Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny. Lotnisko na 45 mln pasażerów i dwa pasy startowe. Nowe informacje

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Paweł Wiśniewski
Centralny Port Komunikacyjny. Pomiędzy Warszawą a Łodzią powstaje największe lotnisko w regionie. Na starcie, za około dziesięć lat, będzie obsługiwało około 45 milionów pasażerów. Ustalono, że na początku powstaną dwa pasy startowe - docelowo cztery. Obecnie trwają negocjacje z przyszłymi współtwórcami lotniska.

Centralny Port Komunikacyjny. Nowe informacje

Centralny Port Komunikacyjny podał wstępne informacje na temat wielkiego lotniska. Na początku (wstępnie do 2027 roku) powstaną dwa równolegle pasy startowe. Z czasem liczba dróg startowych wzrośnie do czterech. Powstaną też terminale: pasażerski, cargo i general aviation. Zaplanowano również stację kolejową zintegrowaną z terminalnej pasażerskim oraz parkingi i drogi wewnętrzne. W tym roku rozpoczną się też prace nad masterplanem, czyli szczegółową wizją lotniska oraz prognozowany rozwój w perspektywie 20 lat.

- Definicja części lotniskowej inwestycji stanowi pierwszy krok w procesie planowania, a później projektowania CPK. Na wstępnym schemacie lotniska uwzględniliśmy dotychczas ponad 60 elementów infrastruktury, które wejdą w jego skład. Następnie model będzie jeszcze modyfikowany w zależności od potrzeb interesariuszy, które chcemy określić i doprecyzować – mówi Dariusz Sawicki, odpowiedzialny w zarządzie CPK za część lotniskową inwestycji.

Centralny Port Komunikacyjny. Konsultacje branżowe

Obecnie trwają konsultacje z tzw. partnerami branżowymi. Firmy lotnicze do końca kwietnia mogą zgłaszać swoje uwagi co do sposobu powstawania, a także funkcjonowania przyszłego węzła lotniczo-kolejowego. - Lotniska nie da się wybudować bez wsłuchiwania się w głos tych, którzy będą z niego korzystać i świadczyć dla niego usługi. Właśnie rozpoczęliśmy konsultacje koncepcyjnych założeń CPK z naszymi partnerami branżowymi. Powstanie bezcenna baza wiedzy, która posłuży nam do przygotowania planu generalnego Portu Lotniczego Solidarność z uwzględnieniem ich potrzeb operacyjnych – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

ZOBACZ TEŻ: Największy samolot pasażerski wylądował w Warszawie. Takich luksusów jeszcze nie widzieliśmy

Być może kiedyś zastanawialiście się, co tak dużego przelatuje wam czasami nad głowami. No lotnisku Okęcie w Warszawie bywa największy samolot pasażerski na świecie - Airbus A380 Emirates. Poniżej znajdziecie zdjęcia z pokładu tego olbrzyma. Byliśmy w środku.

Największy samolot pasażerski świata wylądował w Warszawie. ...

Co ciekawe, poza firmami specjalizującymi się w usługach lotniczych jak przewoźnik LOT czy LS Service, swoją szansę w budowie Centralnego Portu Lotniczego widzi też Poczta Polska. - Chcemy dalej rozwijać się m.in. poprzez zwiększenie potencjału infrastrukturalnego, jaki da nam powstanie CPK. Nie ulega wątpliwości, że centralne lotnisko udrożni kanał dystrybucyjny. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie przepustowości obecnej infrastruktury, poprzez obsługę większej liczby połączeń lotniczych, w tym cargo, co w przypadku Poczty Polskiej wpłynie pozytywnie na rozwój obecnych, jak i nowych usług – mówi Paweł Przychodzeń z Poczty Polskiej.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto