Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bradykardia, czyli kiedy serce niepokojąco zwalnia

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Problemy z sercem są częste zwłaszcza wśród osób w starszym wieku. Jednym z nich jest bradykardia – na czym polega to zaburzenie?

Mianem bradykardii określa się stan, w którym ilość uderzeń serca spada poniżej 50 na minutę (norma to 60–100). Niskie tętno wiąże się z ryzykiem niedotlenienia organizmu, a co za tym idzie, osłabienia go i wystąpienia zawrotów głowy, trudności z oddychaniem, omdleń, problemów z pamięcią, zaburzeń snu, bólu w klatce piersiowej oraz uczucia zmęczenia. Stanem przeciwnym do bradykardii jest tachykardia, czyli stan, w którym w ciągu minuty dochodzi do ponad stu uderzeń serca.

Rodzaje bradykardii

Bradykardia może przebiegać bezobjawowo i nie pociągać za sobą żadnych powikłań. Mamy wówczas do czynienia z tak zwaną bradykardią fizjologiczną, która z reguły dotyka sportowców i młode, zdrowe osoby. Niska liczba uderzeń serca nie stanowi dla nich problemu, ponieważ dzięki wysoce wydajnemu układowi krwionośnemu potrzeby ich organizmów w czasie spoczynku są w pełni zaspokojone. Jeśli jednak ciało potrzebuje większych ilości tlenu, a zbyt mała liczba uderzeń nie pozwala na dotlenienie komórek, mówimy o bradykardii patologicznej.

Innym rodzajem bradykardii jest przejściowa bradykardia zatokowa, wynikająca z zaburzenia przewodzenia nerwu błędnego. Nerw ten jest „pośrednikiem” między węzłem zatokowym a mózgiem w sterowaniu sercem. Bradykardia zatokowa występuje w przebiegu omdleń wazowagalnych, które mają miejsce w sytuacjach stresowych, przy dużej wilgotności powietrza (np. w saunie), na skutek przemęczenia lub na widok krwi. Po usunięciu przyczyn omdlenia bradykardia ustępuje samoistnie.

Skąd bierze się bradykardia?

Do spadku ilości uderzeń serca może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków lub substancji, a także w związku z procesami chorobowymi lub zaburzeniami pracy serca. Główne przyczyny bradykardii to: zaburzenia automatyzmu serca, degeneracja tkanki serca na skutek postępujących procesów starzenia się organizmu, zaburzenia równowagi elektrolitowej, wrodzone wady serca, kumulacja żelaza w tkankach, uszkodzenie mięśnia sercowego w wyniku zawału lub choroby serca, zespół bezdechu śródsennego, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, choroby zapalne (gorączka reumatyczna, toczeń), powikłania po operacji serca oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Zespół bradykardia-tachykardia

Z wiekiem liczba czynnych komórek węzła zatokowego zmniejsza się – na domiar złego komórki te ulegają zwłóknieniu i nie funkcjonują już w sposób optymalny. W rezultacie aktywność węzła zatokowego u osób starszych jest zbyt niska i prowadzi do pojawienia się bradykardii. Zwłóknienie starcze obejmuje także tkanki mięśnia przedsionków, przyczyniając się tym samym do wystąpienia migotania przedsionków. Połączenie bradykardii i tachykardii, charakterystyczne dla osób w starszym wieku – jest określane jako zespół bradykardia-tachykardia. Stan ten objawia się utratą świadomości, która jest wynikiem wstrzymania akcji serca na chwilę po epizodzie migotania przedsionków.

Omdlenia u osób starszych mogą mieć poważne skutki (upadek, a nawet śmierć), dlatego przy bradykardii-tachykardii zaleca się leczenie z wykorzystaniem stymulatora akcji serca. Znany także jako kardiostymulator lub sztuczny rozrusznik serca, stymulator monitoruje pracę tego narządu i w razie potrzeby wysyła impulsy elektryczne, które pobudzają serce do bicia z właściwą częstotliwością. Wszczepienie rozrusznika serca skutkuje usunięciem objawów bradykardii i poprawą samopoczucia oraz jakości życia pacjenta.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto