Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bemowo: dzielnica sportu, zieleni, handlu oraz kultury

Marta Szafran, Rafał Konieczny, Weronika Słodkowska
Mieszkańcy dzielnicy wszelkie sprawy mogą załatwiać w nowoczesnym ratuszu
Mieszkańcy dzielnicy wszelkie sprawy mogą załatwiać w nowoczesnym ratuszu fot. materiały prasowe
Mowa o Bemowie, dzielnicy położonej w zachodniej części miasta, która szybko zmienia swoje oblicze. Z sypialni Warszawy, miejsca, gdzie nic się nie działo, a w poszukiwaniu atrakcji kulturalnych trzeba było jechać do centrum, stała się jedną z bardziej interesujących dzielnic stolicy.

Bemowo obejmuje tereny przyłączone do dzielnicy gminy Wola w 1951 roku. Samodzielną jednostką jest od 16 lat, od 1994 roku. I właśnie wtedy rozpoczął się jej rozwój. Nie tylko pojawiło się coraz więcej nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych, ale zaczęto także dbać o rozrywkę, która przyciągnęłyby do dzielnicy młodych ludzi. Odnowiono parki, wyremontowano chodniki, zadbano też o obiekty sportowe.

Dziś o Bemowie mówi się często jako o dzielnicy sportu i handlu. I nie ma w tym żadnej przesady. Liczne nowoczesne boiska i korty - zarówno te wolno stojące, jak i przy szkołach i przedszkolach - a ponadto mnóstwo sklepów z Centrum Handlowym Bemowo (przy ul. Powstańców Śląskich) na czele decydują o takim właśnie postrzeganiu dzielnicy.

Bemowo graniczy od północy z dzielnicami Bielany i Żoliborz, od wschodu z dzielnicą Wola, od południa natomiast z Ursusem i Włochami. Na zachodzie graniczy z powiatem warszawskim zachodnim. Liczy blisko 25 km kw. powierzchni i ma około 112 tys. mieszkańców. Bemowo jest bardzo zróżnicowane.

Dzieli się na dziesięć rejonów: Lotnisko, Fort Radiowo, Boernerowo, Bemowo Lotnisko, Fort Bema, Groty, Górce, Chrzanów, Jelonki Północne i Jelonki Południowe. Podział jest w miarę precyzyjny, należy jednak zaznaczyć, że praktycznie Bemowo to Górce, Jelonki, Chrzanów, Osiedle Bemowo, Groty, Osiedle Przyjaźń i Boernerowo z obiektami o militarnej przeszłości (Fort Bema, Fort Radiowo i Lotnisko Babice). Górce dzielą się na Górce Stare i Górce Nowe, w północnej części Górc istnieje jeszcze Marynin.

Jelonki i Chrzanów obejmują częściowo grunty dawnej wsi Odolany, na obszarze Chrzanowa wyróżnia się jeszcze Karolin, Na Wyraju i Mory (te ostatnie to wydzielona część wsi Mory, dawnego majątku). Część Jelonek pod nazwą Jelonki Stare znajduje się w rejonie Ulrychów w dzielnicy Wola, Bemowo Lotnisko to kilka osiedli założonych na terenie lotniska, czyli Bemowo I, Bemowo II, Bemowo III, Bemowo IV i Bemowo V. Rejon Fort obejmuje również Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego, a rejon Lotnisko obejmuje też park leśny.

Bemowo, choć jest dzielnicą sportowo-handlową, jest również dzielnicą zieloną. Zieleń zajmuje około 54 proc. powierzchni, 255 hektarów to lasy i grunty leśne. Wszystkie tereny zielone zostały zmodernizowane - wymieniono nawierzchnie chodników, uporządkowano otoczenie, w niektórych postawiono zadaszone stoły, przygotowano miejsca na grille. Dzielnica dba także o wydarzenie kulturalne. Oprócz wydarzeń cyklicznych można także skorzystać z bogatej oferty domów kultury. Organizowane są wieczorki poetyckie, dyskusyjne kluby filmowe, nie brakuje też koncertów i pikników.

Znajdą też coś dla siebie miłośnicy historii. Kilka fortów dawnej Twierdzy Warszawa, wzniesionej w okresie zaborów przez carską Rosję, przypomina o przeszłości.

Kultura to mocna strona Bemowa
O większość imprez cyklicznych dba Bemowskie Centrum Kultury (ul. Górczewska 201). Działalność rozpoczęło w 2006 roku, skupia wokół siebie amatorski ruch artystyczny dzieci, młodzieży i dorosłych. Centrum ma już na swoim koncie wiele imprez kulturalnych, które nie tylko cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, ale zebrały też bardzo pochlebne recenzje innych instytucji kulturalnych w Warszawie.

Warto wspomnieć o koncertach muzyki rockowej, folkowej i jazzowej i koncertach rodzinnych. O ile koncerty to raczej propozycja dla dorosłych, to koncerty rodzinne spodobają się też najmłodszym mieszkańcom dzielnicy. Oprócz muzyki organizowane są wtedy zabawy i konkursy.

Coś dla siebie znajdą też amatorzy muzyki poważnej. Podczas Kameralnej Sceny Warszawy można posłuchać światowej klasy artystów.

Najwięcej imprez odbywa się latem - przeważnie w plenerze. W 2008 roku oddano do użytku amfiteatr Bemowo (w parku Górczewskim przy ul. Raginisa). Zadaszony, nowoczesny budynek jest znakomitym miejscem do organizowania imprez kulturalnych. Amfiteatr gościł już gwiazdy zarówno polskiej, jak i światowej sceny muzycznej - wystąpili tu m.in. Waglewski, Fish, Emade, a z zagranicznych gwiazd Kate Ryan.

To właśnie tu organizowane są Warsaw Summer Jazz Days, Koncerty Muzyki Żeglarskiej, podczas których publiczność wraz z artystami śpiewa szanty. Tu naprawdę można zapomnieć, że jest się blisko centrum miasta.

W lecie amfiteatr często rozbrzmiewa śmiechem, a to za sprawą rodzimych kabaretów. Odbywający się w lipcu Galowy Wieczór Kabaretowy to znakomita propozycja na spędzenie letniego wieczoru. W tym roku dzielnica Bemowo zaprasza 18 lipca na wieczór kabaretów. Wystąpią Łowcy.B, Smile, Kabaret Młodych Panów i Słoiczek po Cukrze. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki można odebrać w urzędzie dzielnicy.

Innym miejscem, gdzie często odbywają się imprezy, jest plac Kasztelański. Największą popularnością cieszy się cykl "Goście na Kasztelanie". W tym roku plac odwiedzą mieszkańcy Ameryki Południowej. 14 lipca będzie można zobaczyć tancerki samby i pokaz capoeiry, czyli sztuki walki połączonej z tańcem. Na chętnych będą czekali instruktorzy, którzy nauczą podstaw tańców latynoamerykańskich. Oprócz tańca będzie także można poznać sztukę kulinarną tego regionu świata. W planach jest nauka prawidłowego zwijania tortilli. Kawosze będą mogli się dowiedzieć, jak parzyć kawę, by wydobyć jej smak i aromat. Przy okazji posłuchają o sposobach uprawy krzewów kawowych. Wszyscy obdarzeni talentem krawieckim będą mieli okazję przygotować piniatę. Do uszytej piniaty zostaną włożone słodycze, którymi po strąceniu kul wszyscy będą mogli się poczęstować.

W tym roku na Bemowie odbędzie się też pierwsza edycja Michalickich Warsztatów Muzycznych - nauka śpiewu w chórze i gospel. Szczegóły na www. bemowo.waw.pl.

Z piękną przeszłością
Bemowo, choć bardzo młode jako dzielnica, może poszczycić się wieloma zabytkami. To w większości zabytki stricte militarne, ale nie tylko.

Fort Bema
Najbardziej znany zabytek to Fort P (Parysów), zwany Fortem Bema. Jego budowa rozpoczęła się pod zaborami, w 1886 roku, i trwała 4 lata.
Nazwa Fort Parysów nawiązuje do dawnej wsi Parysów, która do rozpoczęcia II wojny światowej była poza granicami miasta. Dziś to tereny ul. gen. Maczka. Współczesna nazwa została nadana w 1921 roku (stąd nazwa dzielnicy). W 2002 roku przeprowadzono prace rewitalizacyjne Fortu, które nadały mu ówczesny kształt.

Osiedle Przyjaźń
Dziś kojarzone jest z osiedlem akademickim, jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, do czego odnosi się jego nazwa. Powstało w 1952 roku pod hasłem "Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" specjalnie dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Część materiałów, z których wybudowano osiedle, pochodzi z obozu jenieckiego w Olsztynku.
Tuż po zakończeniu budowy osiedle przekazano profesorom i studentom. Określenie osiedla używane zamiennie to "domki fińskie", gdyż część materiałów na budowę domków sprowadzono także z Finlandii.

Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna
Dziś pozostały z niej tylko ruiny, ale dla ciekawych historii jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Bemowie. Ta instalacja radiowa, znajdująca się na styku z dzielnicą Bielany, została uroczyście otworzona przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku. Jej historia jest krótka. Niecały miesiąc po agresji niemieckiej na Polskę radiostację zajęli okupanci. Przez pięć lat służyła Niemcom do komunikowania się z własnymi łodziami podwodnymi Kriegsmarine. W ostatnich miesiącach wojny została wysadzona. W lesie do tej pory leżą zachowane fundamenty masztów czy budek strażniczych.

Lotnisko Warszawa-Babice
Może to niezupełnie zabytek, chociaż teren, na którym znajduje się obiekt, jest związany z lotnictwem od prawie stu lat, jednak to niezaprzeczalnie miejsce warte uwagi. Podczas I wojny światowej lądowały tam samoloty niemieckie i radzieckie. Lotnisko w obecnej formie powstało dopiero po zakończeniu II WŚ na terenie wsi Stare Babice (stąd nazwa). Ciekawostką jest to, że ulica Powstańców Śląskich jest byłym drugim pasem startowym. Obecnie lotnisko może obsługiwać również loty międzynarodowe.

Wymienione miejsca to tylko niewielka część tego, co można oglądać na Bemowie. Warto zobaczyć też tzw. Aleję Lipową (ul. Mory) oraz Las Bemowski znajdujący się w zachodniej części dzielnicy.

Zielono nam tu i spokojnie
Kto sobie ceni ciszę i spokój, może bez wahania wybrać na miejsce zamieszkania właśnie Bemowo. Tutaj zieleni nie brakuje - zajmuje ona około 54 proc. powierzchni dzielnicy, a znany wszystkim warszawiakom Las Bemowski przyciąga całe rodziny.

Jeśli szukasz miejsca na rowerową przejażdżkę lub przechadzkę w otoczeniu przyrody, jednym z najlepszych do tego miejsc jest Las Bemowski, będący częścią Parku Leśnego Bemowo, którego obszar wynosi 513,54 ha. Ponieważ las leży na terenie miasta, bardzo łatwo do niego dotrzeć. Do Lasu Bemowskiego dowiezie nas sześć autobusów: 122, 105, 154, 220, 410, 523, oraz tramwaj nr 20. A dalej ruszamy pieszo.

Specjalnie z myślą o miłośnikach przyrody przygotowano ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną "Śladami łosia" o długości 5 km (co oznacza, że czas jej przejścia to około 2,5 godz.). Przez szlak prowadzą strzałki wskazujące kierunek poruszania się, a o ciekawszych zjawiskach przyrody informuje 10 przystanków w formie tablic. Jak sama nazwa ścieżki wskazuje, na terenie lasu można spotkań nie byle jakiego gościa. Ze względu na sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego po Bemowie często chadzają dostojne łosie. Można też spotkać wiele innych leśnych zwierząt: lisy, dziki, myszołowy, krogulce, a nawet zimujące czaple siwe. Ponadto na terenie Parku Leśnego Bemowo, choć już poza granicami dzielnicy, znajdują się dwa rezerwaty: Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka, charakteryzujące się bogatą szatą roślinną.

Po długim spacerze można się zrelaksować w gronie przyjaciół i rodziny, organizując wspólne ognisko lub grill. Na terenie parku znajduje się kilka specjalnie wyznaczonych do tego miejsc. Najmłodsi mogą zużyć resztki energii na placu zabaw.

Jednak Park Bemowski to niejedyny zielony teren w dzielnicy. Pośród blokowisk wytchnieniem dla mieszkańców jest park Górczewska na Jelonkach. Przez lata zaniedbywany, ostatnimi czasy zaczął zyskiwać nowy blask. Władze dzielnicy sukcesywnie porządkują teren, chcąc uczynić park miejscem rekreacji i rozrywki. W 2008 r. oddano do użytku amfiteatr, w którym odbywają się imprezy i koncerty. Naprzeciwko niego powstaje nowoczesny plac zabaw, który ma być ukończony w wakacje. Dalsze plany rewitalizacji parku zakładają sadzenie drzew i krzewów, wytyczenie alejek, budowę boisk sportowych i wytyczenie wybiegów dla psów. Wszystkie plany były konsultowane z mieszkańcami Bemowa, którzy zadecydowali, które z nich są priorytetowe.

Na tym atrakcje przyrodnicze Bemowa się nie kończą. Dzielnica może się pochwalić również jedenastoma pomnikami przyrody. Aż cztery - sporej wielkości głazy narzutowe - znajdują się na osiedlu Lazurowa. Pozostałe to imponujące drzewa, takie jak 85 lip otaczających aleję przy ul. Mory albo drzewa księżnej Izabeli w forcie Bema, czyli kompleks składający się z 5 dorodnych lip, 9 grabów i jednej topoli czarnej. Trzy z pomników przyrody zdobią Boernerowo: tam oko cieszą dwa solidne dęby i dostojna sosna. A idąc ul. Szeligowską w upalny dzień można skryć się w cieniu osiemnastometrowego kasztanowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto