Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była symbolem rosyjskiej władzy w Warszawie. Piękna cerkiew zburzona prawie sto lat temu

Redakcja
Była symbolem rosyjskiej władzy w Warszawie. Piękna cerkiew zburzona prawie sto lat temu
Była symbolem rosyjskiej władzy w Warszawie. Piękna cerkiew zburzona prawie sto lat temu warszawa1939.pl
Cerkiew św. Michała Archanioła stała tam, gdzie teraz ciągnie się Trasa Łazienkowska. Była symbolem rosyjskiego panowania w Warszawie, dlatego - mimo że była niezwykle udaną konstrukcją - po odzyskaniu niepodległości, podjęto decyzję o jej zburzeniu.

Ogromna cerkiew, z pięcioma kopułami oraz wielką dzwonnicą, zbudowana została w stylu starorosyjskim. Podobna budowla stoi na Placu Czerwonym w Moskwie i jest symbolem miasta. Cerkiew św. Michała miała być znaczącym punktem w Warszawie, ale tylko z perspektywy rosyjskiego zaborcy. Nic dziwnego, że Polacy postanowili ją zburzyć.

Powstała dla potrzeb wojska zaborczego, po dwóch latach budowy. Otwarto ją dokładnie 21 grudnia 1892 roku. W pobliżu stacjonował wtedy Litewski Pułk Lejbgwardii, który korzystał z prawosławnej cerkwi jako części koszar. Była to elitarna jednostka, dlatego władze nie szczędziły pieniędzy na budowę. Wydano na nią aż 130 tys. rubli. Dla porównania, w tym samym czasie przeciętny robotnik otrzymał w Warszawie wynagrodzenie warte niewiele ponad pół rubla (niektóre źródła podają, że 55 kopiejek).

Mniej więcej w tym miejscu, w latach 1892-1923 istniała cerkiew

Po oddaniu do użytku, majestatyczna bryła wyłaniała się znad Parku Ujazdowskiego. Wewnątrz, w czasie nabożeństwa, mieściło się nawet tysiąc osób. Na ścianach widniały freski autorstwa malarza Aleksandara Muraszko. Stworzył on też główny dwurzędowy ikonostans, który przypominał ten z soboru św. Włodzimierza w Kijowie. W świątyni znalazła się także relikwia św. Jana Rycerza.

Gdy w 1915 roku armia rosyjska wycofała się z Warszawy, cerkiew opustoszała. Przez krótki czas działała jako świątynia ewangelicka, ale koniec końców postanowiono o zniszczeniu symbolu okupacji. Ostatecznie Cerkiew św. Michała Archanioła została rozebrana w 1923 roku, oficjalnie ze względu na zły stan budynku. Działania te wynikały jednak prawdopodobnie z tzw. rewindykacji cerkwi, która odbyła się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z tych samych przyczyn zburzono także sobór św. Aleksandra Newskiego na obecnym placu Piłsudskiego oraz cztery inne cerkwie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości warszawa1939.pl


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto