Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białorusinka Swietłana Rogacz została mistrzynią polskiej ortografii

Łukasz Gardas
Swietłana Rogacz, 20-letnia Białorusinka, została Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego. Sprawdzian zorganizowano w sobotę w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w ramach 19.

Swietłana Rogacz, 20-letnia Białorusinka, została Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego. Sprawdzian zorganizowano w sobotę w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w ramach 19. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Szkoła działa nad Olzą już od dwóch tygodni. Z tekstem dyktanda zatytułowanego "Gadżety z przyszłości" zmierzyło się ponad 230 cudzoziemców.

- Języka polskiego uczę się od trzech lat, bo studiuję polonistykę w Mińsku. Mimo to jestem bardzo zaskoczona, że wygrałam. Bardzo się cieszę z nagrody, którą jest bezpłatne uczestnictwo w przyszłorocznej szkole letniej w Cieszynie - dzieliła się swoimi wrażeniami zwyciężczyni.

Nastassia Baranava z Białorusi oraz Julia Buj z Ukrainy zdobyły tytuły drugich Cudzoziemskich Mistrzyń Języka Polskiego. Pierwszą wicemistrzynią została Myroslava Vasylykiv z Ukrainy. Tekst sprawdzianu z języka polskiego przygotowała prof. Aldona Skudrzyk z UŚ. Uczestnicy dyktanda zmagali się z różnymi trudnościami. - Zamiast "gadżety" sporo osób pisało gazety, a "tuż - tuż" pisano przez "sz", lub bez myślnika - opowiada Jolanta Tambor - dyrektor letniej szkoły. Dodaje, że cudzoziemcy mieli również inne problemy. Często nie wiedzieli co pisze się dużymi, a co małymi literami oraz głowili się nad wyrazami zapożyczonymi.

W tym roku przez cieszyńską letnią szkołę przewinęło się już blisko 500 studentów z całego świata. Oprócz nauki języka młodzi ludzie, którzy zjechali m.in. z Kanady, Australii, Kazachstanu, Gruzji, Chin, Japonii, Tadżykistanu i wielu innych państw, poznają też kulturę oraz tradycje naszego kraju m.in. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi i zwiedzanie interesujących miejsc. W związku z 20. rocznicą upadku komunizmu w Polsce, uczestnikom zajęć przybliżana jest także historia PRL-u. W miniony piątek zorganizowano nawet imprezę w klimatach PRL-u.

- Najpierw odbył się apel, podczas którego wszystkie grupy stały na baczność. Po nim zaczęliśmy budować symboliczny mur berliński, który następnie został zburzony - opowiada Aleksandra Kręcichwost, rzeczniczka szkoły. Nie zabrakło również widowiskowego przejazdu kilku syrenek, które kojarzą się właśnie z tamtym okresem.

Letnia szkoła potrwa w Cieszynie do 27 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto