Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białołęka, Warszawa. W dzielnicy działa ogromna wieża lęgowa dla jerzyków. Ptaki walczą z komarami

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Białołęka, Warszawa. W dzielnicy powstała ogromna wieża lęgowa dla ptaków
Białołęka, Warszawa. W dzielnicy powstała ogromna wieża lęgowa dla ptaków bialoleka.waw.pl
Na Białołęce znajduje się wysoka na osiem metrów instalacja, która pełni bardzo ważne zadanie. Jest to wieża lęgowa dla jerzyków - ptaków objętych całkowitą ochroną gatunkową w Polsce. Jak się okazuje, jerzyki mogą być kluczem do rozwiązania problemu z plagą komarów. O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Wieża jak jerzyk w locie

W okolicach ulicy Odkrytej na Białołęce znajduje się tajemnicza wieża, która na pierwszy rzut oka przypomina wielką latarnię. Jednak instalacja pełni całkiem inna funkcję, bo daje schronienie dla jerzyków - ptaków, które w Polsce objęte są ścisłą ochroną. Ogromna instalacja ma 8,3 metrów wysokości i mieści w sobie około 100 budek dla ptaków. Wieża powstała w 2014 roku i była to pierwsza tego typu instalacja w Polsce.

W 2011r. stowarzyszenie STOP ogłosiło konkurs na najlepszą koncepcję wieży dla jerzyków. Honorowy patronat nad konkursem objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz Waltz. Na konkurs zgłoszono kilkadziesiąt ciekawych, profesjonalnych prac. Jedna została wybrana jako zwycięska, 6 wyróżniono.

Takie wieże są w Pekinie, USA i Londynie

Identyczne wieże od dawna funkcjonują w różnych miejscach świata. - Wysoka na 21 metrów wieża dla, przypominających jerzyki, jaskółczaków modrych powstała w Griggsville w USA już w latach ’60. Zawiera 562 miejsca lęgowe i stała się znakiem rozpoznawczym tego niewielkiego miasta, które świat poznał dzięki jaskółczakowi. Okazała wieża lęgowa dla jerzyków powstała w Pekinie z okazji igrzysk olimpijskich. Podobny projekt z okazji olimpiady realizował Londyn. Swoją wieżę dla jerzyków ma także uniwersytet w Cambridge. - czytamy na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które było inicjatorem pomysłu.

Pogromcy komarów

Okazuje się, że jerzyki są bardzo pożytecznymi ptakami. W Polsce są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Jeden osobnik może zjeść w ciągu doby nawet 20 tys. komarów lub meszek. Ich skuteczność potwierdzają mieszkańcy miasteczka Griggsville w USA, gdzie osiedlone w wieży jerzyki pokonały plagę komarów. - Ten ptak jest kluczem do rozwiązania problemu z komarami. Dlaczego więc mamy problemy z komarami? Bo w wyniku niewiedzy, ignorancji, lenistwa i głupoty zmniejszyliśmy populacje tych ptaków o 50-70% w skali całego kraju. Na dzień dzisiejszy zniszczono większość stanowisk lęgowych tych ptaków w Tychach - pisze Lekarz Dawid Ciemięga.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto