Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Park jak ze starej fotografii

Redakcja
Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlanych polegających na rewitalizacji parku Jana Kochanowskiego. Termin składania ofert upływa 24 kwietnia br. Park zyska nowe oblicze, nawiązujące do jego historycznego charakteru. Już teraz prezentujemy wizualizacje, które odpowiedzą na liczne pytania pojawiające się w dyskusjach nad zmianami w parku.

W ramach prac w pierwszym etapie  przewidziano wykonanie ścieżek parkowych, oświetlenia i monitoringu, placu zabaw, montażu wyposażenia parku oraz szereg prac ogrodniczych. Zostaną nasadzone nowe drzewa, krzewy oraz wykonane kwietniki.

Park Jana Kochanowskiego jest jednym z najbardziej cennych terenów zieleni w mieście. Został założony w 1901 r., w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu krajobrazowym, o cechach szkoły niemieckiej. Wygląd parku zmieniał się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. W 1952 r. w jego północnej części wycięto cztery dęby, a na ich miejscu wybudowano szalet miejski. W 1958 r. granica parku została przesunięta nieznacznie na południe w związku z budową Filharmonii Pomorskiej. Dwa lata później do parku przeniesiono rzeźbę „Łuczniczki” – symbolu miasta, w wyniku czego zmieniono pierwotny układ tej jego części, wprowadzając istniejący obecnie prostokątny gazon, likwidując jednocześnie część jednej z głównych ścieżek obwodnicowych parku, tzw. „mały spacer”.  Pomimo przekształceń, zachowało się wiele pierwotnych elementów parku, które posłużyły jako materiał wyjściowy do prowadzonych prac.

Zaplanowane prace rewaloryzacyjne mają za zadanie uwypuklić istniejące walory historyczne i przyrodnicze oraz poprawić funkcjonowanie parku, zgodnie ze współczesnymi potrzebami mieszkańców. Wszelkie działania oparte są o zapisy dokumentów określających wytyczne procesu rewaloryzacji (ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Sielanka” w Bydgoszczy oraz Strategię Rozwoju Terenów Zieleni Miasta Bydgoszczy, przyjętą  uchwałą Rady Miasta z dnia 7 grudnia 2011 r.). Prace projektowe przeprowadzono w oparciu o wytyczne konserwatorskie, wydane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy oraz wytyczne wydziałów Urzędu Miasta, odpowiedzialnych za realizację zadania. Całość procesu projektowego odbywała się z udziałem osób posiadających niezbędne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w dziedzinie architektury krajobrazu oraz zagadnień związanych z rewaloryzacją zabytkowych założeń parkowych, pozwalających na wykonanie dokumentacji projektowej, która uzyskała niezbędne, pozytywne opinie.

Projekt został poprzedzony wnikliwą analizą stanu istniejącego oraz materiałów archiwalnych i stanowi kontynuację idei autora pierwotnego projektu – Konrada Neumanna. Zmiany układu komunikacyjnego, będącego szkieletem kompozycji parku, zostały zaprojektowane w oparciu o zachowane elementy i mają za zadanie przywrócenie w miarę możliwości pierwotnego jego charakteru, ze zwróceniem uwagi na zapewnienie wygody poruszania się po parku.

Park służy wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy i pełni różne funkcje, dlatego jego wnętrza zostały w projekcie podzielone na strefy, umożliwiające korzystanie z jego terenu różnym użytkownikom. Pomyślano zarówno o najmłodszych, młodzieży, jak i osobach potrzebujących spokojnego, biernego wypoczynku. Zostanie przebudowany plac zabaw, strefowany dla młodszych i starszych dzieci, pojawią się też stoliki szachowe w pobliżu Filharmonii. Z uwagi na jego lokalizację w dzielnicy Bydgoszczy określanej mianem muzycznej, w nowych elementach zagospodarowania parku znajdziemy do tego nawiązanie, np. w części urządzeń zabawowych placu zabaw, drewnianym podeście umożliwiającym kameralne koncerty i opisów rzeźb kompozytorów usytuowanych w parku, umieszczonych na tabliczkach stylizowanych na pulpity na nuty i wzorze ułożenia nawierzchni inspirowanej klawiszami fortepianu w sąsiedztwie Filharmonii. Elementy wyposażenia (np. ławki, kosze, latarnie etc.) parku zostały zaplanowane z zapewnieniem jednolitego charakteru, zgodnego z jego historycznym charakterem.

Całość podkreśli kompozycja zieleni uwzględniająca cenny, zachowany starodrzew i nowe nasadzenia o rodzimym charakterze.  Nowa szata roślinna, zgodnie z zaleceniami ornitologa, przewiduje też wprowadzenie gatunków roślin owocodajnych, zapewniających pokarm wielorakim gatunkom ptaków bytujących w parku; zaplanowano też ustawienie stylizowanego karmnika dla ptaków. Kompozycję zieleni dopełnią rabaty różane i kwietniki z roślin jednorocznych, akcentujące bardziej eksponowane części parku.

„Bezpieczne ferie” w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto