Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Brańska: Budowa zalewu idzie sprawnie. Jedna czwarta za nami [ZDJĘCIA]

Kamil Pietraszko
Budowa zalewu w Brańsku
Budowa zalewu w Brańsku profil FB "Piękne Brańskie Okolice
W rozmowie z nami Eugeniusz Koczewski, burmistrz Brańska mówi nie tylko o zalewie, ale także o bolączkach brańskich szkół, promocji miasta i miejskich imprezach.

Niedługo minie pierwsze pół roku pańskiego urzędowania na stanowisku burmistrza miasta Brańsk. Jak Eugeniusz Koczewski czuje się w nowej pracy? Czy coś Pana szczególnie zaskoczyło od czasu objęcia urzędu?

Urząd objąłem w listopadzie, a przełom roku to czas, w którym odbywa się wiele spotkań. Była to dobra okazja do nawiązania nowych kontaktów i poznania nowo wybranych władz nie tylko na szczeblu gminnym, ale również powiatowym i wojewódzkim. Był to dla mnie okres bardzo intensywnej pracy. Mimo doświadczenia w administracji, wielu rzeczy musiałem uczyć się od początku. Praca w samorządzie jest specyficzna, przede wszystkim ze względu na bardzo szerokie spektrum działania. Burmistrz odpowiada za wszystko, co dzieje się w mieście: za przedszkole, za szkołę i za dziurę w jezdni czy uszkodzony wodociąg. Jednak daje to dużą satysfakcję, że robi się coś pożytecznego i cieszy każdy rozwiązany problem.

Czytaj też: Wyniki wyborów na burmistrza miasta Brańsk

Jak wygląda dotychczasowa współpraca z radnymi miejskimi? Czy jest Pan z niej zadowolony?

Jeśli chodzi o naszych radnych, jestem bardzo zadowolony, współpraca układa się bardzo dobrze. Wszystkie proponowane przeze mnie uchwały są przyjmowane. Radni są aktywni, mają dużo ciekawych pomysłów, są bardzo pomocni. Oczywiście bywa, że mają wątpliwości w niektórych sprawach, ale potrafimy się dogadać. Czasami wydaje mi się, że obecność kamery podczas obrad sesji powoduje, że niektórzy radni chcieliby być bardziej hojni od innych, ale większość rozumie, że budżet ma swoje ograniczenia.

A w jakim stanie są finanse, budżet miasta zastane przez Pana?

Na szczęście finanse miasta są w dobrej kondycji.

Brańszczanie od wielu lat czekają na powstanie zalewu, czy jak toś woli zbiornika retencyjnego, przy rzece Nurzec. Pański poprzednik tuż przed wyborami rozpoczął jego budowę, ale będzie ona przebiegała pod pana kuratelą. Jak postępują prace?

Mimo że zima była deszczowa, prace nad budową zbiornika retencyjnego przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie zrealizowano ponad 25% inwestycji. Największym wyzwaniem jest budowa jazu piętrzącego, ale wykonawca, firma Hydrobudowa to doświadczeni fachowcy i na pewno sobie poradzą. Budowa ma zakończyć się z końcem 2020 roku.

Czytaj też: Zalew w Brańsku będzie miał około 8 hektarów

Głównym zadaniem zalewu będzie zapobieganie skutkom susz oraz powodziom.Poprzedni burmistrz, ale i Pan w przedwyborczych wywiadach mówił też o jego funkcji rekreacyjnej. Czy to ciągle aktualne?

Jest to przede wszystkim zbiornik retencyjny, którego głównym celem jest poprawa bilansu wodnego okolicznych łąk, ale oczywiście będzie wykorzystywany również w celach rekreacyjnych. Uważam, że powinna powstać tu ścieżka rowerowa, pomost, miejsca do grillowania, boiska, plaża, plac zabaw, siłownia. Musimy jednak cierpliwie poczekać do zakończenia budowy zbiornika. Wierzę, że będzie to miejsce spotkań nie tylko dla mieszkańców Brańska, ale również dla przyjezdnych gości.

W ostatnich kilku latach drastycznie zmalała ilość uczniów w brańskiej szkołach w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Zawodowych). Czy jest szansa, by powstrzymać zjawisko wyjeżdżania uczniów do szkół w Białymstoku czy Bielsku?

Szansa istnieje zawsze. Mam nadzieję, że obecnie ogłoszony nabór do liceum przyniesie oczekiwany skutek. W Zespole Szkół został powołany zespół do spraw promocji, który przeprowadzi serię spotkań w okolicznych gimnazjach i szkołach podstawowych. 25 kwietnia zorganizowany będzie Dzień Otwartych Drzwi, na który serdecznie zapraszam. Co do Pioniera to rośnie nam nowe pokolenie.

W czasie kampanii wyborczej ze strony pańskich kontrkandydatów pojawił się temat organizacji zajęć pozalekcyjnych (nauka języków obcych, gry na instrumentach itp.) dla uczniów szkoły podstawowej. Czy taka inicjatywa może liczyć na Pana poparcie?

Zespół Szkół cyklicznie realizuje projekty edukacyjne, w ramach których jest dużo zajęć pozalekcyjnych takich jak: koła językowe, przedmiotowe, zajęcia z robotyki itp. Natomiast nauka gry na instrumentach prowadzona jest w MOK-u w formie zajęć indywidualnych lub orkiestry.

Jeśli chodzi o imprezy masowe, to w Brańsku rokrocznie organizowany jest festiwal „Podlaskie Spotkania”, bogaty w występy ludowych zespołów pieśni i tańca z całego świata, na czele ze słynnymi „Skowronkami”; odbywają się także Brańskie Dni Kultury. Brakuje jednak koncertów większych gwiazd. Czy da się to zmienić?

W miarę możliwości finansowych będę wychodził naprzeciw wszystkim ciekawym propozycjom imprez kulturalnych. Jednakże gaże znaczących gwiazd polskiej estrady są dla naszego budżetu zbyt wysokie. Bez wsparcia sponsorów jest to nierealne.

Swoją działalność zakończyła również drużyna seniorska klubu piłkarskiego Pionier. Czy istnieje jeszcze szansa na jej reaktywację?

Obecnie duże sukcesy odnoszą juniorzy. W ostatnim Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Brańsk drużyna Pioniera zajęła wysokie trzecie miejsce.

Jaki ma Pan pomysł na promocję Brańska? Może warto pójść w stronę przypominania zacnej brańskiej historii? Taką taktykę promocji ma np. Drohiczyn i wydaje się ona skuteczna...

Uważam, że najlepszą promocją miasta są obecnie nasze Skowronki i festiwal Podlaskie Spotkania. Rzeczywiście, promocja miasta w ostatnich latach była kiepska, postaram się to zmienić. W niedługim czasie planujemy wydanie monografii Brańska. Pozyskaliśmy na to środki w ramach grantu na dziedzictwo kulturowe z Lokalnej Grupy Działania Brama na Podlasie.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku doszło do administracyjnego podziału gminy Brańsk na miejską i wiejską. Do dziś wiele osób krytykuje ten podział. Czy powrót do poprzedniego stanu jest w ogóle realnym rozwiązaniem? Jakie ma Pan zdanie w tej kwestii?
Szczerze mówiąc, podczas kampanii nie spotkałem się z krytyką rozdziału z gminą wiejską. Wydaje mi się, że większość mieszkańców Brańska popiera podział. Co prawda, jako miasto mieliśmy może mniejsze możliwości w pozyskiwaniu funduszy unijnych, jednak jako dwa odrębne podmioty, każdy mógł oddzielnie aplikować o środki europejskie. Jeśli chodzi o powrót do poprzedniego stanu, to uważam, że bez odgórnej reformy samorządu jest mało realny. Natomiast bardzo realna jest dobra współpraca między naszymi gminami. Często spotykamy się z Panem Wójtem Andrzejem Jankowskim. Mam nadzieje, że te spotkania w przyszłości zaowocują konkretnymi rozwiązaniami, korzystnymi dla obu gmin.

Jest Pan z wykształcenia prawnikiem, natomiast pańska żona uczy języka niemieckiego w tutejszej szkole. To tak jak Para Prezydencka. Byliście kiedyś porównywani do siebie?
To mnie Pan rozbawił tym porównaniem. Miło być porównywanym do Prezydenta Rzeczpospolitej, ale to wielka przesada.

Eugeniusz Koczewski - ma 47 lat, prawnik z wykształcenia, pracował wcześniej jako starszy specjalista w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bielsku Podlaskim; mąż Doroty, nauczycielki w Zespole Szkół w Brańsku i ojciec trójki dzieci, obecny burmistrz miasta Brańsk.

Rozmawiał : Kamil Pietraszko

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskpodlaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto