Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz zostanie na stołku?

Daniel Sawicki
Andrzej Chinalski rządzi w Krośnie Odrz. od 9 lat
Andrzej Chinalski rządzi w Krośnie Odrz. od 9 lat archiwum
Nie jest pewne, że burmistrzowi Krosna Odrzańskiego Andrzejowi Chinalskiemu zostanie wygaszony mandat. Do rady miasta wojewoda wysłała odpowiednie pismo, ale wiadomo, że radni nie wygaszą mandatu. Poza tym okazuje się, że interpretacja przepisów prawnych dotyczących tej sprawy może działać na korzyść Chinalskiego.

Chodzi o działalność społeczną burmistrza w klubie sportowym Tęcza. Przez kilka lat burmistrz był w zarządzie klubu i miał pieczę nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy. Tyle tylko, że przepisy o prowadzeniu działalności gospodarczej zakazują łączenia stanowisk w samorządzie i stowarzyszeniach prowadzących działalność na majątku gminnym. I podobno nie jest ważne, że od prawie dwóch lat Chinalski nie jest już w zarządzie Tęczy.
Zdaniem prawników wojewody klub taką działalność prowadził. Chodzi m.in. o sprzedaż biletów na mecze (po 5 zł za sztukę!). W przypadku Tęczy zysk z takiej sprzedaży przeznaczany były na cele statutowe. A zasiadanie w takim stowarzyszeniu zabronione już nie jest.
W Krośnie Odrzańskim mieszkańcy dobrze wiedzą kto rozpętał burzę wokół burmistrza. Wskazują na ludzi posła Marka Cebuli, który ma swoje koło w radzie miasta. Koło opozycyjne do Chinalskiego.
- Nie wygrał ze starym burmistrzem podczas wyborów to teraz robi wszystko by go wyeliminować – mówi pani Wanda, która ma już dość sensacji o jej mieście.
W podobnym tonie wypowiadają się też inni mieszkańcy. Wszyscy zgodni są co do jednego – brzydzą się donosami…
Sam poseł odżegnuje się od brzydkiego donosu, ale od razu wskazuje, że odpowiednie dokumenty do zajmującej się korupcją minister Julii Pitery dostarczył jeden z radnych rady miasta w Krośnie Odrz. Z ust minister Pitery można było jednak usłyszeć, że poseł nadzorował dostarczenie dokumentów i inspirował radnego.
Okazuje się, ze "afera" zatacza coraz szersze kręgi. W regionie lubuskim roi się bowiem od działaczy sportowych będących samorządowcami.
Modelowym przykładem jest choćby sekretarz miasta Nowa Sól Krzysztof Marciniec, który jest wiceprezesem ds. finansowych klubu Arka Nowa Sól.
Z kolei wicewojewoda Ireneusz Madej był wiceprezesem klubu sportowego AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
Kilka lat temu w zarządzie Czarnych Żagań zasiadał jako prezes burmistrz Sławomir Kowal. Dziś prezesem tego klubu jest Paweł Lichtański rzecznik prasowy burmistrza Żagania.
Sam Marek Cebula będąc radnym miejskim w Krośnie Odrz. w latach 2002-2006, sprawował funkcję prezesa stowarzyszenia Skarpa. Skarpa otrzymywała wtedy dotację z urzędu miasta w Krośnie i jednocześnie rozprowadzała bilety na imprezy. Czy zatem obecny poseł będąc radnym też był w konflikcie z prawem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto