Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie muzeum Kościoła i Polski

Maria Kanabus
Mnóstwo multimedialnych ekspozycji, które na widza będą oddziaływać przez dźwięk, obraz, a nawet zapach - tak prezentuje się zwycięski projekt Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Jak zgodnie twierdzą kościelni dostojnicy, to jedyne takie muzeum na świecie.

Przestrzeń muzealna podzielona zostanie na 11 nowoczesnych sal. W każdej zamontowane zostaną różne multimedia: m.in. ekrany doty- kowe i interaktywne witryny, na których prezentowane będą wydarzenia historyczne oraz sylwetki Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- W założeniach projektu chodziło o prezentację historii dwóch wybitnych Polaków jako spójną opowieść o losach Polski i Kościoła oraz o edukację zwiedzających muzeum - mówi Piotr Gaweł, przewodniczący komisji przetargowej.

Każda z sal poświęcona będzie innym okresom lub wydarzeniom. Historia pokazana na ekspozycjach rozpoczyna się w 1901 r. (urodziny kardynała Wyszyńskiego) i prowadzi przez dzieje Polski polskiego Kościoła aż do śmierci papieża Polaka w 2005 r. Zwiedzający kolejno przechodzi poprzez dwudziestolecie międzywojenne, terror stalinowski, życie Polaków w PRL-u, jesień ludów i przemiany po 1989 r.

Ekspozycje nie są ustawione chronologicznie: widz na przemian przechodzi przez okresy trudne (dla Kościoła i Polaków) oraz te pełne nadziei. Ciężkie lata pokazywane będą w wyciemnionych pomieszczeniach z efektami specjalnymi. Trasa zwiedzania układa się w rysunek monstrancji.

Autorami zwycięskiego projektu jest firma Kłaput Project. - Ten projekt wygrał dzięki innowacyjnej, multimedialnej formule oraz dzięki zrozumieniu tematyki i kreatywności - mówi dr Paweł Skibiński, dyrektor projektu muzeum.

Dodatkowym atutem było stworzenie specjalnej części muzeum przeznaczonej dla dzieci. Ekspozycje skierowane do najmłodszych będą łączyć cechy sali edukacyjnej z salką do zabaw. Pomieszczenia posiadać będą również specjalną "dziecięcą" ścieżkę w ramach ekspozycji. - Chcemy, by wystrój takiego pomieszczenia zdobiły zdjęcia papieża z dziećmi, w szczególności te z kinderbali urządzanych przez kardynała Wojtyłę na ul. Franciszkańskiej - mówią Jarosław i Barbara Kłaputowie, autorzy projektu "Nie zapominajmy Wielkich Dzieł Bożych".

Każdego dnia muzeum odwiedzać będzie ok. 2 tys. osób. Planowany czas zwiedzania ekspozycji - ok. 60 min.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto