Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byliśmy na dachu Q22. Zobacz jak powstaje 195-metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Wróblewski
Byliśmy na dachu Q22. Zobacz jak powstaje 195 metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA, WIDEO]
Byliśmy na dachu Q22. Zobacz jak powstaje 195 metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA, WIDEO] Szymon Starnawski
150 metrów ponad ulicą trwa intensywna praca. Q22, 195-metrowy wieżowiec wkrótce osiągnie najwyższy punkt. Odwiedziliśmy robotników pracujących nad ostatecznym kształtem drapacza chmur.

Chcąc zobaczyć jeden z najbardziej spektakularnych budynków w Warszawie, wybraliśmy się na budowę Q22. Prawie 200 metrowy drapacz chmur powstaje na rogu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej. W samym środku warszawskiej alei wieżowców.

Obecnie budowane jest najwyższe, 41 piętro. - Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem - wyjaśnia Wojciech Gepner z Echo Investment. Sprawdzamy więc, jak wyglądają ostatnie prace. Windą pracowniczą, razem z załogą udajemy się w kilkuminutową podróż. Na miejscu cały czas trwa praca. Robotnicy z dumą pokazują znacznik: 154,7 - na takiej wysokości się znajdujemy. Mimo, że na dole panuje upał, u góry wieje. - Zazwyczaj jest jeszcze zimniej - tłumaczy nasz przewodnik po obiekcie.

Najwyższe piętro będzie gotowe prawdopodobnie jeszcze w sierpniu. Wtedy budynek uzyska ostateczną wysokość do dachu, czyli 155 metrów. Później zamontowana zostanie 40-metrowa antena. - Montaż masztu rozpocznie się wrześniu. Wszystkie elementy na dachu wieży pojawią się do grudnia br. - dodaje rzecznik. Na dachu panuje radosna atmosfera. W czasie przerwy niektórzy robią zdjęcia. Panorama Warszawy z tego miejsca jest doprawdy niesamowita.

Skośny dach wkrótce zostanie pokryty ogniwem fotowoltaicznym przechwytujących energię słoneczną. Q22 będzie sam produkował i magazynował część energii potrzebnej do funkcjonowania. Dodatkowo, windy zjeżdżając z wyższych pięter będą gromadziły nadwyżki mocy, które zostaną ponownie rozdystrybuowane. Pracownicy biur, które zajmą powierzchnię ponad 50 tys. metrów, przetestują nowy system transportu. Kabiny winy wożące ludzi, będą poruszać się w jednym szybie i nie będą ze sobą połączone. To pierwszy tak nowoczesny system w tej części Europy. Budynek będzie gotowy w przyszłym roku. Kosz inwestycji to ok. 500 mln zł.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Zobacz też: Nowy wieżowiec w centrum? Za kilka lat czeka nas rewolucja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto