Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne meble utracone podczas II wojny światowej powróciły do Wilanowa [ZDJĘCIA]

baw
Cenne meble utracone podczas II Wojny Światowej powróciły do Wilanowa [ZDJĘCIA]
Cenne meble utracone podczas II Wojny Światowej powróciły do Wilanowa [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
Francuskie damskie biurko rokokowe oraz barokowy kabinet rzymski powróciły do Muzeum Pałacu w Wilanowie. Zabytkowe meble zaginęły podczas II wojny światowej. Dzieła sztuki zostały odnalezione w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie.

Utracone podczas II wojny światowej piękne rokokowe biurko wróciło do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W pałacowym muzeum możemy również podziwiać barokowy kabinet, który król Jan III otrzymał od papieża Innocentego XI. Obydwa meble są fascynujące ze względu na swoją formę, pochodzenie oraz historię. To zabytki klasy europejskiej, które po wykonanych pracach konserwatorskich ponownie zdobią wnętrza wilanowskiej rezydencji.

Pod koniec 2014 r. przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie poinformowali Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o zidentyfikowaniu mebla pochodzącego z historycznej kolekcji wilanowskiej. Po potwierdzeniu statusu zabytku jako utraconego w wyniku II wojny światowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprowadziło go w 2016 r. do Polski.
XVIII-wieczne biurko zostało poddane gruntownej konserwacji ze środków Skarbu Państwa, którą przeprowadził zespół wilanowskich konserwatorów. Po zakończonych pracach jest prezentowane we wnętrzach rezydencji królewskiej w Wilanowie.

Ffrancuskie biurko z opuszczanym pulpitem zostało wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacques'a Dubois. Dzieła tego artysty są ozdobą najsłynniejszych europejskich kolekcji. Wilanowskie biurko ma sygnaturę mistrza wybitą na krawędzi ścianki bocznej: I.DUBOIS i znak kontroli cechu francuskich mistrzów meblarstwa poświadczający najwyższą klasę wyrobu.

Kabinet został wykonany ok. 1669–1675 r. w warsztacie rzymskiego artysty Giacoma Hermana. Mebel został przekazany królowi Janowi III przez papieża Innocentego XI w podziękowaniu za zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Po śmierci króla kabinet powierzono kapucynom w Warszawie, a następnie trafił on do kaplicy Loretańskiej w klasztornym kościele kapucynów w Krakowie, gdzie był używany jako tabernakulum. Po prawie 350 latach od powstania zabytek wymagał gruntownej konserwacji i restauracji, którą przeprowadził zespół konserwatorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obecnie stanowi bezcenny przykład oryginalnego wyposażenia pałacu wilanowskiego z czasów króla Jana III.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto