Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Marszałkowska. Biurowiec połączony z metrem, kultowy Społem i odnowiony pasaż [WIDEO]

Redakcja
Centrum Marszałkowska. Biurowiec połączony z metrem, kultowy Społem i odnowiony pasaż [ZDJĘCIA]
Centrum Marszałkowska. Biurowiec połączony z metrem, kultowy Społem i odnowiony pasaż [ZDJĘCIA] mat. pras.
Centrum Marszałkowska coraz bliżej otwarcia. Biurowiec, który znajduje się na przecięciu dwóch linii metra jest już prawie gotowy.

Róg Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej to centrum Warszawy. Na miejscu dawnego Sezamu powstaje nowy jedenastopiętrowy budynek (40 m), Centrum Marszałkowska. Pod koniec października zawisła wiecha, a kompleks ma być gotowy w pierwszym półroczu przyszłego roku. Wewnątrz będą przede wszystkim biura (ponad 13 tys. m kw.), ale także część handlowo-usługowa (3,4 tys. m kw.). Jest ona o tyle ciekawa, że będzie bezpośrednio połączona z dwiema stacjami metra. To pierwsza taka realizacja w naszym kraju.

- Wreszcie coś normalnego, żebyśmy przez budynki w centrum mogli wchodzić do metra - tłumaczy Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development – inwestora Centrum Marszałkowskiej. Dzięki tej decyzji uratowano przejście dla pieszych przez Marszałkowską (na plac Defilad). Gdyby wyjście z metra ulokowano poza budynkiem, konieczna byłaby likwidacja pasów.

Pod ziemią znajdzie się nowy sklep kultowego Społemu. Spółdzielnia działała także w starym Sezamie, którego otwarcie nastąpiło prawie pół wieku temu (1969). Teraz nowy budynek ma stać się szansą dla kultowej sieci. - Powrót sklepu Sezam ma dla nas szczególne znaczenie. To był przez dziesięciolecia jeden z kilku najważniejszych sklepów Warszawy. Teraz powróci w nowej piękniejszej odsłonie – tłumaczy Anna Tylkowska, Prezes Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem Śródmieście.

Przestrzeń publiczna jest dla inwestorów Centrum Marszałkowska bardzo ważnym elementem. Poza wyjściem z metra odnowią zaniedbany pasaż Rowickiego, ustawią małą architekturę oraz zasadzą zieleń. - Pamiętajmy, że najważniejsi są piesi i mieszkańcy – tłumaczy Szczepański. Na uroczystości zawieszenia wiechy (czyli ostatniego elementu dachu) pojawili się też Powstańcy. Ich pamięci poświęcona zostanie tablica pamiątkowa wewnątrz budynku. Znajdzie się tam również opis kamienicy, która stała tu przed Sezamem i została zniszczona przez Niemców w czasie wojny.

Centrum Marszałkowska wpisuje się w pierzeję ulicy. Za nowoczesny projekt odpowiadają Michał Adamczyk i Krzysztof Tyszkiewicz z pracowni Juvenes-Projekt. Charakterystyczna szklana fasada zostanie połączona z zielenią. Na tarasach budynku zasadzona zostanie roślinność, co ma być uzupełnieniem miejskiego projektu „Zielona Marszałkowska”.

Poza tym wewnątrz znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny (-1, -2) na 106 samochodów oraz parking dla rowerów z prysznicami i szatniami. Marszałkowska zdobyła również certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent” (drugi najwyższy stopień). - Jako inwestorzy nie żałujemy środków, żeby ten budynek architektonicznym wyrazem i funkcjonalną jakością służył mieszkańcom Warszawy na lata – dodaje Szczepański. Otwarcie planowane jest na połowę 2018 roku. Koszt budowy to ok. 83 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto