Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów: Parafia św. Filipa Neri

Marcin Pacyno
Historia parafii św. Filipa Neri w Bytowie nie jest długa, ale by móc napisać o jej dziejach trzeba cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz. Do czasów gdy 2 lutego 1947 roku do Bytowa zawitali księża filipini.

Historia parafii św. Filipa Neri w Bytowie nie jest długa, ale by móc napisać o jej dziejach trzeba cofnąć się kilkadziesiąt lat wstecz. Do czasów gdy 2 lutego 1947 roku do Bytowa zawitali księża filipini. Chodzi o Stanisława Szczerbińskiego i Władysława Natera. To oni mieli objąć opieką duszpasterską ziemie odzyskane. Kongregacja oratorium św. Filipa Neri została erygowana 1 listopada 1952 roku. Powierzono jej duszpasterstwo w parafii św. Katarzyny.
- W latach sześćdziesiątych księża zaczęli starać się o odzyskanie kościoła św. Jerzego. Ówczesne władze nie zgadzały się twierdząc, że będzie tam co innego, chyba harcówka - mówi ksiądz Krzysztof Szary, proboszcz parafii św. Filipa Neri. - W latach 80-tych rozpoczęliśmy starania o utworzenie drugiej parafii. Zaczęło się szczęśliwie, bo ziemię przekazali państwo Anna i Józef Cyrson, a w 1983 roku otrzymaliśmy zgodę na budowę kościoła - opowiada ksiądz Szary.
W 1984 roku rozpoczęły się roboty prowadzone przez firmę Feliksa Bargańskiego według projektu Romana Kalisza. Kierownikiem budowy został ksiądz Henryk Kaczmarczyk. 24 listopada 1985 roku wmurowano kamień węgielny poświęcony przez księdza biskupa Ignacego Jeża. 1 lipca 1994 roku ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga dokonał podziału Bytowa na dwie parafie - św. Katarzyny i św. Filipa Neri.
- Ta świątynia to dzieło całej naszej społeczności - podkreśla ksiądz Szary.
Wystrój kościoła jest autorstwa niemieckiego artysty pochodzącego z Rekowa, prof. Gerda Winera, który zasponsorował też prezbiterium. Ołtarz jest nowatorski, bo złożony z pięciu kwadratów, w które wpisano symbole. Jest tam m.in. ryba będąca pierwszym symbolem chrześcijaństwa. Kolory także nie są przypadkowe. Niebieski symbolizuje niebo i Maryję, żółty i biały czystość i doskonałość, a czerwony męczeństwo. W kolorystyce ujęte są też typowe barwy kaszubskie.
- Jestem bardzo dumny z tego ołtarza i z krzyża, który obrazuje postać Chrystusa zjednoczoną z ofiarą krzyżowej śmierci - podkreśla proboszcz.
W kościele znajduje się także część poświęcona myśliwym. To kaplica św. Huberta, którą zasponsorowali myśliwi z Bytowa. Jednym z nich jest też ksiądz proboszcz Krzysztof Szary.

Lista kapłanów
ksiądz dr Ryszard Kozłowski - superior Kongregacji
ks. mgr Krzysztof Szary - proboszcz parafii
ks. Stanisław Roszak
ks. Henryk Kaczmarczyk
ks. mgr Bolesław Tyc
ks. mgr Paweł Spólny

Msze święte i odpusty

Uroczystości odpustowe związane z Kościołem Parafialnym św. Filipa Neri w Bytowie:
26 maja - odpust św. Filipa Neri (w tym czasie parafia organizuje Filipiadę, czyli kilkudniowy cykl atrakcji dla wszystkich mieszkańców)
3 listopada - odpust św. Huberta

Kalendarium nabożeństw:
dni powszednie: godz. 8.30 i 18.00
wtorek: nowenna do św. Filipa Neri
środa: nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
piątki: koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 i adoracja najświętszego Sakramentu o godz. 18.00
niedziele i święta nakazane: godz. 7.00, 8.30, 10.00, 12.00 (dla dzieci i rodzin), 17.00 (latem 19.00 - dla młodzieży)
święta zniesione: godz. 8.30, 10.00, 16.30 i 18.00
spowiedź 30 minut przed każdą mszą i w każdy piątek od godz. 15.30 do 18.00

Z księdzem Krzysztofem Szarym, proboszczem parafii św. Filipa Neri w Bytowie, rozmawia Marcin Pacyno
Parafia św. Filipa Neri to chyba nie tylko sam kościół?
Tak. W naszej parafii jest wiele przedsięwzięć, które dzieją się przy kościele. Mi.in. chór dziecięcy, ministranci, lektorzy, młodzież oratoryjna, a także róże różańcowe i klub filmowy. W parafii działa także Duszpasterstwo Światło i Życia zrzeszające rodziny. Księża Filipini sprawują opiekę duchową nad szpitalem w Bytowie i nad kościołem w Gostkowie, którego budowniczym jest ksiądz Stanisław Roszak Działa stowarzyszenie Nazaret, które wspólnie z parafią organizuje m.in. tygodniową Filipiadę, czyli przygotowanie do odpustu św. Filipa Neri. Ponadto wspólnie z MOSiR-em i Andrzejem Dolecińskim, a także z klubem biegacza, od 20 lat organizujemy pielgrzymkę biegową z Bytowa do Częstochowy. Przy parafii powstał także plac zabaw.
Co jeszcze jest w planach?
Chcielibyśmy zagospodarować wspólnie ze stowarzyszeniem podziemia naszego kościoła, aby urządzić w nich Filipińskie Centrum Rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto