Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BMW art cars w Warszawie. Wyjątkowe auta zawitały do Polski [WIDEO, FOTO]

Sonia Tulczyńska/Szymon Starnawski
BMW art cars w Warszawie. Wyjątkowe auta zawitały do Polski
BMW art cars w Warszawie. Wyjątkowe auta zawitały do Polski Szymon Starnawski
Marka BMW przygotowała niezwykłe wydarzenie dla miłośników sztuki współczesnej oraz entuzjastów motoryzacji. Od 23 września do 19 października 2014 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie po raz pierwszy w Polsce będzie można obejrzeć sześć „mobilnych dzieł sztuki” ze słynnej kolekcji BMW Art Car. Wśród nich m.in. samochód pomalowany przez Andy'ego Warhola. A to wszystko - za 0 zł.

Źródło: BMW/x-news

Na wystawie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, w Zamku Ujazdowskim, można zobaczyć sześć wybranych modeli z unikatowej kolekcji. Jeden z nich - najbardziej cenny dla odwiedzających, został własnoręcznie pomalowany przez samego Andy'ego Warhola. Ta wystawa może stać się wielką inspiracją nie tylko dla miłośników sztuki, ale także dla fanów motoryzacji.

- Dzieła z kolekcji BMW Art Car prezentowane były w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawowych na świecie, takich jak paryski Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jestem przekonany, że warszawska wystawa będzie wspaniałym przeżyciem, które połączy fanów motoryzacji, designu oraz sztuki współczesnej – mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska.

Kolekcja BMW Art Car obejmuje wyjątkowe kreacje modeli BMW autorstwa światowej sławy artystów. Inspiratorem jej powstania był francuski kierowca wyścigowy Hervé Poulain oraz dyrektor BMW Motorsport Jochen Neerpasch. W 1975 roku Poulain zwrócił się do przyjaciela, amerykańskiego artysty Alexandra Caldera, aby ten pomalował jego auto wyścigowe BMW 3.0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt odzwierciedlenia ruchu i dynamiki. To pierwsze artystyczne BMW będzie jednym z sześciu prezentowanych podczas wystawy w CSW.

W kolejnych latach Roy Lichtenstein w BMW 320i (1977) oraz Andy Warhol (1979) wykorzystali karoserie pojazdów jako malarskie płótna, na których starali się uchwycić istotę ruchu. Andy Warhol tak opowiadał o swojej idei przeobrażenia kultowego auta wyścigowego BMW M1: „Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się.” Jak powiedział PAP podczas poniedziałkowej konferencji w CSW Thomas Girst z BMW niezwykłe są okoliczności pracy nad tym egzemplarzem. - Warhol mówił, że chce być maszyną, nazwał swoje studio fabryką, a większość jego prac była niepodpisana. Zawsze był bardzo zachowawczy, prawie nie okazywał emocji. Natomiast, kiedy pomalował ten samochód w 30 minut, tańczył wokół niego. Gdy został skonfrontowany z maszyną stał się znowu człowiekiem. Pomalował je własnoręcznie, a z tyłu auta umieścił swój podpis wykonany palcami - powiedział Girst.

Jak tłumaczył, Warhol malując bmw skupiał się na odzwierciedleniu prędkości, dlatego linie między poszczególnymi kolorami są rozmyte.

W 1995 roku David Hockney pokrył nadwozie BMW 850 CSi obrazami przedstawiającymi wnętrze samochodu – począwszy od silnika aż po ukochane psy artysty pokazane na tylnym siedzeniu. „Długi czas przyglądałem się samochodowi BMW, jaki otrzymałem. Wreszcie doszedłem do wniosku, że to dobry pomysł, żeby pokazać to auto jakby widziane od środka” – mówił o swojej pracy Hockney.

Czytaj też: BMW Art Car. Tym razem kolorowe samochody w CSW [DUŻO ZDJĘĆ]

Apel „Chroń mnie przed tym, czego pragnę” (Protect me from what I want) to tylko jedna z kilku prowokacyjnych myśli, tzw. „Truizmów” umieszczonych przez słynną amerykańską artystkę konceptualną Jenny Holzer na kolejnym z modeli (BMW V12 LMR), który zostanie pokazany na wystawie.

Artystą, który stworzył najnowszy projekt w ramach BMW Art Car Collection, jest Jeff Koons. Jego dzieło ̶ BMW M3 GT2 ̶ w 2010 roku wzięło udział w wyścigu Le Mans. „Te wyścigowe auta są esencją życia ̶ potężne i pełne energii. Możesz się przyłączyć, dodać coś od siebie, wreszcie pozwolić się ponieść. Pod maską kryje się mnóstwo energii, a ja chciałem pozwolić moim pomysłom, aby poniosła je ta energia samochodu, aby się z nią połączyły“ – tak Koons opisywał swoją inspirację.

W kolekcji BMW Art Car oprócz modeli, które zostaną pokazane w Warszawie, znajdują się także prace takich artystów, jak Frank Stella, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M.J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A.R. Penck, Esther Mahlangu, Sandro Chia oraz Olafur Eliasson. Od ponad 40 lat fascynują zarówno miłośników sztuki, jak i fanów marki BMW. Ze względu na swoją unikatowość (kolekcja nie ma na świecie odpowiednika), jak i zaangażowanych artystów, została uznana za bezcenną.

Sześć wyjątkowych modeli aut można oglądać od 23.09-19.10.2014 w Zamku Ujazdowskim, na dziedzińcu, ul. Jazdów 2. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto