Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet partycypacyjny 2018. Do wydania 61 milionów złotych [NOWE ZASADY]

red.
Budżet partycypacyjny 2018. Do wydania 61 milionów złotych [NOWE ZASADY]
Budżet partycypacyjny 2018. Do wydania 61 milionów złotych [NOWE ZASADY] Ewelina Wójcik
Rusza czwarta edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie. Swoje projekty możecie zgłaszać od początku grudnia do 23 stycznia 2017 r. Na inwestycje realizowane w 2018 r. miasto przeznaczyło 61 milionów złotych. Zmieni się też kilka aspektów technicznych procesu zgłaszania projektów.

W tej edycji do wydania będzie ponad 61 milionów zł. Kwota przeznaczona do dyspozycji mieszkańców w każdej dzielnicy to około 1-2 % budżetu dzielnicowego. Najwięcej do wydania będzie na Bielanach (7 527 000 zł), Ursynowie (6 300 000 zł) i Śródmieściu (6 200 000 zł), a najmniej w Wesołej (682 190 zł), Rembertowie (700 000 zł), Włochach (1 490 000 zł) i Wilanowie (1 500 000 zł).

Zmieni się też kilka aspektów technicznych procesu zgłaszania projektów.

Co się zmieni?
Bardzo ważną zmianą będzie włączenie dyskusji o projektach do etapu ich weryfikacji. Oznacza to, że pracownicy urzędu wstępnie zweryfikują projekty przed spotkaniami dyskusyjnymi, a na spotkaniach przekażą informacje o proponowanych zmianach w projektach, co da zgłaszającym szansę na ich poprawę. Istotną zmianą jest też próg 10%. Oznacza to, że zrealizowane zostaną tylko te projekty, które w trakcie głosowania uzyskają przynajmniej 10 procent głosów ważnych oddanych w danym obszarze.

W czwartej edycji mieszkańcy będą mieli więcej czasu na głosowanie, bo głosy zbierane będą przez całą drugą połowę czerwca. Na liście poparcia projektu nie trzeba też już będzie podawać numerów PESEL (chodzi o listę 30 osób popierających projekt, którą dołącza się do składanego formularza). Oryginał listy trzeba będzie zachować aż do ogłoszenia wyników głosowania i okazać go w razie wezwania przez urząd dzielnicy lub jednostkę weryfikujące projekt.

Czytaj też: Najbardziej absurdalne projekty z budżetu partycypacyjnego: złote jajo i tabliczka "Mokotów Centrum Wszechświata"

Definicja ogólnodostępności w każdej dzielnicy będzie znana przed etapem składania projektów - każdy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego, uwzględniając rekomendacje Rady ds. budżetu partycypacyjnego, ustali definicję ogólnodostępności, która będzie obowiązywała w danej dzielnicy.

Budżet partycypacyjny 2018 w Warszawie: harmonogram
Swoje projekty możecie zgłaszać od początku grudnia do 23 stycznia 2017 r. Etap weryfikacji potrwa do 8 maja 2017 r., a do 26 maja będzie można odwoływać się od decyzji komisji, a poprawione projekty przejdą ponowną weryfikację. Najważniejszy etap, czyli głosowanie na zaakceptowane projekty potrwa od 14 do 30 czerwca 2017 r. Po 14 lipca 2017 r. poznamy pełną listę projektów do realizacji w 2018 r.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto