Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez wody ani rusz

[email protected]
Realizacja budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej lub pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie ...

Realizacja budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej lub pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci. AQUA S.A. pokrywa koszt nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego.

Pierwszym krokiem jest wystąpienie do AQUA S.A. z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego. Okres ważności niniejszych warunków technicznych wynosi nie dłużej niż dwa lata od daty wydania. Inwestor może wykonać przyłącze tylko w okresie obowiązywania warunków. Po uzyskaniu warunków technicznych inwestor zleca wykonanie projektu przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, które mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu wykonawczego opracowanego przez uprawnionego projektanta i uzgodnionego w AQUA S.A. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji Inwestor zobowiązany jest podpisać umowę z AQUA o podłączenie do sieci wykonywanego przyłącza.

Włączenie wykonanego przyłącza do przewodu istniejącego może nastąpić:

1. wodociągowego:

- po wykonaniu przyłącza wraz z podejściem pod wodomierz,

po dokonaniu przez AQUA przeglądu technicznego w otwartym wykopie - łącznie z zaplombowaniem zaworu głównego przed wodomierzem, oraz odbioru potwierdzonego stosownym protokołem;

2. kanalizacyjnego:

- po dokonaniu przeglądu technicznego w otwartym wykopie i sprawdzeniu jego szczelności (przegląd potwierdzony protokołem).

Inwestor na swój koszt i własnym staraniem wykonuje inwentaryzację geodezyjną wykonanego podłączenia na odcinku od włączenia do sieci do budynku lub studzienki wodomierzowej znajdującej się na parceli - w przypadku braku budynku.

Inwestor, którego nieruchomość została przyłączona do sieci Aqua S.A. składa pisemny wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub/i odprowadzanie ścieków w Biurze Obsługi Klienta Spółki. Na tej podstawie Aqua S.A. zawiera z inwestorem przedmiotową umowę (lub umowy), której zawarcie jest warunkiem legalnego poboru wody lub odprowadzania ścieków przez inwestora.


To ważne

Czy obowiązkowo trzeba przyłączyć się do kanalizacji miejskiej, czy też można mieć osadnik lub przydomową oczyszczalnię ?

Posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej w danym rejonie w przypadku możliwości technicznych do takiego podłączenia. Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, która posiada aktualne pozwolenie wodno-prawne. Jeżeli takie pozwolenie wodno-prawne traci ważność i nie zostaje przedłużone, to właściciel ma obowiązek podłączenia swojej nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.


Ważny przepis

Zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków reguluje ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz "Regulamin dostarczenia wody i odprowadzania ścieków" obowiązujący na terenie gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto