Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białołęka: święto rolników w stolicy

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Mimo że w Warszawie rolników jest już niewielu, mieszkańcy Białołęki nawet nie myślą o zerwaniu z tradycją dożynek. W tym roku święcenie plonów rolnych odbywa się 8 września.

- Dożynki rozpoczną się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Płudach przy ul. Klasyków 21/23 - zaprasza Krystyna Ordowska z Wydziału Kultury dzielnicy Białołęka. - Po mszy, której gościem honorowym będzie arcybiskup Henryk Hozer, burmistrz Białołęki Jacek Kaznowski rozpocznie noszenie darów i plonów rolnych przed ołtarz. 

Białołęckie dożynki z tradycją

Po złożeniu przez władze i radnych dzielnicy pokarmów do święcenia, burmistrz Kaznowski będzie łamał się chlebem dożynkowym z mieszkańcami Białołęki. - Dlatego zamówiliśmy ok. 500-600 wielkich, ozdobnych chlebów - mówi MM-ce Krystyna Ordowska. - Oczywiście burmistrz rozpoczyna, a następnie każdy bierze chleb i dzieli się z innymi zebranymi w kościele rolnikami i pozostałymi mieszkańcami dzielnicy - dodaje.

Kiedyś obowiązkowym punktem święta były także zabawy i potańcówki. Jednak ze względu na coraz mniejszą liczbę rolników na Białołęce, trzeba było zmienić charakter imprezy.

- Na pewno z organizowania dożynek nie zrezygnujemy, bo odbywają się one w naszej dzielnicy już od ponad 10 lat - zapewnia Ordowska. - Od zeszłego roku zapraszamy jednak orkiestry. W tym roku będzie to zespół Victoria wraz z solistami z Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Na koncert zapraszamy do kościoła tuż po mszy świętej.

Rolnicy w stolicy?

Dożynki to dawna tradycja rolników, którzy późnym latem lub jesienią po zebraniu plonów składają i święcą zboża, owoce i warzywa. Odbywające się wówczas msze św. odprawiane są w intencji obfitych plonów w kolejnym roku.

Na przykład na Podlasiu i Mazurach podczas dożynek organizowane są konkursy ciast i wieńców dożynkowych oraz przegląd zespołów ludowych. Największe dożynki odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie - to uroczyste zwieńczenie pielgrzymki rolników z całej Polski.

W dużych miastach, wraz z odpływem rolników i odralnianiem coraz większych połaci ziemi, tradycja dożynek powoli zanika. Mimo że Białołęka leży w granicach największego miasta w Polsce, rolników tu nie brakuje. - Czasami odwiedzam tereny, gdzie wciąż warszawscy rolnicy uprawiają zboże, warzywa, mają sady owocowe - opowiada Krystyna Ordowska. - Nawet kilka razy widziałam pastwisko z krowami. Jest zatem komu organizować dożynki.

Początek białołęckich dożynek we wtorek o godz. 18.00.


Zobacz również:

Czy uda się ocalić białołęckiego "świdermajera"?

Wirtualne muzeum Białołęki

Mobilne muzeum flag na Białołęce [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto