Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralna dyspozytornia. "Serce" stołecznego metra wzbogacone o Straż Metra Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Ewelina Żółkowska
Zobaczyliśmy jak wygląda rozbudowana Centralna Dyspozytornia na Kabatach. Wiemy jak działa „serce” stołecznego metra, gdzie podejmowane są decyzje, w jaki sposób dyspozytorzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów i kto pełni najważniejsze funkcje.
Zobaczyliśmy jak wygląda rozbudowana Centralna Dyspozytornia na Kabatach. Wiemy jak działa „serce” stołecznego metra, gdzie podejmowane są decyzje, w jaki sposób dyspozytorzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów i kto pełni najważniejsze funkcje. Łukasz Kowalski
Zobaczyliśmy, jak wygląda rozbudowana Centralna Dyspozytornia na Kabatach. Wiemy, jak działa „serce” stołecznego metra, gdzie podejmowane są decyzje, w jaki sposób dyspozytorzy dbają o bezpieczeństwo pasażerów i kto pełni najważniejsze funkcje. Szczegóły w artykule poniżej.

Metro Warszawskie zaprezentowało Centralną Dyspozytornię na Kabatach. Została ona rozbudowana o stanowiska pracy Straży Metra Warszawskiego, która ma podgląd na wszystkie kamery z dwóch linii metra. Takie działanie ma na celu usprawnienie współpracy i poprawę bezpieczeństwa w całym metrze.

- Dyspozytornia obecnie znajduje się na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty. Do 2007 roku ruch prowadzony był ze starej CD mieszczącej się w pobliżu stacji Politechnika. Zmianę lokalizacji spowodowała rozbudowa I linii i w perspektywie budowa kolejnych, poprzednie pomieszczenia okazały się za małe - mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Najważniejszą funkcję pełni dyżurny metra, koordynujący pracę dyspozytorów. - To najważniejsza osoba w metrze podczas jego funkcjonowania. Na tym stanowisku skupiają się wszelkie informacje, zarówno nietypowe, jak i te dotyczące każdego dnia powszedniego. Tu zapadają najważniejsze decyzje dotyczące dalszego postępowania oraz prowadzenia ruchu - mówi dyrektor ds. przewozów, Ireneusz Grunke.

- Zdarza się, że któryś z pasażerów zaczyna uciekać przed kontrolerem biletów. W takich sytuacjach trzeba szybko reagować, wstrzymać ruch pociągów, wyłączyć napięcie. Tego typu decyzje podejmowane są właśnie w Centralnej Dyspozytorni przez dyżurnego metra - dodaje Anna Bartoń.

W CD znajdują się również pomieszczenia dyspozytorów I oraz II linii. Dyspozytorzy prowadzą bezpośrednio ruch pociągów. – Ze względu na wagę tej funkcji, stanowisko dyspozytora jest zdublowane. Informacje nadchodzące z poszczególnych obiektów oraz polecenia wydawane przez dyspozytora przedstawiane są na monitorze w postaci tekstowych list dialogowych lub w formie graficznej. Praca wszystkich urządzeń zapisywana jest do banku danych – podkreśla Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Poza stanowiskami dyżurnego i dyspozytorów, w CD znajdują się także pomieszczenia dyspozytora energetycznego, który odpowiada za zasilanie i oświetlenie, dyżurnego automatyka, odpowiedzialnego za łączność, zdalne sterowanie ze strony elektrycznej, napędy i rozjazdy, a także dyspozytora technicznego, który zarządza wentylacją, windami i schodami ruchomymi.

Ostatnio do dyżurnych i dyspozytorów dołączyli wartownicy Straży Metra Warszawskiego. Zlokalizowane jest tutaj stanowisko dowódcy zmiany.

– Mamy obraz z obydwu linii metra i z STP Kabaty. Z każdej kamery pracownicy mogą uzyskać natychmiastowy podgląd, przekazać informację do dyżurnego metra, który na tej podstawie podejmuje odpowiednie decyzje – mówi Andrzej Wrona, odpowiadający za pion bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

- Możliwości techniczne tego sprzętu są bardzo duże. Kamer na stacjach metra jest kilkaset, w zależności od linii - dodaje Wrona.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto