Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet partycypacyjny 2019. Miasto wciąż nie podjęło decyzji w sprawie nowych zasad. Popularność akcji spada

PM
Opóźniają się prace związane z rozpoczęciem zgłaszania projektów w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego. W ostatnich latach, styczeń był miesiącem zgłaszania nowych pomysłów. W tym roku budżet obywatelski w całej Polsce przechodzi zmiany, a ponieważ Rada Warszawy jeszcze się nimi nie zajęła, mieszkańcy dostaną mniej czasu na konsultacje i ewentualne odwołanie się od odrzuconych projektów. Dalsza część artykułu poniżej.

Budżet partycypacyjny 2019. Miasto wciąż nie podjęło decyzji w sprawie nowych zasad

Nowe zasady zapowiedziane na edycję budżetu partycypacyjnego realizowanego w 2020 roku budzą wiele kontrowersji i nie są przyjmowane szczególnie ciepło. Zacznijmy jednak od pozytywów. Zwiększy się kwota przeznaczona na realizację projektu. W 2020 roku będzie to 88 milionów złotych. Każda z dzielnic przeznaczy na ten cel po 1% ze swojego budżetu. Zmianie ulegnie minimalna liczba głosów na dany projekt, aby ten mógł znaleźć się w liście poparcia. Do każdego zgłoszonego pomysłu należy dołączyć listę poparcia zawierającą podpisy 24 mieszkańców.

Z największym niezrozumieniem warszawiaków spotkała się decyzja o likwidacji podziału dzielnic na mniejsze obszary i uruchomienie poziomu ogólnomiejskiego. Mieszkańcy wskazują, że szansę na zwycięstwo w budżecie będą miały teraz jedynie projekty zgłaszane na poziomie dzielnicowym w obszarach wielkich blokowisk oraz ogólnomiejskie. Małym, lokalnym inicjatywom trudno będzie przebić się w gąszczu pozostałych pomysłów dla całej dzielnicy czy miasta.

Budżet partycypacyjny 2019. Kiedy rozpocznie się głosowanie?

Zmiany w budżecie partycypacyjnym zostały wymuszone przez nowe prawo. Opisane wyżej zmiany mają być konsultowane z mieszkańcami. Po zakończeniu konsultacji publicznych, miasto orzeknie jak finalnie będzie wyglądać proces zgłaszania pomysłów i oddawania głosów w budżecie partycypacyjnym.

Miała się tym zająć nowa Rada Warszawy, jednak pomimo trzech posiedzeń, żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Miejscy aktywiści, w tym m.in. Grzegorz Walkiewicz ze stowarzyszenia Warszawa Obywatelska, głośno mówią o tym, że opieszałość nowych władz Warszawy sprawi, że ucierpi na tym popularność budżetu. Mniej będzie zgłoszonych projektów, a to może przełożyć się na mniejszą ilość głosujących. W ubiegłym roku głosujących było 30 tys. mniej, niż w 2017 roku. Mniej było także zgłoszonych projektów.

Projekty zgłaszane w tym roku, będą realizowane do końca 2020 roku. Głosowanie decydujące o tym, które projekty zostaną zrealizowane, odbędzie się w czerwcu, tak jak w poprzednich latach. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy będzie można zgłaszać pomysły.

Zobacz też:

Tężnie zyskują w stolicy coraz większą popularność. W 2019 r. dzięki środkom z BP pojawią się one w parku Picassa przy ul. Kobiałka (Białołęka)  oraz u zbiegu ulic Orląt Lwowskich i Wojciechowskiego (Ursus).

Budżet partycypacyjny Warszawa 2019. Oto najciekawsze projek...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto