Craig Mazin (scenarzysta/reżyser/producent) Craig Mazin jest scenarzystą i producentem przebojów „Straszny film 3” i „Straszny film 4”.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Craig Mazin (scenarzysta/reżyser/producent)

Craig Mazin jest scenarzystą i producentem przebojów „Straszny film 3” i „Straszny film 4”. W 1997 roku rozpoczął karierę jako scenarzysta komedią „Rakietą w kosmos” dla Disney'a. Nie trzyma się jednego gatunku, w jego filmografii znajduje się komedia romantyczna, parodia, dramat i horror. Napisał także adaptacje „Krótkiego, szczęśliwego żywotu brązowego Oxforda” Philipa K. Dicka i klasycznej broadwayowskiej sztuki pt. „Harvey” - obie dla Miramax Films.

Obecnie we współpracy ze zdobywcą nagrody Pulitzera Berkeley'em Breathedem pisze scenariusz i jest producentem filmu „Opus”. Wcześniej wyreżyserował i wyprodukował kultowy film „Specjalni”.

Oprócz pracy jako scenarzysta i producent, Craig prowadzi popularną stronę internetową o pisaniu scenariuszy „The Artful Writer”. W 2004 roku został wybrany do zarządu The Writers Guild of America – kalifornijskiego związku zawodowego scenarzystów filmowych i telewizyjnych.

Craig mieszka z żoną i dwójką dzieci w małym miasteczku na północ od Los Angeles.


Robert K. Weiss (producent)

Bob Weiss rozpoczął swoją karierę jako producent filmu „Kentucky Fried Movie”, przy którym po raz pierwszy współpracował z Davidem Zuckerem. Później zrobili jeszcze wspólnie „Nagą broń” i jej dwie kolejne, odnoszące sukcesy części oraz „Straszny film 3” i „Straszny film 4”, które kolejno biły rekord widowni. Ponadto Weiss wyprodukował międzynarodowy przebój „The Blues Brothers”. Jego inne produkcje to: „Amazonki z Księżyca” (które współreżyserował), „Doktor Detroit” i „Dziennik sierżanta Fridaya”. Jako producent wykonawczy zrobił filmy: „Tommy Boy”, „Odlotowy duet”, „Superstar” oraz „Zalotnik w akcji”.

Dla telewizji wyprodukował serię „Police Squad!”, która była pierwowzorem serii „Naga broń”. Stworzył też i wyprodukował serię „Sliders” dla stacji Fox oraz był producentem wykonawczym serii „Weird Science” dla USA Networks.


David Zucker (producent)

Śmiech, śmiech i raz jeszcze śmiech – David Zucker od zawsze kieruje się tą dewizą w pracy nad swoimi rozbrajającymi komediami, które na długo wprawiają widza w stan wesołości. Mieszając slapstick i cięty dowcip słowny filmem „Czy leci z nami pilot?” z 1980 roku Zucker stworzył własny gatunek komedii, który otworzył drogę takim filmom jak „Austin Powers”, „Głupi i głupszy”, „Ostra jazda” i czterem częściom „Strasznego filmu”. Znany ze swojej umiejętności ukazania komediowej strony nawet najbardziej poważnego aktora, Zucker wiele razy był naśladowany, ale nigdy z pełnym sukcesem.

Ostatnio wyreżyserował „Straszny film 4” - czwartą część odnoszącej sukcesy serii produkowanej przez Dimension Films. Film jest kontynuacją błazeńskich wygłupów, które rozpoczęły się od parodii horrorów takich jak „Krzyk” i „Koszmar minionego lata”. W filmie wystąpili Anthony Anderson, Carmen Elektra, Regina Hall („Raperzy z Malibu”), Anna Faris („Gorąca laska”) i weteran Zuckera - Leslie Nielsen. Efektem pracy Zuckera jest jeszcze bardziej skandaliczna komedia, która przesuwa granice jeszcze dalej. Okazało się, że formuła, według której „Straszny film 4” został wyprodukowany jest właściwa – film wylądował na pierwszym miejscu box-office'u zarabiając w weekend otwarcia 41 mln dolarów i dochodząc do 84 mln dolarów w ostatecznym rozliczeniu na rynku krajowym.

Pierwszy przebój Zuckera - „Czy leci z nami pilot?” z 1980 roku – został wyreżyserowany przez niego wspólnie z bratem Jerrym oraz starym przyjacielem Jimem Abrahamsem. W filmie pomyślanym jako „komedia bez komików” zagrali aktorzy dramatyczni jak Robert Stack i Peter Graves, którzy błazeńskie teksty wygłaszali z kamiennymi twarzami. Zucker bezwiednie stworzył całkowicie nowy gatunek, który stał się świeżym powiewem w świecie komedii. Film niespodziewanie stał się hitem 1980-go roku zarabiając 83 mln dolarów, co ustawiło Zuckera i spółkę na szczycie hollywoodzkiej komedii. Zucker poszedł za ciosem produkując z Abrahamsem i swoim bratem parodię filmów szpiegowskich „Ściśle tajne” z Valem Kilmerem oraz zgryźliwą komedię „Bezlitośni ludzie” z Bette Midler i Dannym DeVito, która okazała się jednym z najbardziej dochodowych filmów 1986 roku, zarabiając 71 mln dolarów.

W 1988 roku David Zucker odważył się po raz pierwszy samodzielnie wyreżyserować film. W „Nagiej broni” wystąpił Leslie Nielsen, który wcielił się w postać porucznika Franka Drebina wykazującego dużą zdolność do znajdowania się w krępujących sytuacjach i wystawiania się na publiczne pośmiewisko. W filmie towarzyszyła mu Priscilla Presley. „Naga broń” okazała się wielkim hitem, który zainspirował powstanie dwóch kolejnych filmów - „Nagiej broni 2”, która pobiła rekord widowni poprzedniczki oraz „Nagiej broni 33 i 1/3”, która została wyprodukowana przez Zuckera i także okazała się kinowym przebojem.

David Zucker rozpoczął swoją karierę zaraz po ukończeniu college'u. Zaczynał od kilku pożyczonych magnetowidów i starej kamery. Przekonał swojego brata Jerry'ego i przyjaciela Jima Abrahamsa, by pomogli mu w stworzeniu grupy komediowej Kentucky Fried Theater. Grupa powstała na tyłach księgarni w Madison w stanie Wisconsin. Po przeniesieniu się w 1972 roku do Los Angeles odnosili sukcesy z kolejnym show, który był wyjątkową mieszkanką skeczy filmowanych kamerą wideo i kamerą klasyczną oraz odgrywanych na żywo. W ciągu pięciu lat stali się najsłynniejszą małą grupą teatralną w historii Los Angeles. W 1977 wyprodukowali swój pierwszy film fabularny, trafnie nazwany „Kentucky Fried Movie”, który stał się hitem niezależnego kina, dziś osiągnął status kultowej klasyki.

W ostatnich latach Zucker poszerzył swoją działalność o inne gatunki. Takimi filmami jak pełen napięcia thriller „Telefon” z Collinem Farrellem, czy dramat „Spacer w chmurach” z Keanu Reevesem, Zucker udowodnił, że posiada wszechstronny talent oraz dobry zmysł do projektów, które mogą odnieść sukces.Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!