Mnóstwo multimedialnych ekspozycji, które na widza będą oddziaływać przez dźwięk, obraz, a nawet zapach - tak prezentuje się zwycięski projekt Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Jak zgodnie twierdzą kościelni dostojnicy, to jedyne takie muzeum na świecie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przestrzeń muzealna podzielona zostanie na 11 nowoczesnych sal. W każdej zamontowane zostaną różne multimedia: m.in. ekrany doty- kowe i interaktywne witryny, na których prezentowane będą wydarzenia historyczne oraz sylwetki Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- W założeniach projektu chodziło o prezentację historii dwóch wybitnych Polaków jako spójną opowieść o losach Polski i Kościoła oraz o edukację zwiedzających muzeum - mówi Piotr Gaweł, przewodniczący komisji przetargowej.

Każda z sal poświęcona będzie innym okresom lub wydarzeniom. Historia pokazana na ekspozycjach rozpoczyna się w 1901 r. (urodziny kardynała Wyszyńskiego) i prowadzi przez dzieje Polski polskiego Kościoła aż do śmierci papieża Polaka w 2005 r. Zwiedzający kolejno przechodzi poprzez dwudziestolecie międzywojenne, terror stalinowski, życie Polaków w PRL-u, jesień ludów i przemiany po 1989 r.

Ekspozycje nie są ustawione chronologicznie: widz na przemian przechodzi przez okresy trudne (dla Kościoła i Polaków) oraz te pełne nadziei. Ciężkie lata pokazywane będą w wyciemnionych pomieszczeniach z efektami specjalnymi. Trasa zwiedzania układa się w rysunek monstrancji.

Autorami zwycięskiego projektu jest firma Kłaput Project. - Ten projekt wygrał dzięki innowacyjnej, multimedialnej formule oraz dzięki zrozumieniu tematyki i kreatywności - mówi dr Paweł Skibiński, dyrektor projektu muzeum.

Dodatkowym atutem było stworzenie specjalnej części muzeum przeznaczonej dla dzieci. Ekspozycje skierowane do najmłodszych będą łączyć cechy sali edukacyjnej z salką do zabaw. Pomieszczenia posiadać będą również specjalną "dziecięcą" ścieżkę w ramach ekspozycji. - Chcemy, by wystrój takiego pomieszczenia zdobiły zdjęcia papieża z dziećmi, w szczególności te z kinderbali urządzanych przez kardynała Wojtyłę na ul. Franciszkańskiej - mówią Jarosław i Barbara Kłaputowie, autorzy projektu "Nie zapominajmy Wielkich Dzieł Bożych".

Każdego dnia muzeum odwiedzać będzie ok. 2 tys. osób. Planowany czas zwiedzania ekspozycji - ok. 60 min.

Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!