W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. nad miastem przeszła nawałnica. Około godz. 6 rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie nadaje komunikat: "Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!".

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
O godz. 6.45 Luftwaffe przeprowadza pierwszy nalot na Warszawę. Bomby spadają na lotnisko Okęcie, budynki mieszkalne Rakowca i na ul. Obozową na Kole. Alarm lotniczy jest ogłaszany w mieście jeszcze dwukrotnie tego dnia. Mieszkańcy zaczynają gromadzić się na dworcach.

Warszawiacy kopią rowy przeciwlotnicze. "W pracy tej spotkać się winni wszyscy dobrzy obywatele stolicy"- przekonuje Zarząd Miejski. W sumie w mieście ma powstać 150 km rowów. Ludzie kopią m.in. w parku Ujazdowskim, na placach: Małachowskiego, Dąbrowskiego, Bankowym, Weteranów oraz na Woli, Ochocie, Mokotowie i Żoliborzu.

Około godz. 16.30 bombowce znów pojawiają się nad Warszawą. Na ulicach widać mężczyzn w mundurach, którzy idą do koszar. Trwa powszechna mobilizacja ogłoszona 30 sierpnia.

Nie wolno wyjeżdżać z Warszawy - ruch dalekobieżny i podmiejski zostaje ograniczony. Można podróżować koleją tylko w sprawach wojskowych, publicznych i nagłych prywatnych. Trzeba mieć ze sobą pozwolenie z pieczątką starostwa.

Towarzystwa żeglugowe ograniczają liczbę statków kursujących po Wiśle. Zostają przełożone zaplanowane na 1 i 2 września egzaminy gimnazjalne.

Izby przemysłowo-handlowe apelują w gazetach o cofnięcie wymówień umów o pracę, szczególnie kobietom. - To one będą utrzymywać rodzinę, gdy mężczyźni zostaną wcieleni do wojska - tłumaczą. Liga Obrony Przeciwpowietrznej i Przeciwgazowej uruchamia cztery poradnie dla mieszkańców stolicy, a przy ul. Miodowej i Piernackiego działają punkty sprzedaży LOPP.

Warszawiacy przykrywają reflektory samochodów i lampy w tramwajach ciemnym papierem, by nie stać się łatwym celem ataków z powietr

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!