Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielańskie spotkania z pojedynkiem: szabla

gonzo19
gonzo19
Polacy podczas II wojny światowej używali szabli do walki - m.in. takich ciekawostek dowiecie się 11 maja podczas kolejnych „Bielańskich spotkań z pojedynkiem”.

„Bielańskie spotkania z pojedynkiem” to pomysł Marcina Żmudzkiego i Marcina Bąka. Co miesiąc w bibliotece przy ul. Duracza 19 na Bielanach można posłuchać wykładów na temat białej broni.

Podczas pierwszego spotkania opowiadali o mieczach. W poniedziałek (11 maja) odbędzie się kolejne, tym razem poświęcone szabli. – Przybliżymy historię szabli, głównie polskiej. Omówimy jej historię, budowę, szkoły, które uczyły walki, pokażemy też kilka egzemplarzy szabli i ich repliki – wyjaśnia Marcin Żmudzki.

Żmudzki prowadzi w Warszawie Akademię Broni. Jest znany fanom gry komputerowej „Wiedźmin”, bo właśnie na podstawie jego ruchów z mieczem – przechwyconych komputerowo przez programistów – udało się stworzyć realistyczne ruchy postaci Wiedźmina. Z kolei Marcin Bąk jest dziennikarzem i autorem publikacji o tematyce militarnej.

– Na naszym spotkaniu zaprezentujemy m.in. szable regulaminowe Wojska Polskiego z lat 1917, 1921, 1934 i 1976 – mówi Marcin Żmudzki. Ten ostatni wzór szabli jest obecnie używany przez kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego przy okazji uroczystości i defilad państwowych. Żmudzki przyniesie na spotkanie m.in. szablę z 1921 r., która należała do jego dziadka.

Na niemieckie czołgi szarżowali z szablami
Będzie też można posłuchać o wyczynach polskich kawalerzystów podczas II wojny światowej. Okazuje się, że to właśnie w Polsce zaprojektowano ostatnią szablę bojową, z którą kawaleria szarżowała na oddziały niemieckie we wrześniu 1939 r. – To była ostatnia szabla na świecie, którą projektowano do walki. To było narzędzie pracy żołnierza, niewątpliwie zaprojektowane po to, by zabijać. Podobno wyprodukowano ich około 30 tys. egzemplarzy – tłumaczy Żmudzki. Dodaje, że kawalerzyści używali szabli na walcząc na tyłach oddziałów niemieckich atakujących Polskę.

– Chciałbym żeby słuchacze potrafili odróżnić te szable, bo to w końcu cześć naszej historii – podkreśla Marcin Żmudzki. Na spotkaniu będzie też mowa o szkołach szermierczych i wyczynach polskich sportowców. – Przedstawimy sylwetkę nieżyjącego już Jerzego Pawłowskiego, który jest nazywany szermierzem wszechczasów i który notabene pracował dla CIA jako szpieg, oraz sylwetę Wojciecha Zabłockiego, wielokrotnego mistrza szermierki, który obecnie mieszka na Żoliborzu – dodaje Marcin Żmudzki.

„Bielańskie spotkanie z pojedynkiem” rozpocznie się 11 maja o godzinie 19.00 w sali konferencyjnej (I piętro) biblioteki przy ul. Duracza 19 na Bielanach.



Zobacz również:
Wiedźmin będzie uczył szermierki
Spotkanie z mieczem na Bielanach [wideo]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto