Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum handlowe wyłącznie z odzieżą używaną w Warszawie. Czy szwedzki fenomen ma szansę zaistnieć w stolicy?

Sonia Tulczyńska
ReTuna Recycling Mall
ReTuna Recycling Mall materiały prasowe ReTuna Recycling Mall
Centrum handlowe z odzieżą używaną i innymi przedmiotami działa od sierpnia 2015 r. w szwedzkim mieście Eskilstuna pod nazwą ReTuna Recycling Mall. Koncept, w którym każda rzecz zyskuje drugie życie a całość działa w zgodzie ze środowiskiem, zachwycił Polaków. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w Warszawie wkrótce może powstać taka przestrzeń.

Eskilstuna to miasto w środkowej Szwecji. To właśnie tam, kilka lat temu, powstała galeria handlowa, w której możemy kupić używane ubrania, meble, akcesoria i dodatki, a także przedmioty nowe, ale wykonanie ekologicznie lub w sposób zrównoważony. Dziś zachwycają się nią polskie media, które wydawałoby się, dopiero teraz dostrzegły takie rozwiązanie w Europie. - ReTuna to pierwsze na świecie centrum recyklingu. Tutaj goście robią zakupy w zupełnie nowy, klimatyczny sposób. Stare rzeczy są załatwiane i zdobywają nowe życie poprzez naprawę i upcykling - czytamy w opisie szwedzkiej galerii.

Czy doczekamy się podobnego centrum w Warszawie? O to, czy ReTuna planuje poszerzyć swoją działalność na inne kraje europejskie, w tym Polskę, zapytaliśmy jej pomysłodawców.

Chciałabym, żebyśmy naszą działalnością objęli cały świat! Jednak mamy naszą lokalną misję tutaj, w Eskilstunie, ale mamy nadzieję zainspirować innych do rozpoczęcia czegoś podobnego!- powiedziała w rozmowie z nami Anna Bergström, kierownik centrum handlowego ReTuna Recycling Mall.

Polacy powoli dorastają

- Społeczeństwo skandynawskie jest zamożne a jednocześnie na tyle świadome, że jest w stanie podjąć decyzje o zakupie towarów używanych dobrej jakości. Ten trend świadomości "smart consumers" z poszukiwaczy "lowest price" do "zero waste" narasta również w Polsce i niewykluczone, że za jakiś czas nad Wisłą powstanie obiekt, który wyspecjalizuje się w tym zakresie i będzie wynajmował powierzchnie tego typu konceptom handlowym - mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

I dodaje, że w Europie (ale jeszcze nie w Polsce) działa firma zajmująca się skupem jeansów, z których produkuje "nowe" spodnie, MUD Jeans. A na rodzimej mapie handlu możemy wyszczególnić chociażby start-upy specjalizujące się w przetwarzaniu przedmiotów, jak np. Rec On z Warszawy, zajmujący się upcyklingiem i sprzedażą produktów designerskich na bazie części samochodowych. - Oni także szukają miejsc, gdzie mogą wystawić swoje produkty. Takich firm jest więcej, są obecne na tragach, a niedługo mogą pojawić się także w sklepach autorskich, multibrandowych - dodaje Knap.

Naprawia buty a swoją wiedzą zaraża świat

Martyna Zastawna z firmy WoshWosh również propaguje ideę przetwarzania rzeczy. Założycielka biznesu specjalizującego się w renowacji obuwia, występuje na konferencjach zagranicznych, gdzie opowiada o swoim sukcesie i zaraża innych pasją do dbałości o otaczające nas środowisko. - Na przestrzeni kilku lat trend re-used zyskał na popularności. Coraz więcej osób woli używać dłużej swoich produktów, naprawiać, wymieniać niż kupować nowe. Wierzę, że taka przestrzeń nie tylko z rzeczami z drugiej ręki, ale też punktami naprawczymi czy też odnawiającymi miałaby szansę zaistnienia - mówi w rozmowie z nami.

Na pytanie: Czy jesteśmy gotowi na centrum handlowe z odzieżą używaną w Warszawie? Odpowiada:

Jako ludzie dążymy do ciągłej zmiany. Czy kolejną zmianą będzie koniec ery konsumpcjonizmu? Patrząc na gigantyczne problemy z naszym środowiskiem taka wizja jest bardzo możliwa. Czy dziś, w lutym 2019 jesteśmy na to gotowi? Wydaje mi się, że tak.

Biznes WoshWosh opiera się na dbaniu o, to co mamy, a nie nabywaniu nowych rzeczy. Firma powstała cztery lata temu i wciąż utrzymuje się na rynku. - W lipcu 2015 roku, kiedy powstało WoshWosh nikt nie oddawał swoich butów, bo zero waste, bo ekologia itd. Dziś ponad 25% klientów to osoby, które oddają buty do czyszczenia, odnowy czy naprawy bo ważne są dla nich powyższe wartości - podkreśla Zastawna. - Jesteśmy bardziej świadomi. Chcemy być ekologiczni, chcemy dłużej korzystać ze swoich rzeczy, ale mimo to... nadal kupujemy. Uważam, że potrzebujemy jeszcze kilku, może kilkunastu lat, aby odwrócić ten trend. Bardzo w to wierzę i bardzo bym chciała, aby w Warszawie powstała taka przestrzeń, jak w Szwecji. Na pewno przyczyniłoby się to do jeszcze większej popularyzacji tej idei. My z WoshWosh, jako pierwsi postawili byśmy tam swój punkt!

Przykładowe realizacje WoshWosh

WoshWosh w Warszawie. Kiedyś mały biznes, dziś znany na cały...

Odzież używana w Warszawie - co mamy a czego nie

Co słusznie zauważył Knap, centra handlowe w Warszawie ciągle zmieniają się. Mamy już w nich nie tylko sklepy, ale i bogatą ofertę gastronomiczną, miejsca do pracy, odpoczynku, a nawet ogród na dachu z namiotami (jak w Galerii Północnej). Niewykluczone, że wkrótce i w nich pojawi się przestrzeń do sprzedaży odzieży używanej. Być może znajdzie się śmiałek, który zainwestuje w tego typu biznes. W końcu z drobnych trendów tworzą się większe, które stają się modą i znajdują masę "zwolenników".

Póki co jednak mamy wyprzedaże garażowe, serwisy internetowe, w których możemy kupić używaną odzież, sklepy charytatywne, do których możemy oddać swoje przedmioty i kupić jednocześnie pomagając innym. Są też miejsca, gdzie istnieje możliwość wynajęcia całej półki do sprzedaży swoich niepotrzebnych bibelotów (o czym pisaliśmy tutaj i tutaj).

Centrum handlowego ze sklepami w zgodzie z ideą re-use jeszcze się nie doczekaliśmy. Być może nie jesteśmy na to gotowi w takiej skali, za czym przemawiać może upadek zlokalizowanego niegdyś w centrum Warszawy sporej wielkości sklepu z odzieżą używaną topowych marek - Wonder Warsaw. Mimo genialnych założeń, koncept nie utrzymał się na rynku.

Zobacz też: Najlepsze sklepy vintage w Warszawie. Lubisz styl retro i oldschool? Musisz odwiedzić te miejsca! [PRZEGLĄD]

W Vintage można kupić wszystko, co jest potrzebne kobiecie do tego, żeby dobrze wyglądała. W sklepie nie można kupić kosmetyków, ale są ciuchy, buty, dodatki takie jak np. niespotykane kapelusze. Niektóre nakrycia głowy przyjechały aż z Londynu. Tutaj znajdziecie rzeczy, których z całą pewnością nie ma w sieciówkach. 

Czytaj więcej: tutaj.
Adres: Francuska 17

Najlepsze sklepy vintage w Warszawie. Lubisz styl retro i ol...

Tak to robią w Szwecji

Centrum handlowe ReTuna zostało otwarte w sierpniu 2015 r. ReTuna Recycling Mall i Retuna Recycling Centre są prowadzone przez spółkę komunalną Eskilstuna Energi og Miljö, EEM, której zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz środowiska. Swoimi proekologicznymi działaniami twórcy centrum handlowego inspirują innych, a także tworzą przyjazne środowisko i edukują społeczeństwo - obecne i przyszłe pokolenia - w kwestii dbałości o otaczającą nas przestrzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto