Buty z ukrytym w podeszwie nożem, auta sterowane telefonem komórkowym, zegarki z linką do duszenia. Te i wiele innych rzeczy związanych z Bondem i fascynującym światem szpiegów będzie można już niedługo zobaczyć na wystawie w Pałacu Kultury.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest dr. Schleussner Tasche - niemiecki dziennikarz i jeden z największych znawców historii Bonda. - W przeciwieństwie do prawdziwych szpiegów, ja wolę tworzyć coś niż zabijać - mówił wczoraj na specjalnej konferencji Schleussner.

Jak sam przyznał, jego przygoda z agentem 007 zaczęła się od przekupienia czekoladą bileterki, aby jako 12-latka wpuściła go na film "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości", który wtedy był wyłącznie dla dorosłych. Później, dzięki pracy w magazynie "Cinema" i kontaktom, jakie udało mu się nawiązać w świecie filmu, powstała jego niesamowita kolekcja.

- To, co niedługo zobaczą warszawiacy, to jedynie wycinek moich zbiorów - mówi Schleussner. - Całość składa się z 800 plakatów filmowych, 150 rekwizytów i blisko 15 tys. drobnych rzeczy związanych z filmem.

Okazuje się, że duża część gadżetów, z których korzystał Bond w filmach, była później wykorzystywana przez prawdziwe służby wywiadowcze. Doskonałym tego przykładem jest system namierzania, którego słynny agent Jej Królewskiej Mości używał w filmie "Goldfinger".

Projekt został później za zgodą autora książek wykorzystany przez amerykańską CIA, a dziś w formie GPS pozwala nam nie zgubić się na obcym terenie.

Wystawa w Muzeum Techniki będzie czynna od 8 września. Bilety 15-25 zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!