Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny. Znamy szczegóły wielkiego projektu. Lotnisko będzie miało nazwę "Solidarność"

Piotr Wróblewski
Centralny Port Komunikacyjny to wielki projekt warty 35 miliardów złotych. W środku kraju wyrośnie gigantyczne centrum przesiadkowe dla pasażerów z Polski i z tej części Europy. Całość ma być gotowa do 2027 roku. Poznaliśmy szczegóły CPK. Dalsza część artykułu poniżej.

Centralny Port Komunikacyjny: kiedy powstanie?

Budowę lotniska w środku pola, prawie 40 kilometrów od Warszawy, zapowiedziano w zeszłym roku. Wtedy rozpoczęła się gorąca dyskusja, czy gigantyczne lotnisko - które może obsłużyć docelowo nawet 100 mln pasażerów - jest Polsce potrzebne. Spór trwa nadal, jednak należy dodać, że inwestycje w transport lotniczy są konieczne. Już teraz wyczerpuje się bowiem miejsce na lotnisku Chopina, które obsługuje ok. 16-17 milionów pasażerów rocznie.

Zobacz identyfikację wizualną CPK

Centralny Port Lotniczy (część CPK) ma odciążyć lub zupełnie zastąpić warszawskie lotnisko. Ostatnio minister ds. CPK Mikołaj Wild przedstawił szczegóły wielkiej inwestycji wartej 35 mld zł, w ramach której stworzonych zostanie 150 tys. miejsc pracy. Poza lotniskiem w Baranowie mają powstać również hotele, dworce kolejowe i autobusowe oraz centra konferencyjne - słowem, nowe miasto. Na spotkaniu "Wings of Change Europe" w Madrycie międzynarodowe zrzeszenie przewoźników - IATA - przyznało, że Centralny Port Komunikacyjny to dobry projekt, szczególnie w czasach, gdy inwestycje w branży lotniczej w całej Europie są niewielkie.

Szczegóły Centralnego Portu Komunikacyjnego

CPK - według zapowiedzi ministerstwa - ma zostać otwarty w 2027 roku. Wtedy będzie miał przepustowość ok. 40 milionów pasażerów, jednak docelowo może zmieści się tu nawet 100 milionów osób rocznie. Na początku znajdą się tu dwie drogi startowe z możliwością dobudowania kolejnych dwóch. Lotnisko zyskało oficjalną nazwę - Port "Solidarność".

- Jestem przekonany, że CPK będzie wizytówką Polski na arenie międzynarodowej. Tak spektakularny projekt wymaga odpowiedniej komunikacji i budowania rozpoznawalności już na pierwszym etapie procesu inwestycyjnego. Identyfikacja wizualna Portu „Solidarność” będzie w tym zakresie istotnym wsparciem i ugruntuje świadomość CPK w Polsce i za granicą. Chcemy by CPK na rynku usług lotniczych stał się marką równie silną jak Heathrow czy Roissy-Charles de Gaulle – mówi Jacek Bartosiak, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Logo lotniska składa się z połączenia koła i strzałek tworzących literę "S" - nawiązującą do nazwy "Solidarność". Strzałki mają symbolizować komunikację i ruch. Podobne znaki będą obowiązywać także "Solidarność" Koleje. To część CPK, która ma odpowiadać za dostarczanie pasażerów z dużych polskich miasta. Przede wszystkim z Warszawy - stąd mają jeździć szybkie pociągi zdolne rozwijać prędkość nawet 270 km/h. W przyszłości mówi się również o super-pociągach próżniowych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto