Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet partycypacyjny - startują spotkania i prezentacje złożonych projektów

Redakcja
Budżet partycypacyjny - startują spotkania i prezentacje złożonych projektów
Budżet partycypacyjny - startują spotkania i prezentacje złożonych projektów fot. kolaż R.Motyl
Rozpoczynają się prezentacje projektów złożonych w ramach budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy będą mogli poznać każdy z projektów i podjąć decyzję, na który z nich zagłosować, który jest najciekawszy i najbardziej potrzebny.

Budżet partycypacyjny - startują spotkania i prezentacje złożonych projektów

Spotkania i dyskusje odbędą się w każdej dzielnicy oraz w każdym z wyznaczonych obszarów i potrwają do 18 czerwca. - Budżet obywatelski to krok w kierunku nowej Warszawy, miasta dialogu i zaufania. To również ogromny projekt o charakterze edukacyjnym. Dzięki zaangażowaniu w proces decydowania o wydatkach miejskich mieszkańcy dowiedzą się więcej o tym, jak powstaje budżet dzielnicy i jej jednostek, a także o tym, skąd biorą się środki zasilające budżety samorządowe - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Czytaj także: Budżet obywatelski Warszawy: zakończono weryfikację zgłoszeń

Finałem całego procesu będzie głosowanie trwające od 20 do 30 czerwca, w efekcie którego zostaną wybrane projekty przeznaczone do realizacji w roku budżetowym 2015. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy. - Liczba zgłoszonych projektów świadczy o tym, że warszawiacy bardzo zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Ponad 2 tys. projektów to absolutny rekord wśród polskich miast. Dziękuję mieszkańcom Warszawy za ich aktywność - powiedziała Hanna Gronkiewicz--Waltz.

Czym jest budżet partycypacyjny?

Budżet w stolicy będzie realizowany w 18 jej dzielnicach. Z budżetów każdej z nich zostały wydzielone kwoty od 0,5 proc. do ponad 1 proc. środków, o których decydować mogą mieszkańcy. W sumie jest do wydania ponad 26 mln zł. Mieszkańcy Warszawy złożyli 2236 projektów w ramach budżetu partycypacyjnego. Następnie pracownicy urzędów dzielnic i jednostek miejskich weryfikowali złożone propozycje pod względem formalnoprawnym i finansowym. Ponownej weryfikacji dokonywały dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego. W sumie pozytywnie zweryfikowanych zostało 1485 projektów.

Pomysły mieszkańców na podział miejskiego budżetu są zróżnicowane. Wśród zgłaszanych zadań najczęściej występują: rewitalizacja skwerów i terenów zielonych, budowa lub remont oświetlenia ulicznego, organizacja zajęć sportowo--rekreacyjnych dla dzieci i seniorów, budowa infrastruktury komunikacyjnej (np.: wind, pasów rowerowych, przejść dla pieszych, miejsc postojowych), budowa placów zabaw dla dzieci oraz budowa wybiegów dla psów.

Dokładne terminy spotkań oraz listy projektów można znaleźć na stronie internetowej tutaj oraz na stronach poszczególnych dzielnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto