powierzchni, na której znajduje się obecnie targowisko, to teren, o który upomnieli się spadkobiercy dawnych właścicieli. Kupcy będą mogli kontynuować swoją działalność na pozostałej części należącej do miasta. Sąsiadujące z bazarem Muzeum Pragi, które rozpocznie swoją działalność pod koniec tego roku, wspólnie z ratuszem zleciły wykonanie projektu nowego zagospodarowania tego terenu.

Bazar Różyckiego. Czy nowy projekt targowiska spodoba się mieszkańcom?

Bazar Różyckiego ma się stać swoistym uzupełnieniem Muzeum Warszawskiej Pragi. – Chcemy ożywić to miejsce i zatrzymać jego stopniową dewastację. Zależy nam na zachowaniu klimatu tego praskiego bazaru – wyjaśniają władze muzeum. Program rewitalizacji zakłada utworzenie w centralnym punkcie bazaru wewnętrznego placu, na którym postawione zostaną dwie trójkątne hale – otwarta i zadaszona, w których odbywać się będą sezonowe targi. Charakterystyczne zielone budki z dawnego bazaru pojawią się zaś od strony Muzeum Pragi. Aby zachować klimat dawnego targowiska, nowe pawilony zostaną obłożone odświeżoną i zakonserwowaną elewacją z dotychczasowych budek.

Czytaj także: Nowe szkoły i przedszkola w Warszawie na początek roku 2014/2015
Na początku sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie autorki projektu z kupcami i mieszkańcami dzielnicy. – Konsultacje mają pomóc w przygotowaniu najlepszej koncepcji tego miejsca. Czekam na konstruktywne uwagi, według których wprowadzać będziemy zmiany w projekcie – mówi Aleksandra Wasilkowska. Informacje o datach kolejnych spotkań znaleźć można na stronie muzeumwarszawy.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto