Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet partycypacyjny 2019 w liczbach. Ile projektów zwyciężyło i który był najdroższy?

Maciej Rzeźniczak
Fot. UM Warszawa / mat. pras.
Warszawski budżet partycypacyjny wchodzi w decydującą fazę. 12 lipca 2018 r. ogłoszono zwycięskie projekty, które będą realizowane od przyszłego roku. Będzie to 850 pomysłów na łączną kwotę 62 milionów złotych. Szczegóły w artykule poniżej.

W czwartek, 12 lipca 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik miała miejsce uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki piątek edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy oddawali swoje głosy od 15 do 30 czerwca. W puli tegorocznego budżetu obywatelskiego do podziału było ponad 64 miliony złotych. Zgłoszono 2 433 projekty, a do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 628 projektów dotyczących 18 dzielnic. W tej edycji swój głos oddało blisko 90 tys. warszawiaków (95 procent głosów oddano przez Internet). W przyszłym roku do realizacji wybrano 850 projektów na łączną kwotę ponad 62 milionów złotych.

Jeśli przyjrzymy się szczegółowym danym dotyczącym procesu głosowania, okaże się, że 61% osób głosujących w piątej edycji budżety partycypacyjnego stanowiły kobiety, a 39% mężczyźni. Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 35 a 44 rokiem życia – udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 58%.

Największe zainteresowanie głosowaniem wykazali mieszkańcy Białołęki – na 1000 mieszkańców głosowało tam 76 osób. Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się Mokotów i Wilanów. Bielany to dzielnica, gdzie w przyszłym roku do realizacji trafi najwięcej pomysłów – 83. Z kolei najmniej koncepcji urzeczywistni się w Wesołej – 13. Obszar lokalny o największej liczbie zwycięskich projektów (22) to Włochy Okęcie. Najwięcej głosów warszawiaków zyskała idea „Zielonego chodnika między Saską Kępą a Gocławiem”, która uzyskała 3 390 głosy. Który ze zwycięskich projektów okazał się najdroższym? Za drugi etap remontu i przebudowy alejek w parku Górczewska w budżecie partycypacyjnym musiało się znaleźć 809 509 zł

– Zdajemy sobie sprawę, że ten partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać. Rozpoczęliśmy pracę nad kolejną edycją wsłuchując się w uwagi i postulaty mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych czy ewaluacji. Przed nami również duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów – mówi Justyna Piwko, koordynatorka stołecznego budżetu.

Pełną listę zwycięskich projektów można znaleźć TUTAJ.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto