Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Carpooling: Klikasz, jedziesz i oszczędzasz

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Czy droga do pracy może być tania i wygodna? Justyna Luty-Urbanek z portalu carpooling.pl mówi, że jest to możliwe.

Na czym dokładnie polega carpooling?
Justyna Luty-Urbanek,

carpooling.pl

: Carpooling polega na udostępnieniu miejsca we własnym samochodzie lub korzystaniu z wolnego miejsca w samochodzie innej osoby. Dzieje się to przeważnie za opłatą (np. zwrot części kosztów paliwa), a kierowca i pasażer omawiają wcześniej szczegóły przejazdu, tj. miejsce spotkania, trasa, koszty. Dlatego tez zwraca się uwagę na to, by nie mylić carpoolingu z
autostopem, który jest spontaniczny i zwykle bezpłatny.

Skąd taka forma podróżowania się wzięła, gdzie się narodziła?
Początki carpoolingu sięgają lat 50. XX wieku. Ta forma podróżowania jest najbardziej rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej, gdzie zobaczyć można odrębne pasy czy zarezerwowane miejsca parkingowe dla samochodów przewożących więcej niż dwie osoby.


Sprawdź, jak się dostać do Krakowai jak wyjechać

z Krakowa.

Od ilu lat funkcjonuje w Polsce?
W Polsce w latach PRL prowadzona była kampania "podwieź sąsiada". Jej przyczyna tkwiła jednak raczej w tym, iż na drogach nie było jeszcze wystarczającej liczby samochodów, aby każdy mógł w ten sposób wygodniej dotrzeć do celu. Dziś powodem, dla którego carpooling staje się coraz bardziej potrzebny i popularny, jest właśnie ograniczenie ruchu samochodowego, aby zmniejszyć hałas i zredukować emisję zanieczyszczeń.
Również dziś carpooling nie jest Polakom obcy - przy czym nie wszyscy wiedzą, iż nie oznacza on tylko i wyłącznie podroży z osobami nieznanymi. Wspólne powroty z kolegami z pracy, z koncertu czy dojazd jednym samochodem na uczelnię to także carpooling!
Publikowanie ogłoszeń o wolnych miejscach w Internecie to jednak stosunkowo nowa metoda na znalezienie współtowarzysza podroży. W Europie Zachodniej serwisy carpoolingowe istnieją już od prawie 10 lat i są niezwykle popularne szczególnie wśród ludzi młodych, np. studentów. W Polsce pierwsze serwisy poświecone stricte carpoolingowi pojawiły się około 2-3 lat temu.

Jakie jest zainteresowanie wśród Polaków, gdzie się ogłaszają?
Wielu kierowców i pasażerów zamieszcza ogłoszenia na przykład na tablicach ogłoszeniowych na uczelniach czy w biurowcach. Jednakże taka metoda poszukiwań stwarza poważne ograniczenia: podczas gdy łatwiej w ten sposób znaleźć osobę, która pracuje w tym samym budynku i dojeżdża samochodem do centrum Krakowa regularnie o tej samej porze na przykład z Mistrzejowic, prawie nie ma szans na przypadkowe znalezienie kogoś, kto w środę za dwa tygodnie około dziewiątej rano jedzie z Krakowa na przykład do Wrocławia.
Taka możliwość stwarza Internet, który jest pełen ogłoszeń tego typu: Polacy oferują wolne miejsca w samochodzie, publikując ogłoszenia na forach internetowych, ogólnych portalach ogłoszeniowych i w serwisach carpoolingowych.
Od strony użytkownika poszukującego oferty przejazdu jest to niestety kwestia dość problematyczna: nie jest on bowiem w stanie odnaleźć i przejrzeć ogłoszenia na wszystkich forach internetowych, portalach ogłoszeniowych czy w serwisach carpoolingowych. Jeśli w dodatku chce odbyć podroż zagraniczną, np. jechać z Krakowa do Berlina lub następnie z Berlina do Hamburga, interesują go wówczas również oferty kierowców z innych krajów.
Taką możliwość daje serwis carpooling.pl: dzięki największej liczbie użytkowników w Europie oraz integracji wszystkich wersji językowych z centralną bazą danych polscy użytkownicy zyskują dostęp do tysięcy przejazdów na trasach w kraju i za granicą. 

Czy w Krakowie również pojawiają się chętni?
Jeszcze przed uruchomieniem polskiej odsłony w naszej bazie znajdowały się przejazdy dotyczące Krakowa. Trafiły one do nas za pośrednictwem innych wersji językowych serwisu, np. wersji niemieckiej. Były to głownie przejazdy oferowane przez osoby podróżujące pomiędzy Polską a innymi krajami, np. przez Polaków mieszkających za granicą. Na dzień dzisiejszy mamy ponad 130 ofert przejazdów z Krakowa i ponad 120 w kierunku Krakowa - wszystkie one odbędą się w ciągu najbliższych 4 tygodni. Aby ułatwić użytkownikom znalezienie ofert i zapytań dotyczących konkretnego miasta, stworzyliśmy opcję szybkiego wyszukiwania wg lokalizacji: wystarczy kliknąć link "Lista miast A-Z", następnie wybrać państwo i miasto oraz zaznaczyć, czy chodzi o transport z czy do danego miasta. Jeśli chodzi zaś o zarejestrowanych użytkowników: tak, znajduje się wśród nich już bardzo wiele osób, które mieszkają w Krakowie.

Jakie odległości podróży, jakie kierunki są najbardziej rozchwytywane na
portalach carpoolingowych?

Najwięcej oferowanych lub szukanych przejazdów dotyczy dłuższych tras pomiędzy miastami. Przeważnie są to duże miasta, miasta uniwersyteckie czy miejscowości znajdujące się w regionach o dużym zagęszczeniu mieszkańców. Dużym powodzeniem cieszą się także trasy dojazdowe na lotniska oraz do przejść granicznych.
Dla przykładu: w dniu dzisiejszym miasta o największej liczbie przejazdów (powyżej 200) to Gdańsk, Opole, Słupsk, Stargard Gdański, Szczecin i Wrocław.
W naszej bazie znajduje się obecnie 360 polskich miast: są to miasta o liczbie mieszkańców powyżej 15 tysięcy oraz mniejsze miasta znajdujące się w ważnych z punktu widzenia transportu samochodowego punktach. Według naszych kilkuletnich obserwacji, liczba przejazdów i długość tras zależy także od pory roku: np. zwiększony ruch w okresie wakacji czy ferii zimowych, a także dnia tygodnia: więcej przejazdów na dłuższych trasach w piątki oraz w niedziele.

Czy taka forma podróży nie jest niebezpieczna? Nigdy nie wiemy, z kim dane nam będzie podróżować?
Autostopowicz zatrzymujący samochód także nie wie, kto tak naprawdę siedzi za kierownicą. W przypadku carpoolingu sprawa jest dużo bardziej bezpieczna, ponieważ pierwszy kontakt z kierowcą następuje jeszcze przed wyjazdem: możemy porozmawiać z tą osoba przez telefon, a nawet zaproponować wcześniejsze spotkanie np. w kawiarni i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o podroży.
Serwis carpooling.pl oferuje także kilka przydatnych funkcji mających zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Jedną z nich jest możliwość budowania sieci zaufanych kontaktów: jeśli pasażer podróżował z danym kierowca i wszystko było w porządku, może polecić go innym, dodając go do swojej sieci zaufania. Inną opcją, powstałą na życzenie żeńskiej części naszych użytkowników, są tzw. przejazdy "kobiety dla kobiet". Ponadto użytkownicy mają także możliwość dodania zdjęcia do profilu oraz uwierzytelnienia konta.

Zobacz na MM:Wywiady | MM Moto | Photo Day | Ekstraklasa | Zdrowie | Film | MoDO
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto