Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benedykt XVI poprowadził mszę ekumeniczną

KK, KB
- Dziękuję za dar tego spotkania i wspólnej modlitwy. Upatruję w nim jeden z etapów realizacji mocnego postanowienia, które uczyniłem na początku mojego pontyfikatu, że sprawą priorytetową w mojej posłudze będzie ...

- Dziękuję za dar tego spotkania i wspólnej modlitwy. Upatruję w nim jeden z etapów realizacji mocnego postanowienia, które uczyniłem na początku mojego pontyfikatu, że sprawą priorytetową w mojej posłudze będzie przywrócenie pełnej i widzialnej jedności chrześcijan – przemawiał papież do hierarchów kościołów chrześcijańskich podczas kameralnej wieczornej modlitwy ekumenicznej w ewangelicko–augsburgskim kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Warszawie.

W kościele Świętej Trójcy Benedykta XVI przywitał prawosławny arcybiskup Jeremiasz, przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej oraz biskup kościoła ewangelicko–augsburskiego Janusz Jagucki. Modlitwa ekumeniczna miała kameralny charakter. Spotkało się na niej około dwustu wiernych i duchownych wyznań chrześcijańskich. Polski Kościół katolicki reprezentowali m.in. prymas Józef Glemp i kardynał Stanisław Dziwisz.

Abp Jeremiasz w swoim wystąpieniu otwierającym spotkanie Rady z papieżem przypomniał, że tradycja dialogu ewangelicznego w Polsce wywodzi się od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do naszego kraju, która „przyniosła obfity plon”. - Musimy przejść do następnego etapu, do etapu wzajemnego szacunku i wspólnego działania – mówił. Podkreślił też, ogromne znaczenie jakie ma pielgrzymka Benedykta XVI dla wszystkich kościołów chrześcijańskich oraz dla wyznawców innych religii.
- By świat stał się lepszy, konieczne jest, by chrześcijanie przemawiali jednym głosem i działali na rzecz szacunku dla praw i potrzeb wszystkich, zwłaszcza ubogich, poniżonych i bezdomnych – mówił Benedykt XVI, który zabrał głos tuż po abp Jeremiaszu. Także on przy tej okazji wspomniał Jana Pawła II jako swojego poprzednika w tym zadaniu ekumenizmu, zachęcając za poprzednikiem do otwarcia serc i umysłów w dążeniu do jedności.
W swoim przemówieniu papież posługiwał się z początku językiem polskim, wywołując tym podziw u wszystkich zebranych. Dalsze fragmenty przemówienia wygłosił po włosku, a jego słowa tłumaczył bp Piotr Libera.

Po oficjalnych przemowach papież przewodniczył wspólnym modlitwom o jedność wszystkich chrześcijan i pokój dla wszystkich ludzi.
- Dla luteran najważniejsze z tego spotkania jest to, że papież wyraził swoją wiarę, iż jeszcze za swojego pontyfikatu doświadczy widzialnej jedności chrześcijan - mówił po liturgii dziennikarzom biskup Jagucki, gospodarz świątyni.

Podczas całej mszy papieżowi towarzyszył tłum zgromadzony przed kościołem i wznoszący okrzyki „Bądź pozdrowiony!”.

Polska Rada Ekumeniczna powstała w 1946 r. Zrzesza siedem kościołów chrześcijańskich działających w Polsce, które wywodzą się z tradycji reformacji, nurtu starokatolickiego oraz Kościół prawosławny. Jej celem jest zbliżenie i pielęgnowanie braterskich stosunków pomiędzy kościołami. Od lat siedemdziesiątych PRE prowadzi dialog teologiczny z Kościołem katolickim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto