Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białołęka, Warszawa. Nowe olbrzymie osiedle ze strefą wypoczynkową powstanie na terenie fabryki?

Sylwia Torcińska
Białołęka, Warszawa. Nowe olbrzymie osiedle ze strefą wypoczynkową powstanie na terenie fabryki?
Białołęka, Warszawa. Nowe olbrzymie osiedle ze strefą wypoczynkową powstanie na terenie fabryki? Google Maps
Białołęka, Warszawa. Nowe i to ogromne osiedle wyrośnie na Białołęce? Na terenie poprzemysłowym Stare Świdry, na Tarchominie może wkrótce pojawić się kolejny kompleks budynków mieszkalnych. Do zagospodarowania jest aż 119,5 hektara a decyzję o tym, co powstanie na tym terenie, wspólnie podejmą - mieszkańcy, urzędnicy, eksperci i , prywatni inwestorzy.

Teren o łącznej powierzchni prawie 120 hektarów to dawna fabryka domów. Dziś to miejsce może stać się obszarem wielofunkcyjnym.

Stare Świdry to bardzo malownicza okolica - od północy jest ograniczona mostem im. Marii Skłodowskiej-Curie, od wschodu ulicą Myśliborską, od południowego zachodu granicę - obszarem Natura 2000 Doliny Środkowej Wisły.

- To jedna z 14 lokalizacji, które Warszawa wyznaczyła w ramach obszaru zurbanizowanego i gdzie przewidziano dalszy rozwój. Nad Wisłą może powstać modelowa część miasta, w którym dobrze się mieszka, pracuje i wypoczywa - czytamy w oficjalnym komunikacje prasowym urzędu miasta.

Zanim jednak do tego dojdzie, odbywają się spotkania, podczas których wspólnie ustalany jest plan przyszłego zagospodarowania tej części Warszawy. - Chcemy poznać potrzeby mieszkańców dotyczące tego obszaru. (...) W czerwcu 2019 będzie finalna prezentacja przygotowanej koncepcji. Stanie się materiałem do dalszych ustaleń planistycznych. Ich efekty będą wdrażane zarówno przez miasto, jak i przez pozostałych właścicieli gruntów - czytamy dalej.

W lokalizacjach rozpatrywanych pod kątem przyszłych Osiedli Warszawy znajdują się nie tylko grunty prywatne, dlatego tak ważny jest proces rozmowy i konsultacji społecznych o przyszłym zagospodarowaniu terenów.

W procesie biorą udział:

  • przedstawiciele miasta,
  • prywatni inwestorzy,
  • strona społeczna - użytkownicy obszaru, potencjalni mieszkańcy, sąsiedzi, organizacje pozarządowe, aktywiści działający lokalnie,
  • a w prace analityczne zaangażowani są architekci, urbaniści i socjolodzy.

Nowe miejsca w Warszawie 2019. To będzie rok wielkich debiutów w stolicy

Wiosną 2019, jeśli prace pójdą zgodnie z planem, będziemy mogli spędzać czas w zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle. Pojawią się tam nowe sklepy oraz ogromna strefa, na której będziemy mogli skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, relaksacyjnych (masaże, spa) oraz usług fryzjerskich, regulacji brwi, makijażu czy depilacji. To jednak nie koniec. W "hali piękności" znajdą się też stoiska kosmetyczne, gdzie wybierzemy i kupimy produkty ulubionych marek pod okiem doświadczonych, profesjonalnych doradców. Na dachu dawnej EC Powiśle ma powstać basen.

Elektrownia Powiśle wystara przy ul. Elektrycznej 2. Planowane otwarcie to wiosna 2019 roku

Nowe miejsca w Warszawie 2019. To będzie rok wielkich debiut...

Według urzędników teren poprzemysłowy z zabudowaniami po dawnej fabryce domów ma potencjał rozwojowy i szanse na dobre połączenia komunikacyjne z centrum. Sąsiedztwo linii tramwajowych, kolejowych czy metra zapewnia wygodniejsze życie mieszkańcom, podobnie jak bliskość podstawowych usług czy terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Mieszkańcy Białołęki zaniepokojeni

W publikacji Kamila Chmielewskiego na portalu "Wirtualna Warszawa" z dnia 24 lutego 2019 roku czytamy m.in., że spotkanie dyskusyjne z mieszkańcami niekoniecznie przebiegało wg ustalonych przez miasto założeń. "Niestety okazało się, że mieszkańcy mogą zmieniać kształt terenu tylko i wyłącznie w miejscach, które nie należą do miasta stołecznego Warszawy, czyli tak naprawdę nic nie mogą, bo to tereny albo prywatne, albo należące do spółek skarbu państwa. Z kolei obszar, który jest w rękach Warszawy i na których już dzisiaj miasto może robić, co chce, a my nie mamy prawa do korekty. Urząd w tym miejscu chce wybudować minimum 2000 mieszkań socjalnych. Najgorsze jest to, że urzędnicy mówią o powstaniu nowej linii tramwajowej oraz jednej, a nawet dwóch szkołach podstawowych. Czy oni nie wiedzą, że ludzie nie są nie idiotami? Ile to już czekamy na tramwaj do Winnicy, wzdłuż ulicy Modlińskiej oraz na tzw. Zieloną Białołękę?" - pisze dziennikarz.

Najbliższe spotkania w sprawie zagospodarowania tego terenu odbędą się:
• 27 lutego (środa) w godz. 18.00-20.00 - warsztat projektowy dotyczący wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, ul. Marszałkowska 77/79);
• 14 marca (czwartek) w godz. 18.00-20.00 – warsztat weryfikacyjny, czyli prezentacja i analiza stworzonej koncepcji urbanistycznej i zebranie opinii do niej (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego).

Warsztaty dotyczące Starych Świdrów poprowadzą eksperci z pracowni A2P2.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto